wtorek, 7 marca 2017

BREAK z NEPOMUCENADobra. Przerywamy na moment serię tęgich mocarzy, by sięgnąć po coś zgoła odmiennego. Po ikonę piwnej rewolucji, po coś nowofalowego, rześkiego i goryczkowego. W sam raz na obecną pogodę, bo jak widać wiosna idzie, wiosna! :)
Wybór padł na jedno z piwek od Nepomucena – Break w stylu Oatmeal IPA. Nie mam pojęcia, czy jest to jakaś nowość, czy piwo ze starej oferty. Zresztą to nie jest ważne. Ważne jest to, że w moich stronach bardzo cienko z napitkami ze Szkaradowa. Stąd na blogu jest to dopiero drugie piwo od „Jacka Domagalskiego i spółki”. Dacie wiarę?! A tak w ogóle to nie miałbym tego napitku, gdyby nie mój serdeczny kolega Paweł z Krotoszyna (dzięki Paweł).
Oatmeal IPA to dość rzadko stosowany zabieg w tym stylu, polegający na wrzuceniu do standardowej ipy płatków owsianych w celu nadania piwu gładkości. Czyli chodzi o to samo, co w czarnych Stoutach owsianych, tyle że tu mamy jasne piwo…


Może na wstępie słowo o strefie wizualnej. Etykiety z Nepomucena są spójne, schludne i konsekwentne, co zawsze bardzo doceniam. Dosyć mi się podobają, choć widać gołym okiem, że nie jest to żaden szczyt wyobraźni grafika. Na kontrze mamy sporo informacji, ale dziwi mnie brak pełnego składu (nie ma nawet podanych odmian chmielu!).
Jedziem z koksem. Smakujemy. Wysokie, drobne i lekko szczypiące wysycenie, niebywała rześkość i ta owocowa świeżość… Tak, to jest to! Cholernie smaczne piwo. Strasznie pijalne, bogate, świetnie zbalansowane. Pełno tu owoców tropikalnych – mango, liczi, marakuja, papaja, jest tego sporo. Do tego dochodzi solidna porcja grejpfruta, limonki i gorzkiej pomarańczy. Owoce rządzą tu i dzielą. Na drugim planie egzystuje lekka słodowość typu herbatników i świeżego pieczywa. Tuż za nią podąża odrobina słodkawego karmelu, płynna żywica i inne akcenty leśne. No i ta grejpfrutowo-ziołowa goryczka – mocna, wyraźna, ale dość krótka, szlachetna i niespotykanie przyjemna. Genialnie równoważny słodową podbudowę. Całość gładka, miękka i zaokrąglona. Płatki zrobiły robotę :) Piwo znika w zastraszającym tempie!
Złociste piwo nalało się z obfitą czapą drobnej i puszystej piany. Niestety piana dość szybko się dziurawi, tworzą się duże pęcherze i wolne przestrzenie. Nie mniej jednak mija sporo czasu zanim całkiem zniknie.

Czas na wąchanko. Wow, ale petarda! Nos chce urwać po prostu. Jakież to mocne, jakież intensywne, bogate i złożone. Owoc owoca pogania i owocem popycha. Dookoła wszędzie walają się słodkie tropiki znane nam już ze smaku. Wtórują im bardziej kwaskowe cytrusy z różowym grejpfrutem na czele. Ba! Jest tu nawet soczysta brzoskwinia i dojrzała morela. Szacun dla tego pana, co uwarzył to piwo. Subtelna słodowość, ciasteczka, chlebek, kwiaty, guma balonowa oraz przyjemna żywiczność to mistrzowie drugiego planu. Boże, ileż się tu dzieje! Normalnie nie wierzę. A wszystko to na wyciągnięcie ręki. Wystarczy powąchać, nawet nie trzeba się przy tym skupiać. Respect!
Mega soczyste i mega owocowe piwko. Pijalne tak bardzo, że aż słów brakuje. Dosłownie znika ze szklanki jak kamfora.. Balans rozpierdala mnie na kawałki. Podobnie jak pełnia tego napitku, gładka tekstura oraz genialna goryczka. Nie za mała, nie za duża, po prostu w punkt wymierzona. Jednym słowem robi, co trzeba i spierdziela w krzaki. „O take krafty walczyłem”! ;p
OCENA: 9/10
CENA: nieznana
ALK. 5,7%
TERMIN WAŻNOŚCI: 03.07.2017
BROWAR NEPOMUCEN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz