sobota, 5 lipca 2014

ZWIERZYNIEC PILS


ALK.6%. Dzieje zabytkowego browaru Skarbu Państwa w Zwierzyńcu są bardzo zawiłe. Perła Browary Lubelskie dzierżawiła ten obiekt od roku 1992, jednak w 2008 postanowiono wstrzymać produkcję piwa w browarze i przenieść ją do Lublina. Dwa lata później natomiast spółka Perła Browary Lubelskie wycofała się z dalszej dzierżawy browaru. W 2011 roku odbył się przetarg, który wyłonił nowego dzierżawcę zakładu – firmę Eko-Projekt z Lublina. Zgodnie z umową zawartą ze starostwem powiatowym dzierżawca miał wznowić produkcję w ciągu jednego roku. Zwycięzca procedury nie wywiązał się jednak z umowy i w 2012 roku rozpisano nowy przetarg. Po jego zakończeniu okazało się, że dzierżawcą obiektu w Zwierzyńcu ponownie została Perła Browary Lubelskie. Zakład przeszedł gruntowną modernizację i od jesieni 2013 roku ruszyła produkcja.
Niniejsze piwo jest hołdem lubelskiego browaru wobec znanej w tamtym regionie marki Zwierzyniec. Innymi słowy Perła chciała uczcić reaktywację warzenia piwa w Zwierzyńcu, wypuszczając limitowaną edycję czeskiego pilsa. Zobaczmy zatem jakie szydło wyszło z tego worka. 


Nowe piwo ze Zwierzyńca oferuje średnio obfitą, białą pianę zbudowaną z dość drobnych pęcherzy. Piana z pewnością nie jest mistrzem świata w długości swojej egzystencji, jednak co najmniej przez pięć minut utrzymuje się przy życiu. Poza tym w zadowalającym stopniu osadza się na szkle.
Umiarkowanie nagazowane piwo posiada ładny i klarowny złocisty kolor, przy czym jest to w zasadzie dość ciemne złoto jak na pilsa (nawet czeskiego).
Średnio intensywny aromat próbuje uwieść nas głęboką słodowością podbitą wyraźnymi zbożowymi akcentami. W tle pobrzmiewa odrobina śladów łagodnego karmelu, chleba i dopiero na ostatnim miejscu subtelnego chmielu. Po lekkim ogrzaniu na wierzch wychodzi niezbyt przyjemna alkoholowa woń, której absolutnie nie powinno tu być. A miało być tak pięknie....

W smaku także przeważa silna słodowa podbudowa, obłożona dookoła niewielkimi niuansami skórki chleba i łagodnego karmelu. Żadnych śladów szyszek chmielowych tu nie wyczuwam, w przeciwieństwie do etanolu. Co prawda nie jest on tak dokuczliwy jak w zapachu, ale jednak.
Piwo jest dosyć treściwe i pełne w smaku, ale przy 13% ekstrakcie w sumie nie ma się co dziwić.
Co jak co, ale pilsem to to na pewno nie jest, czego dowodem jest porażająca, chwilami dokuczliwa słodowość, bardzo nikłe akcenty chmielowe oraz zdecydowanie zbyt duża zawartość alkoholu (6% to niemal obraza majestatu). Wszystkie te aspekty ewidentnie obdzierają ten trunek z miana jakiegokolwiek pilsnera. Nie mniej jednak mogłoby być z tego całkiem nie najgorsze piwo Marcowe. No, ale Marcowym nie jest, więc muszę rozliczyć browar z tego, co napisał na etykiecie. Taki już ze mnie zimny drań ;>
OCENA: 4/10
CENA: 2.40ZŁ (Tesco)
PERŁA BROWARY LUBELSKIE

8 komentarzy:

 1. 4/10 i siódme miejsce w teście pilsów. Dziwne te oceny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj piwo oceniałem tylko ja, a w teście z dziesięć osób, więc nie ma się co dziwić.

   Usuń
 2. Ciężkie, gorzkie piwo.Nie moja bajka, ale jestem świadomy, że znajdą się amatorzy złotego trunku, którym owy specjał przypadnie do gustu. Jak dla mnie piateczka choć chciałbym zaznaczyć Ze jesteś całkowitym piwnym amatorem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta ocena to jakieś kpiny, Zwierzyniec to obecnie jedna z ciekawszych propozycji polskich browarów, porównać je można do dobrych czeskich pilsów. Zgodzę się z tym, że zawiera nieco za dużo alkoholu, ale nie czuć go ani w smaku, ani w zapachu ...no chyba, że pijemy ciepłe piwo. 4 to zdecydowanie niesprawiedliwa ocena!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy kolega pił piwo z tej warki, którą ju tutaj oceniałem w 2014? Jeśli myślisz, że wszystkie warki tego samego piwa smakują tak samo, to się grubo mylisz.

   Usuń
 4. Jedyny zdatny do przepłukania gardła Zwierzyniec można trafić z kija wprost z browaru Perła a więć świeży, MOCNO schłodzony, z dodatkiem soku imbirowego. Trafiłem przy okazji stołecznego cyklu kinowego Kino Perły. Mimo to czeskich piw bym nie obrażał porównaniami do Zwierzyńca - tam "droga" piwa ma maksymalnie kilka godzin, cena jest kilka razy przystępniejsza, a kultura piwna jest na bardzo wysokim poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Perła jest najlepsza jeśli chodzi o browary Lubelskie. Raz zasmakujesz i sie zakochujesz XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Perła, Zwierzyniec itd. Dobre piwo.
   A próbowałeś Zielone Biłgorajskie lub Roztocze?
   Te same okolice.

   Usuń