poniedziałek, 4 kwietnia 2016

EDYCJA LIMITOWANA - 170 LECIE BROWARU OKOCIM


Zabierałem się do tych piw jak pies do jeża. Niby chciałem, ale się bałem. Cudów się po nich nie spodziewałem i w sumie miałem rację.
Pod koniec tamtego lub na początku tego roku w sklepach pojawiła się limitowana edycja trzech piw z grupy Carlsberg Polska. Wyróżniają się one etykietami w stylu vintage, gdyż piwa te powstały z okazji 170-lecia istnienia Browaru Okocim. Wszystkie są lagerami, jedno ciemne i dwa jasne. Jedziemy z koksem!


PIWO EKSPORTOWE
W skrócie można powiedzieć, że przeciętność najlepiej oddaje charakter tegoż napitku. Piwo nalewa się z obfitą czapą białej i drobnej piany, która opada w średnim tempie. Ciecz cieszy oko ładną klarowną i złocistą barwą.
Średnio intensywny zapach oferuje głównie słodowo-zbożowe klimaty, okraszone szczyptą chmielowych doznań. Niestety dość szybko do głosu dochodzi wyraźny mokry karton oraz trochę mniej wyraźny aldehyd octowy, który co prawda pachnie zielonych jabłkiem, lecz trzeba pamiętać, że w jasnym lagerze jest on wadą. Sumarycznie aromat nie byłby taki zły, gdyby nie wyraźne utlenienie.
W smaku Piwo Eksportowe jest nader puste i płaskie. Na uwagę zasługuje drobne i dość wysokie, ale dla mnie optymalne wysycenie. Chlebowo-słodowa pełnia jest okropnie niska, przez co piwo wydaje się nie tyle lekkie, co wodniste. W tle pałęta się ociupinka chmielu, trochę mokrego kartonu oraz trawy. Słabiutka goryczka przekłada się na nikły balans i bardzo przeciętną pijalność.
ALK.5,6%; EKST.11,9° Blg
OCENA: 5/10
                                                                         CENA: 2.69ZŁ (Delikatesy Centrum)
                                                                         TERMIN WAŻNOŚCI: 08.10.2016


CZTERY CHMIELE
Piwo to jest o dwa tony jaśniejsze niż poprzednie, choć jego klarowna, jasno złota barwa wciąż jest jak najbardziej poprawna. Ciecz generuje średnio wysoką, białą pianę o drobnej strukturze i nader krótkiej trwałości. Lacing za to wyraźny.
Aromat jest dosyć rześki i świeży. Występuje w nim lekko kwaskowa, trawiasta nuta, choć dominantą jest tu typowy chmielowo-słodowy kręgosłup. Całość dość intensywna, podoba mi się. Zapach chmielu może i nie powala, ale z pewnością jest wyczuwalny.
Piwo zostało porządnie nagazowane. Wysycenie jest bardzo wysokie, chwilami wręcz szczypiące. Przy czym sam smak jest dość łagodny i rześki. Delikatnie chmielowy profil oraz lekka trawiastość nieźle współgrają z subtelnym słodem i przyjemnym chlebkiem w tle. Gdzieś tam w oddali pojawia się też lekki kwasek, a na finiszu subtelna goryczka, która oczywiście jest bardzo słaba, ale szlachetna. Całość lekka, wysoce pijalna i dosyć przyjemna. Piwo w sam raz na lato. Można pić bez obawień ;)
ALK.5,5%; EKST.11,4° Blg
OCENA: 7/10
CENA: 2.69ZŁ (Delikatesy Centrum)
TERMIN WAŻNOŚCI: 09.10.2016


PIWO CIEMNE OKOCIMSKIE
Faktycznie piwo ciemne, choć do czarnego mu bardzo daleko. Brązowo-brunatny kolor ewidentnie wywołuje skojarzenie z colą. Piana kremowej barwy jest drobna, ale niewysoka. Opada szybko, a o jakimkolwiek lacingu można tylko pomarzyć.
Wygląd to pikuś, aromat do dopiero tragedia. Ciemne piwo w zasadzie pachnie jak jasne! A w sumie to prawie, że nie pachnie. Zapach jest okropnie słaby, nikły. Odnalazłem w nim jedynie wątłą skórkę od chleba oraz subtelne, lekko opiekane słody i nic poza tym. Tragedia!
Niestety w smaku wcale nie jest lepiej. Średnio wysycone piwo jest cholernie wodniste, płaskie i bez wyrazu. Mamy tu lekko opiekane słody, tosty oraz delikatny chlebowy posmak. Na finiszu pojawia się minimalna chmielowa goryczka. Smakuje i wygląda to jak jakaś zabarwiona woda. To w ogóle nie powinno nazywać się piwem!
Ciemne Okocimskie posiada bardzo niską pełnię smaku, jest okropnie wodniste i niemal zupełnie wyprane ze smaku. W piwnym środowisku panuje podejrzenie, że jest to słynne Okocim Palone, które znikło z rynku dawno temu i pojawiło się w nowej odsłonie pod koniec 2014 roku. I ja się z tym absolutnie zgadzam. Obydwa trunki mają identyczne parametry. To jest to samo piwo, tylko z inną etykietą. Masakra!
ALK.5,3%; EKST.12,7° Blg
OCENA: 2/10
CENA: 2.69ZŁ (Delikatesy Centrum)
TERMIN WAŻNOŚCI: 08.01.2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz