piątek, 21 listopada 2014

GRYCZANE

ALK.5,2%. Swego czasy produkty Manufaktury Piwnej z Browaru Jabłonowo ceniłem sobie bardzo wysoko. Otwarcie trzeba powiedzieć, że to właśnie niecodzienne jak na owe czasy piwa, dość znacząco odmieniły wizerunek tego podwarszawskiego browaru. Z przedsiębiorstwa klepiącego niemal wyłącznie marketowe nołnejmy, w krótkim czasie Jabłonowo zyskało miano browaru nowoczesnego, nad wyraz twórczego i przede wszystkim odważnego.
Ostatnim dziełem sygnowanym marką Manufatura Piwna jest Gryczane. Nie ma co ukrywać, że jest to dark lager, którego jedynym wyróżnikiem jest dodatek gryki (oczywiście w formie niesłodowanej). Nie przypominam sobie, aby jakikolwiek browar dodawał tej rośliny do piwa, aczkolwiek nie wiem też, czy cokolwiek wnosi ona do profilu smakowo-zapachowego.
Gryka to rodzaj rośliny z rodziny rdestowatych, do której należy aż 15 gatunków, rosnących w klimacie umiarkowanym Europy i Azji. W Polsce uprawiana jest głównie w rejonie Janowa Lubelskiego, czyli można powiedzieć, że w moich rodzinnych stronach. 


Gryczane z Jabłonowa to bardzo ładnie wyglądające piwo. Jego kolor przypomina barwę głębokiej miedzi, poprzecinanej rubinowymi refleksami. Obfita, drobna i puszysta kołderka piany ładnie oblepia ścianki i do tego wystarczająco długo utrzymuje się na powierzchni.
Wysycenie nie jest wysokie, wręcz przeciwnie – jest mocno stonowane, ale akurat do tego napitku pasuje jak dłoń do rękawiczki.
Aromat niemal zwala z nóg swoją nadspodziewaną intensywnością. Piwo pachnie słodko, przede wszystkim mocno karmelowo, ale nie brakuje tu również słodkiej czekolady, kakao, opiekanego słodu, tostów i przypieczonej skórki chleba. Całość wywołuje całkiem pozytywne skojarzenia z piernikiem.

Smak jest wyjątkowo gładki i aksamitny, a samo piwo dosyć gęste i oleiste. Przypomina mi to jakiegoś roggenbiera, czyli piwo z udziałem słodu żytniego, którego tu rzecz jasna nie ma. Jest za to gryka i być może właśnie to jej zasługa. Smakowo Gryczane nie jest tak słodkie jak zapowiadało się w zapachu i oczywiście jest to sporą zaletą. Lekko słodkawemu karmelowi nie pozwala rozwinąć skrzydeł nad wyraz silna nuta opiekanego zboża. Tuż za nią podąża umiarkowana tostowość, ciemne słody oraz nieznaczne klimaty chleba razowego i prażonego słonecznika. W tle niemrawo porusza się szczypta czekoladowych niuansów oraz wyraźnie zamroczone kakao. Na finiszu natomiast objawia się niezbyt mocna, acz wyraźnie obecna goryczka, pochodząca od prażonych słodów, która fajnie kontruje tę słodką stronę piwa.
Treściwość oraz pełnia spełniają tutaj moim zdaniem najwyższe przewidziane standardy. Gryczane pije się szybko, przy akompaniamencie niebywałej przyjemności i radości z każdego łyku.
Po raz kolejny Jabłonowska Manufaktura Piwna udowodniła swój kunszt i oryginalność. Naprawdę zacne piwo.
OCENA: 8/10
CENA: 3.99ZŁ (Tesco)
BROWAR JABŁONOWO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz