czwartek, 28 czerwca 2012

A'LA GRODZISKIE

ALK.2,6%. Jakie jest najbardziej znane polskie piwo na świecie? Piwo to nie jest w produkcji od 1993 roku, jednak uznawane jest przez światowych piwoszy za fenomen na skalę światową. 

Wymieniane jest przez wszystkie branżowe almanachy i encyklopedie. Piwo Grodziskie, znane też pod nazwą Grodzisz. Swoją sławę zdobyło już podczas zaborów, było to piwo pszeniczne, górnej fermentacji, niepasteryzowane, refermentowane w butelkach, a słód pszeniczny podwędzany był dymem bukowym lub dębowym. W latach 1929-1993 było objęte ochroną prawną jako wyrób regionalny (podobnie jak Kolsch w Niemczech, czy Szampan we Francji). To tyle historii.

A’la Grodziskie od Pinty generuje niedużą, białą pianę. Oblepia ona troszkę ścianki i opada w średnim tempie. Spodziewałem się „odrobinę” większego wysycenia jak na piwo, którego pierwowzór był określany jako szampan grodziski. Piwo jest mętne, koloru żółto-pomarańczowego.
W zapachu nuty wędzone, zbożowe, delikatne cytrusy w tle i dość duża pszeniczna słodowość oraz muśnięcie drożdżowe, jak przystało na weizena.
Smak jest nikły, bardzo wodnisty, ale 7,8% ekstraktu to naprawdę malutko. Trochę zalatuje tutaj mocno rozwodnionym hefeweizenem, czyli odrobinka cytrusów, nikły posmak bananów, drożdże, do tego dochodzi silny smak „dymu z drewnem”.
Może to piwo miało właśnie takie być – rozwodniony, przydymiony pszeniczniak? Mimo wszystko to nie moja bajka.
OCENA: 5/10
CENA: 5.40 ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR PINTA//BROWAR NA JURZE

1 komentarz:

  1. Nie pijcie tego piwa, było mi po nim niedobrze całą noc. Jakbym smoły się nażarł.
    NEVERMORE.

    OdpowiedzUsuń