Przejdź do głównej zawartości

CHILL BEER Vermont Pale Ale od Kormorana


Uwaga! To nie jest żadne piwo z chili, jak myślą niektórzy. Chill, czyli skrót od chillout. Kapujecie? Browar Kormoran nieco namieszał swoim nazewnictwem, ale mam nadzieję, że tylko wybitnie nie kumaci byli w błędzie.
Oto nowość prosto od Kormorana. Chill Beer Vermont Pale Ale. W skrócie – Vermont APA. Zapewne nie jest to pierwsze polskie piwo w tym stylu, ale z pewnością jedno z niewielu. Chodzi tu oczywiście o połączenie mętności, soczkowatości i gładkości vermonta z lekkością i sesyjnością apki. Kormoran tym samym chciał zadbać o to, by np. po ciężkim dniu pracy uzupełnić elektrolity zajebiście pachnącym i zajebiście pijalnym piwem (w ilości większej niż jedno). Z takim właśnie zamysłem powstała seria piw o nazwie Chill Beer. Tak, to jest na razie pierwsze piwo z całej serii. Wszystkie mają być w przedziale 10-12,5º Plato. Zaiste zacny to pomyślunek. Ciekawe tylko na ile wystarczy im pasji i zamiłowania, bo jakoś ostatnio z Podróżami Kormorana nie jest za różowo. Kiedy będzie następne piwo z tego cyklu??? Nie wiadomo.
Szkoda, że nie podali tu pełnego składu, ale wiadomo chociaż, że za vermontowską fakturę ma odpowiadać słód pszeniczny, słód jęczmienny, płatki owsiane oraz płatki pszenne. Jak widać – na bogato. Zerknijmy zatem, cóż z tego wyszło. 


Do wyglądu zastrzeżeń nie mam prócz piany, która jest znikoma niczym polskie zasiłki. Piwo jest prawilnie mętne, soczkowate, pomarańczowo-złote w kolorze. Pięknie i apetycznie to wygląda.
Czuć, że to trunek oparty na amerykańcach, ale żebym zjadł na nim zęby, to bym nie powiedział. Bardziej jest to poziom lepszych koncernowych wyrobów nowofalowych niż topowych rzemieślniczych. Faktycznie piwo jest lekkie w odbiorze, bardzo gładkie, rześkie, cytrusowe z subtelnym kwaskiem i fajną, przyjemną goryczką na finiszu. Lupuliny nie zostają na podniebieniu, dzięki czemu możemy się cieszyć krótką, niezalegającą i bardzo szlachetną goryczką. Taką w sam raz, jak to się mówi. Prócz cytrusów moje receptory smaku odbierają jeszcze sygnały od niewielkich akcentów ziołowych, chmielowych i kwiatowych. Wszystko oczywiście w bardzo stonowanym wykonaniu, ale w końcu to APA, a nie IPA. Niuanse słodowe są tutaj mocno wycofane do defensywy, ale z drugiej strony dobrze się komponują z resztą towarzyszy. Odczucie soczystości jest w zasadzie bez zarzutu. Piwo nie przelatuje między zębami jak woda, ale z drugiej też strony zdajemy sobie sprawę, że ekstrakt jest raczej niski (12,5º Blg). Nie powiem, bo smaczne to jest, choć nie popadam w jakąś wielką euforię.

Pora zarzucić kinola do szkła. Pierwsza wersja Chill Beer pachnie naprawdę ładnie. Wyraziście, dosyć mocno, wielowątkowo, soczyście. Przeważają oczywiście owoce stanowiące mieszankę cytrusów i owoców tropikalnych z mango, ananasem i marakują na czele. Dalej mamy przyjemną i nie nachalną słodowość typu zbożowo-ciasteczkowego oraz wiązankę kwiatów zmieszaną z nutami świeżych szyszek chmielu, ziół i akcentów leśnych. Chodzi mi tu głównie o igliwie sosny, czy innej choinki ;> W tle natomiast buszują echa mandarynek, brzoskwiń i moreli. Całość pachnie niebywale świeżo i wybitnie owocowo. W tym aspekcie mamy Vermonta jak się patrzy!
Piwo jest półpełne w smaku, ale zarazem lekkie na podniebieniu. Balans jest tutaj idealnie rozłożony. Goryczka w punkt kontruje słodową stronę, jest niesamowicie gładka i ułożona. Dzięki czemu piwo jest niewyobrażalnie pijalne. Wchodzi masakrycznie szybko i gładko. Nie trzeba się modlić nad każdym kolejnym łykiem. Soczystość i całe to odczucie juicy również bez najmniejszego zarzutu. Podsumowując wyszło z tego całkiem fajne, bardzo rześkie, łagodne, dosyć smaczne i okrutnie pijalne piwo. Może wielu z Was to zdziwi, ale mam pewne skojarzenia z Żywcem Session IPA, choć oczywiście tu mętność i faktura są wyraźnie większe. Ale już sam aromat, a nawet smak są poniekąd bardzo zbliżone.
OCENA: 7/10
CENA: ok 6ZŁ
ALK. 4,8%
TERMIN WAŻNOŚCI: 10.07.2018
BROWAR KORMORAN

Komentarze

Prześlij komentarz

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

WIELKI TEST PIW TYPU DESPERADOS

Wielki Test Piw Typu Desperados, Wielki Test Piw Aromatyzowanych Tequilą, Wielki Test Piw o Smaku Tequili. To chyba wystarczające zajawki, by każdy piwny Janusz się pokapował o co mi chodzi. Wspólną ich cechą jest dodany aromat tequili, a przy okazji cały szereg różnych substancji chemicznych. Bazą jak sądzę jest tu zwykły jasny lager, który i tak finalnie nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Tequila to słynna meksykańska wódka produkowana ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Istnieje wiele jej odmian, a niektóre z nich są nawet przez kilka lat leżakowane w dębowych beczkach po bourbonie, whisky, sherry, czy koniaku. Przymierzałem się do tego tematu jak pies do jeża, czy saper do bomby. Plan był prosty, ale z wykonaniem jak zwykle spore problemy. Główny problem jak zwykle tkwił w zapewnieniu sobie odpowiedniego materiału do testu. Zebranie wszystkich tego typu piw jakie przyszły mi do głowy, okazało się oczywiście niewykonalne z bardzo prostego powodu – niektóre po prostu przesta…

CZYM RÓŻNI SIĘ PODPIWEK OD KWASU CHLEBOWEGO?

Już jako mały brzdąc, niejednokrotnie widywałem na półkach w markecie owe „mityczne” i tajemnicze napoje i zastanawiałem się, co to jest u licha? Jak to smakuje, czy dziecko może to pić? Czy to ma alkohol? U mnie w domu jakoś nigdy nikt się nie imał tego typu wynalazków. Z perspektywy dorosłego człowieka również co jakiś czas natykałem się na różne podpiwki i kwasy chlebowe, ale nadal przez długie lata nie wiedziałem, czym różni się jedno od drugiego, jak one smakują i jak się je robi? Przeważnie stoją na półce z piwami, więc czy to są jakieś piwa może?
Sprawa nie dawała mi spokoju, mimo iż nie znajdywałem nigdy odwagi, by kupić coś takiego i spróbować. Zawsze wolałem wziąć starego, sprawdzonego Żywca lub Tyskacza. W końcu pewnego pięknego dnia, szala mojej niewiedzy zaczęła stopniowo przechylać się w stronę światła, a przecież wiadomo, że zawsze trzeba iść w stronę światła ;>
Powoli zacząłem zgłębiać temat, zakupiłem kilka sztuk, chyba najbardziej znanych tego typu napojów w kra…

WIELKI TEST MUSZTARD ROLESKI

Słowo się rzekło! Trochę musieliście poczekać na ten wpis, ale w końcu udało mi się pocisnąć z tematem. Specjalnie dla Was i niejako na Wasze żądanie zrobiłem Wielki Test Musztard z firmy Roleski!:)

Tytułem wstępu, by nieco wtajemniczyć Was w świat musztard zapraszam (tych co jeszcze nie czytali) do mojego artykułu pt. „Musztarda nie jedno ma imię”. Znajdziecie tam szereg niezbędnych i ciekawych informacji odnoście tej niedocenianej wg mnie przyprawy. A teraz trochę o samym teście. Na warsztat wziąłem 13 różnych musztard. W zasadzie to wszystkie od Roleskiego z wyjątkiem Stołowej i tych z przedrostkiem bio. Musztardy jadłem razem z chłodną parówką, co by jej temperatura przez cały czas była jednakowa. Po każdej musztardzie robiłem kilkuminutową przerwę i popijałem wodę, aby wypłukać z ust smak poprzedniej. Głownie skupiałem się oczywiście na smaku, jego ostrości i pikantności o ile jakaś była. Rzecz jasna oceniałem też sam zapach oraz konsystencję. Wszystko to oczywiście w odniesieniu …

OKO W OKO - Perła Chmielowa (brązowa butelka) vs Perła Chmielowa (zielona butelka)

Zgodnie z zapowiedziami teksty ukazujące się na blogu, gdzie porównuję ze sobą dwa piwa noszą od teraz nazwę „Oko w Oko” i stanowią niejako odrębny dział. Oczywiście wciąż są to recenzje, ale w moim odczuciu chyba nieco bardziej interesujące niż tradycyjne posty. Piwa tu opisywane są w jakimś stopniu do siebie podobne, może nawet niekiedy identyczne (przynajmniej w teorii). W każdym razie zawsze coś ich ze sobą łączy, ale też jednocześnie niekiedy dzieli. Moim zadaniem jest wskazać różnice i podobieństwa oraz rozstrzygnąć, które z nich jest lepsze i dlaczego. Jak widzicie dziś zajmę się piwem Perła Chmielowa Pils, bo tak brzmi pełna nazwa najbardziej popularnego „piwa regionalnego” z Lubelszczyzny. Nie zamierzam tutaj wchodzić w dysputy, czy Perła Browary Lubelskie to browar regionalny, czy już koncernowy. Faktem jest, że to moloch, a jego piwa można bez problemu kupić w całej Polsce. Kto nie był nigdy na Lubelszczyźnie zapewne nie wie, że w tamtych stronach słynna Perełka występuje w…

Grudniowa eskapada po browarach woj. Śląskiego

(NIE)WIELKI TEST PIW ŚWIĄTECZNYCH

MOJA PIWNICZKA: 5-letni RACIBORSKI PORTER

WIELKI TEST PIW KONCERNOWYCH

Nie wiem, czy ja jestem jakiś głupi, czy niepoprawny politycznie, ale postanowiłem zrobić sobie Wielki Test najpopularniejszych piw koncernowych. Nie żadne tam Dębowe Mocne, czy inne Warki Strong. Nie. Po prostu zwykłe i najbardziej popularne koncerniaczki (tzw. ‘jasne pełne’) w Wielkim Teście. Ślepym teście, mówiąc dokładniej. Co z tego wyszło przeczytacie poniżej.
Na co? Po co?
Już dawno chciałem to zrobić, co najmniej pół roku temu. Pomysł wpadł mi do łba znacznie wcześniej niż Wielki Test Piw Zielonych. Który jest bardziej hardcorowy? Ciężko powiedzieć. A po co to wszystko? Dlaczego szanowany piwny bloger (jaka skromność z mojej strony ;p) miałby sobie zaprzątać głowę bezpłciowymi i wypranymi ze smaku ojrolagerami? Ano po to, ponieważ gro czytelników pija właśnie takie piwa. Ba! Co tu dużo mówić – sam też je pijam i zapewne większość piwnych blogerów także to robi. Tylko nie każdy potrafi się do tego przyznać. Oczywiście obecnie nie wlewam w siebie zwykłych koncerniaków tak częs…