czwartek, 20 kwietnia 2017

PORTER PODBITY ŚLIWKĄ z MANUFAKTURY PIWNEJDziś na blogu piwo nie byle jakie. Piwo robiące sporo szumu wokół siebie. Piwo często, gęsto porównywane ze słynnym Imperium Srunum i nie chodzi tu tylko o walory smakowe. Ehhh… dużo by można o nim napisać. Mimo, że to wyrób z Jabłonowa, to specjał ten znalazł uznanie, duży szacunek i poważanie pośród całej rzeszy birkigów (tych z brodą, jak i bez). Naprawdę wszyscy go bardzo chwalą. Pojawiają się nawet głosy, że smakuje lepiej niż tegoroczna warka Imperium lub, że dorównuje pierwszej warce, która powiedzmy sobie szczerze co nieco urywała ;)
Dla mniej ogarniętych w temacie dodam tylko, że chodzi tu o nowy limitowany porter bałtycki spod szyldu Manufaktura Piwna. Piwo zostało wlane do specjalnej, pomalowanej czarną farbą butelki, którą upstrzono miliardem czcionek i napisów (jest na niej nawet mini-komiks). Całość zrobiono na wielkim luzie, po prostu z jajem.
Jest to imperialny „bałtyk”, a cechą go wyróżniającą jest dodatek suszonej śliwki, co oczywiście jest głównym powodem porównywania go z wyrobem z Kormorana. No, może jeszcze fakt, że piwko dojrzewało sobie w browarze przez 10 miesięcy, co też jest nie bez znaczenia. No i opakowanie też chyba nie jest przypadkowe…
I jeszcze ciekawostka – bazą tego piwa jest opisywany niedawno Porter 9. W zasadzie różni je tylko rzeczona śliwka i o miesiąc dłuższy pobyt w tanku leżakowym. Tylko tyle, albo aż tyle. 


Męczyć Was znowu wyglądem? Chyba nie… Przecież wiadomo, że piwo jest niemal czarne i że ma niewysoką beżową pianę. Takie rzeczy po prostu się wie. Wciskam enter i przechodzimy do meritum.
Smakujemy. Jest gęstość, jest mega ciało (w końcu to 25Blg), jest gładkość i ułożenie. Oooo tak – piwo jest bardzo ułożone. Ale też charakterne. Nie jakoś strasznie zadziorne, ale ma motyw przewodni – palone słody. Paloność jest naprawdę spora. Co ciekawe, czuję tu nawet wędzonkę w postaci dymnej, choć jak patrzę na skład, to nie widzę dymionych słodów. Jest za to słód żytni palony, więc to może od niego? Mamy tu też mnóstwo czekolady deserowej, gorzkiego kakao oraz łagodnej kawy z cukrem. Śliwka jest obecna, ale wbrew pozorom nie jakoś szalenie mocna. Spodziewałem się większej petardy w tym temacie. Piłem wiele porterów bez tego dodatku, gdzie suszone owoce były znacznie lepiej wyczuwalne. Finisz jest długi i przyjemny, palono-czekoladowy. W tle natomiast baraszkują sobie nuty ciemnego razowego pieczywa, tostów i przypalonego karmelu. Alko jest wyśmienicie ukryte i ułożone. Ciecz nawet nie piecze w przełyku! Goryczka jest optymalna, dobrze wywiązuje się ze swej roli. Piwo nie jest ani za słodkie, ani tym bardziej nazbyt gorzkawe. No, smaczne to jest. Nawet bardzo :)

Goblet nie jest najlepszym na świecie naczyniem do wąchania, ale na szczęście Porter Podbity Śliwką jest na tyle intensywnym napitkiem, że nie ma z tym problemu. Wącham, niucham, wciągam całe to bogactwo i… znowu pojawia się dym z ogniska, wędzone słody. Co jest? Nie mówię, że to źle, tylko skąd się to bierze u licha? Palonych, ciemnych słodów jest co niemiara. W pytę i jeszcze ciut więcej. Dalej mamy morze różnej maści czekolady, lekką kawusię i suszone owoce z przewagą śliwki rzecz jasna. Choć rodzynka oraz figa też się tam znajdzie. Na horyzoncie majaczy natomiast pumpernikiel polany karmelem i obłożony dookoła tostami. Alkoholu nie czuć ani grama, brawo! Bardzo złożony to aromat. Bogaty, wyrazisty, po prostu piękny.
Piwo jest dobrze zbalansowane, strasznie pełne w smaku, gęste, likierowate, wielowątkowe i treściwe. Widać, że nie poszli tutaj na żadne kompromisy, czy ustępstwa. Trunek jest dopracowany, bardzo smaczny i charakterny. Może tylko tej śliwki nie jest tyle, ile sobie wyobrażałem, a może po prostu miałem zbyt wielkie wyobrażenia? Sam nie wiem, jednak ów fakt uznaję za mały mankament.
Piwo jest naprawdę bardzo dobre, ale z pewnością nie wybitne. Stawianie go na równi z pierwszą warką Imperium Prunum jest wg mnie pewnym nieporozumieniem. Jak dla mnie jest to trunek nieco niższych lotów. Niższych, lecz wciąż bardzo wysokich.
OCENA: 8/10
CENA: ok 14ZŁ
ALK. 9,9%
TERMIN WAŻNOŚCI: 15.01.2018
BROWAR JABŁONOWO

2 komentarze:

 1. przecie śliwka jest wędzona!!!chyba za dużo degustacji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, wędzonka zapewne od śliwki.
   Mój błąd w rozumowaniu ;)

   Usuń