Przejdź do głównej zawartości

JASNY GROM


ALK.5,6%. Dzisiaj debiutuje u mnie pierwsze piwo z nowego Browaru Perun. Jest to kontraktowa inicjatywa, za którą stoi kolejny znany, ceniony piwowar domowy i sędzia PSPD – Adam Czogalla. W zasadzie browar tworzą cztery osoby, ale to właśnie Adam jest mózgiem i piwowarem całego przedsięwzięcia. Póki co warzenie odbywa się w Browarze Zodiak, ale od jakiegoś czasu trwa już budowa własnego browaru we Franciszkowie na Mazowszu.
Perun to w mitologii słowiańskiej (nawet nie wiedziałem, że takowa istnieje) bóg nieba, piorunów i wojny. Zatem już wiadomo skąd wywodzi się nazwa pierwszego piwa.
Jasny Grom to American Pale Ale, który zadebiutował już w czerwcu. Kupiłem go już ponad miesiąc temu i od tamtej pory czekał na swoją kolej, aż do dzisiaj. Już nawet etykieta troszkę została nadgryziona przez ten ząb czasu. 


Mój egzemplarz pochodzi zatem jeszcze z pierwszej warki, w której użyto chmielu Citra, Amarillo oraz Mosaic. W drugiej warce chmielenie było już inne, a obecnie leżakuje już warka nr trzy.
Po przelaniu piwo prezentuje się bardzo wybornie. Kremowa, gęsta, obfita i drobno ziarnista piana spowiła grubym kożuchem jasno bursztynową ciecz. Określenie barwy jako herbaciana lub miodowa również nie byłoby błędem. Zwał, jak zwał, ale jak na Pale Ale to trochę za ciemny ten kolor. Co ważne piana jest trwała i dość długo okrywa zawartość szklanki.
Wysycenie Jasnego Gromu nie jest wysokie, raczej oscyluje wokół średniego poziomu, nawet delikatnie w kierunku niskiego.
A jak pachnie ten specjał? Mamy tu całkiem spore natężenie amerykańskich odmian chmielu w postaci czerwonych owoców tropikalnych, łagodnej żywicy i garści kwaskowych cytrusów. W tle pojawia się subtelna słodowa nuta, podszyta z lekka biszkoptem i lekkim karmelem. Całość bardzo wyrazista i wielowątkowa. Podoba mi się.

Smak nie odstaje wcale od aromatu. Słodowa pełnia doskonale komponuje się tutaj z intensywną owocowością, lekko kwaskowymi cytrusami i odrobiną karmelowej podbudowy. Na przeciwległym biegunie dopada nas wyraźna żywiczna nuta, szczypta chmielu w czystej postaci oraz lekka ziołowość. W tle i na finiszu objawia się solidna i mocna, chmielowo-żywiczna goryczka, która odrobinę zalega, ale ogólnie pozostawia bardzo miłe wspomnienia.
Piwo jest dobrze zbalansowane, średnio treściwe, pełne, a zarazem rześkie w smaku. Pijalnością urzeka bardziej niż szczupła, niebieskooka blondynka w czerwonej mini. Szczególnie ujmująca jest tutaj nuta owoców tropikalnych oraz porządna i fachowa goryczka (if you know what I mean).
Jasny Grom to kawał świetnego piwa, jest tu niemal wszystko, co powinno być w amerykańskim jasnym ejlu. No, może wszystko prócz odpowiedniej barwy, ale przecież to pikuś.
OCENA: 9/10
CENA: 7.60ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR PERUN//BROWAR ZODIAK

Komentarze

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

WIELKI TEST PIW TYPU DESPERADOS

Wielki Test Piw Typu Desperados, Wielki Test Piw Aromatyzowanych Tequilą, Wielki Test Piw o Smaku Tequili. To chyba wystarczające zajawki, by każdy piwny Janusz się pokapował o co mi chodzi. Wspólną ich cechą jest dodany aromat tequili, a przy okazji cały szereg różnych substancji chemicznych. Bazą jak sądzę jest tu zwykły jasny lager, który i tak finalnie nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Tequila to słynna meksykańska wódka produkowana ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Istnieje wiele jej odmian, a niektóre z nich są nawet przez kilka lat leżakowane w dębowych beczkach po bourbonie, whisky, sherry, czy koniaku. Przymierzałem się do tego tematu jak pies do jeża, czy saper do bomby. Plan był prosty, ale z wykonaniem jak zwykle spore problemy. Główny problem jak zwykle tkwił w zapewnieniu sobie odpowiedniego materiału do testu. Zebranie wszystkich tego typu piw jakie przyszły mi do głowy, okazało się oczywiście niewykonalne z bardzo prostego powodu – niektóre po prostu przesta…

CZYM RÓŻNI SIĘ PODPIWEK OD KWASU CHLEBOWEGO?

Już jako mały brzdąc, niejednokrotnie widywałem na półkach w markecie owe „mityczne” i tajemnicze napoje i zastanawiałem się, co to jest u licha? Jak to smakuje, czy dziecko może to pić? Czy to ma alkohol? U mnie w domu jakoś nigdy nikt się nie imał tego typu wynalazków. Z perspektywy dorosłego człowieka również co jakiś czas natykałem się na różne podpiwki i kwasy chlebowe, ale nadal przez długie lata nie wiedziałem, czym różni się jedno od drugiego, jak one smakują i jak się je robi? Przeważnie stoją na półce z piwami, więc czy to są jakieś piwa może?
Sprawa nie dawała mi spokoju, mimo iż nie znajdywałem nigdy odwagi, by kupić coś takiego i spróbować. Zawsze wolałem wziąć starego, sprawdzonego Żywca lub Tyskacza. W końcu pewnego pięknego dnia, szala mojej niewiedzy zaczęła stopniowo przechylać się w stronę światła, a przecież wiadomo, że zawsze trzeba iść w stronę światła ;>
Powoli zacząłem zgłębiać temat, zakupiłem kilka sztuk, chyba najbardziej znanych tego typu napojów w kra…

WIELKI TEST MUSZTARD ROLESKI

Słowo się rzekło! Trochę musieliście poczekać na ten wpis, ale w końcu udało mi się pocisnąć z tematem. Specjalnie dla Was i niejako na Wasze żądanie zrobiłem Wielki Test Musztard z firmy Roleski!:)

Tytułem wstępu, by nieco wtajemniczyć Was w świat musztard zapraszam (tych co jeszcze nie czytali) do mojego artykułu pt. „Musztarda nie jedno ma imię”. Znajdziecie tam szereg niezbędnych i ciekawych informacji odnoście tej niedocenianej wg mnie przyprawy. A teraz trochę o samym teście. Na warsztat wziąłem 13 różnych musztard. W zasadzie to wszystkie od Roleskiego z wyjątkiem Stołowej i tych z przedrostkiem bio. Musztardy jadłem razem z chłodną parówką, co by jej temperatura przez cały czas była jednakowa. Po każdej musztardzie robiłem kilkuminutową przerwę i popijałem wodę, aby wypłukać z ust smak poprzedniej. Głownie skupiałem się oczywiście na smaku, jego ostrości i pikantności o ile jakaś była. Rzecz jasna oceniałem też sam zapach oraz konsystencję. Wszystko to oczywiście w odniesieniu …

OKO W OKO - Perła Chmielowa (brązowa butelka) vs Perła Chmielowa (zielona butelka)

Zgodnie z zapowiedziami teksty ukazujące się na blogu, gdzie porównuję ze sobą dwa piwa noszą od teraz nazwę „Oko w Oko” i stanowią niejako odrębny dział. Oczywiście wciąż są to recenzje, ale w moim odczuciu chyba nieco bardziej interesujące niż tradycyjne posty. Piwa tu opisywane są w jakimś stopniu do siebie podobne, może nawet niekiedy identyczne (przynajmniej w teorii). W każdym razie zawsze coś ich ze sobą łączy, ale też jednocześnie niekiedy dzieli. Moim zadaniem jest wskazać różnice i podobieństwa oraz rozstrzygnąć, które z nich jest lepsze i dlaczego. Jak widzicie dziś zajmę się piwem Perła Chmielowa Pils, bo tak brzmi pełna nazwa najbardziej popularnego „piwa regionalnego” z Lubelszczyzny. Nie zamierzam tutaj wchodzić w dysputy, czy Perła Browary Lubelskie to browar regionalny, czy już koncernowy. Faktem jest, że to moloch, a jego piwa można bez problemu kupić w całej Polsce. Kto nie był nigdy na Lubelszczyźnie zapewne nie wie, że w tamtych stronach słynna Perełka występuje w…

Grudniowa eskapada po browarach woj. Śląskiego

(NIE)WIELKI TEST PIW ŚWIĄTECZNYCH

MOJA PIWNICZKA: 5-letni RACIBORSKI PORTER

WIELKI TEST PIW KONCERNOWYCH

Nie wiem, czy ja jestem jakiś głupi, czy niepoprawny politycznie, ale postanowiłem zrobić sobie Wielki Test najpopularniejszych piw koncernowych. Nie żadne tam Dębowe Mocne, czy inne Warki Strong. Nie. Po prostu zwykłe i najbardziej popularne koncerniaczki (tzw. ‘jasne pełne’) w Wielkim Teście. Ślepym teście, mówiąc dokładniej. Co z tego wyszło przeczytacie poniżej.
Na co? Po co?
Już dawno chciałem to zrobić, co najmniej pół roku temu. Pomysł wpadł mi do łba znacznie wcześniej niż Wielki Test Piw Zielonych. Który jest bardziej hardcorowy? Ciężko powiedzieć. A po co to wszystko? Dlaczego szanowany piwny bloger (jaka skromność z mojej strony ;p) miałby sobie zaprzątać głowę bezpłciowymi i wypranymi ze smaku ojrolagerami? Ano po to, ponieważ gro czytelników pija właśnie takie piwa. Ba! Co tu dużo mówić – sam też je pijam i zapewne większość piwnych blogerów także to robi. Tylko nie każdy potrafi się do tego przyznać. Oczywiście obecnie nie wlewam w siebie zwykłych koncerniaków tak częs…