Przed Wami kolejna odsłona Piwnej Kroniki i kolejna porcja
informacji ze świata piwa. W sierpniu działo się naprawdę sporo: aż trzy piwne
festiwale, mnóstwo piwnych premier, kilka nowych browarów oraz parę bardzo
ciekawych niusów branżowych.
Jeśli chcesz w łatwy i przystępny sposób uporządkować i
przyswoić sobie to wszystko, to zapraszam do lektury. Albo najpierw idź po
piwo, a potem do lektury :>
Premiery
- Browar Podgórz nie traci czasu i mocy produkcyjnych. W sierpniu zaprezentował nam sporo nowych piw. Borówkowe Pole to stout z.... borówkami oczywiście. Siostra Bożenka to AIPA, natomiast Śnieżny Koczkodan to witbier.
- Ekipa warząca w Browarze Wąsosz również przygotowała dla nas małe co nieco: AIPA o nazwie Terrence, Sir Arthur w stylu ESB, Wąsosz Pszeniczne oraz strong lager Wąsosz 15°.
- Kontraktowcy z Pinty kontynuują poszukiwania idealnego piwa grodziskiego. Niedawno pojawiło się czwarte wcielenie kultowego grodzisza, czyli Grodziskie 4.0.
- Piwo
Summer Ale to propozycja Doctora Brew na wakacyjne upały. Fajnie, ale
chyba troszeczkę za późno.
- Rzemieślniczy Browar Bednary w sierpniu odszpuntował swoją Osteroidę – pierwszego w Polsce prawdziwego stouta ostrygowego!
- Browar Widawa wraz z Kopyrem uwarzyli piwo, które uważane jest za młodszą siostrę słynnego Sharka. Pirania to American Pale Ale, który jest jeszcze bardziej gorzki niż Shark (100IBU).
- Ju-Rajska Pomarańcza to najnowsze piwo z Browaru Na Jurze. Jest to piwo pszeniczne z dodatkiem miodu, skórki pomarańczy, olejku pomarańczowego oraz (uwaga!) syropu malinowego.
- Artezan wypuścił w sierpniu aż trzy nowości. Fafik to wariacja piwa grodziskiego na chmielu Mouteka, Summer Ale to lekka dziesiątka chmielona odmianą Ahtanum, Pozor! Pozor! to letni ejl na chmielu Kazbek.
- W sierpniu pojawiło się również piwo o nazwie Rudi Nelson, uwarzone w Zodiaku przez kontraktowy Browar Centralny. Jest to Amber Ale na chmielach nowozelandzkich.
- Rzemieślniczy krakowski Browar Twigg uraczył nas swoim drugim piwem. May Day to lekkie, sesyjne piwo w brytyjskim stylu Dark Mild.
- Młócka to nazwa pierwszego piwa wg receptury Browaru Solipiwko. Piwo w stylu Rosanke uwarzono w kooperacji z Browarem Widawa.
- Po dość długiej przerwie obudziła się w końcu bieszczadzka Ursa Maior. Na świat przyszedł Żar Nad Wetliną w stylu American Brown Ale.
- Pracownia
Piwa również ma coś w zanadrzu. Smoked Cracow By Sunrise to kolejna na
rynku wariacja piwa grodziskiego. W składzie wylądował Centennial i słody
karmelowe.
- Perła Browary Lubelskie wzbogacił serię piw „Szlachetne Gatunki z Roztocza” warzonych w Browarze Zwierzyniec - Ordynackie Lekkie to jasny i lekki w smaku lager.
- Tourmalet – tak nazywa się AIPA z Browaru Spirifer, która została uwarzona czeskim Vyskovie. Autorem receptury jest Marcin Chmielarz, czyli popularny Mason.
- Minibrowar Haust z Zielonej Góry rozpoczął wyszynk piwa Shrill w stylu strong bitter.
- Birbant Pale Ale to nowa seria single hopów od Birbanta. Na pierwszy ogień poszedł amerykański Mosaic, a następnie Simcoe (również amerykański).
Browary
- Sierpień
to oficjalny start projektu Browar Centralny Piwa Rzemieślnicze. Jest to
kontraktowiec warzący swoje piwa w Browarze Zodiak, gdzie z warzelni
korzysta też Perun, Faktoria oraz do niedawna Olimp. Inicjatorem tego
interesu jest łódzki przedsiębiorca Wiesław Koziarski, który od kilku lat
posiada hurtownię alkoholów Koral. Piwowarami w Browarze Centralnym jest
małżeństwo Sara i Artur Nabrdalik z Częstochowy. Sara od jakiegoś czasu
pełni funkcję Wielkiego Mistrza Bractwa Piwnego. Pierwszym piwem, jakie
uwarzyli w Zodiaku jest New Zeland Amber Ale o nazwie sprytnej Rudi
Nelson.
- W
ubiegłym miesiącu mogliśmy się napić pierwszego piwa z Browaru Solipiwko.
W zasadzie jest to browar domowy, który niejako nawiązał współpracę z
Browarem Widawa. Wojtek Solipiwko (fajne nazwisko prawda?) w kooperacji z
Wojtkiem Frączykiem uwarzył w Widawie swoje pierwsze komercyjne piwo w
stylu Rosanke. Jest to dawne piwo ziem warmińskich o charakterze wybitnie
zbożowym z nutami suszu owocowego, posiadające ekstrakt w granicach 10-11%
i bursztynową barwę. Młócka (bo tak nazywa się to piwo) miała swoją
premierę podczas obchodów III Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa
Browarniczego w Olsztynie. Warto tutaj zaznaczyć, że Wojtek Solipiwko
piwem tym wygrał ubiegłoroczny I Warmiński Konkurs Piw Domowych.
- Browar
Twigg to kolejna inicjatywa piwowarska zlokalizowana w Krakowie. Ten mały
rzemieślniczy browar mieści się w przemysłowych rejonach Nowej Huty, przy
ulicy Makuszyńskiego. W Browarze znajduje się warzelnia o wybiciu 25 hl,
dwa tanki fermentacyjne oraz jeden leżakowy. Za projektem tym stoją David
Twigg (członek brytyjskiego CAMRA) oraz Paulina Golec. Pierwsze ich piwo
zostało gościnnie uwarzone w browarze restauracyjnym T.E.A. Time Brewpub,
a był to Coffee Stout o nazwie Black Rob. Drugim trunkiem,
uwarzonym już na miejscu jest sesyjny May Day w stylu Dark Mild.
- Sierpień to także debiut kolejnego browaru kontraktowego. Trzech Kumpli – Browar Lotny jest dziełem piwowara domowego Piotra Sosina i wbrew nazwie browar tworzy tylko jedna osoba. Na początek swojej działalności Piotrek związał się z Browarem Rzemieślniczym Wojkówka, gdzie uwarzył swoje pierwsze piwo It’s Not Witbier w stylu Belgian Sunny Ale. Jest to skrzyżowanie belgijskiego Witbiera z angielskim Pale Ale. Jak mówi założyciel browaru: „Logo Trzech Kumpli ma obrazować moją chęć wprowadzenia czegoś nowego na scenę piwowarstwa rzemieślniczego – serię piw pijalnych, przystępnych, łatwych w odbiorze, ale nie trywialnych. Akurat takich, przy których można posiedzieć z kumplami”.
Imprezy
- W tym roku odbył się III Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie. WFDB to wydarzenie, które od 2012 roku promuje Warmię poprzez bogate tradycje piwowarskie regionu. Impreza odbyła się w trzech warmińskich miastach: 26-27 lipca w Biskupcu, 2 sierpnia w Olsztynie i 8-9 sierpnia w Braniewie. Festiwal zawiera w sobie szereg atrakcyjnych działań, począwszy od piwno-historycznych, przez edukacyjne, kulturowe, kulinarne, czy artystyczne. Nie zabrakło więc stoisk z piwami, wykładów, pokazów warzenia piwa, warsztatów sensorycznych i koncertów. Możliwe było również zwiedzanie nieczynnego browaru w Biskupcu. W ramach imprezy odbył się również II Warmiński Konkurs Piw Domowych w kategoriach: Witbier, Rosanke i Dunkelwiezen.
- W
dniach 22-24 sierpnia 2014 roku odbyło się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy
i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie 2014. Ponoć jest to najstarsza piwna
impreza w naszym kraju. W programie znalazły się m.in. wykłady i prelekcje
na temat piwowarstwa, Wybory Miss Chmielaków, Konsumencki Konkurs Piw,
Półmaraton Chmielakowy, Sesja Chmielarzy i Piwowarów. Nie zabrakło również
stoisk z polskimi piwami z browarów koncernowych, regionalnych,
restauracyjnych i rzemieślniczych. Była również możliwość spróbowania piwa
z kilku browarów zagranicznych. W Konsumenckim Konkursie Piw w 17
kategoriach wzięło udział aż 258 piw z 45 browarów! Tytuł Grand Prix
zdobył Żywiec Porter, wygrywając o jedną setną punktu przed piwem Podróże
Kormorana AIPA.
- 30 sierpnia w klubie Zaklęte Rewiry we Wrocławiu spotkali się piwne świry z całej Polski. Impreza o nazwie Beer Geek Madness połączyła polskie browary rzemieślnicze, polskich wyznawców kultu craft beer oraz duńskiego Mikkellera w jedną całość. Organizatorzy wpadli na dość oryginalny pomysł i zaprosili wyłącznie uznane browary rzemieślnicze, które zostały wcześniej poproszone o przygotowanie jakiegoś premierowego piwa - im bardziej odlotowego, urywającego pewne części ciała i nieszablonowego tym lepiej. Co ciekawe piwa te nie pojawią się w normalnej sprzedaży, chyba że browary zmienią kiedyś zdanie. Gościem specjalnym byli przedstawiciele znanego na całym świecie kontraktowego Browaru Mikkeller. W skrócie 14 kranów z polskim piwem i 12 z wynalazkami z Mikkellera oraz kilkadziesiąt pozycji butelkowych. Szczegóły przedstawiają się następująco: 1) Pracownia Piwa - Dragon Fire (Peper Rye Imperial IPA), 2) Pinta - Son of a Birch (Birch Wheat), 3) Browar Bednary/Browar Piwoteka - O Rzesz Ku… (Double Nut Brown Ale), 4) Bednary - Kakarotto vs Sorache Ace (AIPA), 5) Browar Szał Piw - Knyf (Imperial Wild Ale), 6) Kopyr&Widawa - Zebra (White Porter), 7) Browar Podgórz -Czekoladowa Dolina (Imperial Stout) oraz Śnieżny Koczkodan (Witbier). Poza nowościami na kranach były dostępne: Two Dragons (White AIPA) z Pracowni Piwa, Happy Crack (Black Sahti) z Pinty, Kejter (American Amber Ale) z Szałupiw, Simcoe Pils (Premium Lager) z Widawy, Luzy Rajtuzy (American Amber Ale) z Browaru Podgórz oraz Pale Ale Mosaic (American Pale Ale) i Citra IPA z Birbanta.
Wydarzenia
- W pierwszym tygodniu sierpnia napłynęła do nas bardzo dobra nowina – Browar Staropolski w Duńskiej Woli znowu warzy! Zabytkowy browar został założony w 1892 roku przez Zenona Anstadta. Nieczynny od półtora roku zakład postawił na nogi Marek Łycyniak, właściciel firmy Dystrybucja Pomorze ze Słupska. W Zduńskiej Woli produkowane będą na początku trzy rodzaje piwa: „jasne, pełne oraz mocne”. W przyszłości oferta rozszerzona ma być o rodzaje typu porter. Jakąś wielką różnorodnością to bym tego nie nazwał, ale cieszy fakt reaktywacji kolejnego polskiego browaru.
- Pod koniec sierpnia uratowano także inny polski zabytkowy browar. Marek Jakubiak znany z wskrzeszania upadłych browarów zakupił kolejną nieruchomość – nieczynny od 1998 roku Browar Biskupiec, należący niegdyś do Browarów Warmińsko-Mazurskich JURAND. To już piąty browar w rękach prezesa BRJ Marka Jakubiaka i drugi nabyty w tym roku po Tenczynku. Na pierwsze piwa z Biskupca niestety będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale moje serce raduje się już teraz.
- 1 sierpnia w Krakowie na Starym Mieście, przy ulicy Św. Jana 30 został otwarty firmowy pub Pracowni Piwa z pobliskiej Modlniczki - TAP HOUSE Pracownia Piwa i Przyjaciele. W środku znajdziecie 20 kranów, w tym 2 pompy! Oprócz całej gromady piw z Pracowni można tam napić się specjałów z Pinty, AleBrowaru, Szałupiw, Browaru Podgórz, Browaru Bednary oraz z Widawy. Przypominam, że w Krakowie od końca czerwca działa podobny lokal, tyle że pod wodzą Pinty...
Komentarze
Prześlij komentarz