sobota, 31 grudnia 2016

YAM YAM z BROWARU DEER BEARDziś na blogu ląduje piwo, które w czeluściach mojej piwnicy trochę już postało. Od września tam pokutuje z myszami, pająkami wielkości mojej pięści i szczurami wokół. Postanowiłem zatem się nad nim w końcu zlitować. Zanim więc udacie się na sylwestrowe szaleństwa, chlanie do upadłego i takie tam - to przeczytajcie ten tekst, bo piwo jest dość niezwykłe.
Yam Yam od Deer Bear to White IPA jest. Białe IPA znaczy się. Białe, bo zawiera w składzie słód pszeniczny. Generalnie styl ten to hybryda, łącząca w sobie cechy belgijskiego Witbiera i hamerykańskiego IPA. Z witka, to tu raczej jest niewiele, bo nie ma kolendry, ani nawet skórek pomarańczy. Ale zostawmy to, bo piwo zadziwia czymś zupełnie innym – płatkami ryżowymi oraz liśćmi bambusa! Zaczynam się teraz zastanawiać, czy to piwo jest dla ludzi, czy może bardziej dla pandy wielkiej, co to łypie na mnie z etykiety. Swoje drogą bardzo pięknej i urodziwej etykiety. Już od samego patrzenia robi mi się dobrze, a co dopiero mówić jak będzie mi dobrze, gdy się napiję tego wynalazku. 


Właśnie wróciłem z „pleneru”. Jak zwykle łapy zmarzły mi na kość, ale takie hobby panie. Nic nie poradzisz. White IPA od jelenio-niedźwiedzia prezentuje się całkiem nieźle i to mimo słabej piany. W szkle można zaobserwować bardzo mętne piwo o cudnej pomarańczowej barwie. Piany jak mówiłem nie jest zbyt dużo, ale dzisiaj daruje sobie znęcanie się nad tym elementem.
Przejdźmy może od razu do smaku, bo ciecz naprawdę smakuje świetnie. Tak jak panda robiła mi dobrze, gdy się na nią gapiłem, tak teraz piwo robi mi dobrze w gardziołku, gdy je sobie popijam. Ciecz jest bardzo rześka, świeża, soczysta i owocowa. Słodkie owoce tropikalne – to one głównie robią tutaj robotę. Jest też wyraźna gęstość i słodycz pochodząca od słodu pszenicznego jak sądzę. Gdzieś tam w tle pojawia się też lekki cytrusik, ale sumarycznie nie ma go zbyt wiele. Mistrzem drugiego planu jest natomiast obszerna słodowa nuta. Naprawdę jej tu nie brakuje. Słód ma delikatnie opiekany charakter, poza tym majaczy mi tu też trochę karmelu, chlebka i biszkoptów. Dopełnieniem są łagodne echa żywicy oraz ziół. Całość została spięta miłą i sympatyczną goryczką o ziołowo-grejpfrutowym zacięciu. Goryczka jest średnio intensywna, krótka i szlachetna. Też robi mi dobrze ;)

Czas obwąchać to cudo. Okazuje się, że aromat także robi dobrze, ale tym razem, to mój nos może sobie poużywać. Co czuję w szkle? Czuję piwo, czuję ipę, owoce, a dokładniej sok z owoców. Tu również prym wiodą tropiki z mango, marakują, granatem i liczi na czele. Próbuje dorównać im pewna doza limonki i grejpfruta, ale cytrusy te nie mają jednak szans w starciu ze słodkimi tropikami. Akcenty słodowe z biszkoptem, jasnym pieczywem i karmelem na pokładzie, są tu jeszcze mniej zauważalne niźli miało to miejsce w gębie. W smaku znaczy się. Tłem sunie żywica, trawa i być może te liście bambusa, choć oczywistością jest, że nie wiem jak one pachnę. W każdym bądź razie czuję tu jakieś nieznane mi zielsko, które skądinąd pachnie bardzo przyjemnie.
Piwo operuje stosunkowo wysoką pełnią smaku. Nie jest ani wodniste, ani tym bardziej ciężkie w odbiorze. Mimo większej (niż w zwykłym AjPiEj) gęstości, ciecz szybko znika ze szkła. Pijalność tego piwa jest naprawdę niesamowita. Goryczka co prawda mogłaby być ciut większa, choć i tak balans jest dobrze zaznaczony. Po prostu Yam Yam nie wykrzywia mordy jak niektóre rodzime ipy, ale czy to jakaś zbrodnia?
Zastanawiam się na ile liście bambusa wpłynęły tutaj na całokształt. Zakładam, że coś tam wniosły, choć ciężko mi je wyodrębnić pijąc ten specjał. Może dlatego, że nie wiem, czego szukać? Tak, czy siak piwko smakuje naprawdę wybornie. Jest rześkie, mocno owocowe i poniekąd sycące. Na sylwestrowy wieczór może nie specjalnie się nada, bo oczywiście na stołach rządzi wówczas wódżitsu ;p Ale już na noworoczny poranek, tudzież popołudnie będzie jak znalazł. Pamiętajcie: kac morderca nie ma serca!
OCENA: 8/10
CENA: 7ZŁ (Częstochowski Festiwal Piwa)
ALK. 5,4%
TERMIN WAŻNOŚCI: 06.03.2017
BROWAR DEER BEAR//BROWARY REGIONALNE WĄSOSZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz