czwartek, 16 czerwca 2016

POTIOMKIN
Info dla tych co ostatnie kilka dni byli zakopani w bunkrze, albo przespali pod kamieniem – trwa właśnie cykl „Tydzień z Browarem Raduga”. To info również dla tych, co tracą poczucie rzeczywistości z mniej oczywistych względów typu alkoholizm, czy narkomania ;)
Dzisiaj na wokandzie drugi RIS z tego browaru, co zowie się Potiomkin. Skoro to Russian Imperial Stout, to nazwa nie może nikogo dziwić. Potiomkin to dawny rosyjski pancernik, który swą nazwę zawdzięcza pewnego dzielnemu feldmarszałkowi. Jak wyglądała ta łajba możecie sobie obczaić na etykiecie (o ile grafika nie poniosła zbytnio wyobraźnia).
Tym razem chłopaki przestali sobie robić z nas jaja oraz jednocześnie urągać temu szacownemu stylowi (stylu?) piwa i wypuścili w świat naprawdę sowicie mocne i ekstraktywne piwo, co by nikt już im nie zarzucił braku wiedzy, poczucia taktu i fachu w ręku. Od teraz nikt już nie będzie trolował, że Raduga leci sobie w kulki i nie wie jak uwarzyć poczciwego (przynajmniej pod względem parametrów) RISa ;) Dodatkowym smaczkiem jest doprawienie go hamerykańskimi chmielami. Ciekawy jestem jak nowofalowe chmielenie wpłynęło tutaj na całokształt.


Otwieram i przelewam. Piwko wygląda naprawdę zacnie – jest totalnie czarne. Czarne jak dupa nietoperza. To tego generuje całkiem porządną jak na RISa pianę. Drobno ziarnista, beżowa pierzynka jest naprawdę dość gęsta i trwała. Długo cieszy oko i nawet oblepia szkło :D
Biorę pierwszy łyk. Ulalaaa… Piwo jest gęste, gładkie i wyraźnie oleiste. Mocne, zadziorne i charakterne, niczym dobrze wyszkolony adept Al-Kaidy. Od razu czuć, że to nie przelewki. Mamy tu całkiem sporo słodko-gorzkiej czekolady, mocnej kawy i solidnie palonych słodów. Pomaga im palony jęczmień, nieco prażonego ziarna słonecznika i odrobina lukrecji. Z tła natomiast wyłaniają się lekkie nuty owoców tropikalnych oraz ziołowego chmielu. Jest trochę słodko, ale natychmiast z odsieczą przybywa dość pokaźna dawka palono-kawowej goryczki, która w oka mgnieniu równoważy opasłe słodowe ciało. Goryczka jest wyraźna i konkretna. Minimalnie zalega, ale sumarycznie jest bardzo przyjemna i urodziwa. Na samym końcu pojawia się lekkie muśnięcie alkoholem. Trochę grzeje nam kiszki, ale nie ma z tym żadnej tragedii. Powaga.

A co tam Panie piszczy w aromacie? Ano piszczy i to niemało. Zapach jest dość intensywny i złożony. Przede wszystkim mocno czekoladowy – gorąca czekolada, praliny oraz prawdziwa, gorzka tabliczka czekolady. To wszystko tutaj jest. Na sąsiednim torze podąża likier czekoladowy, okraszony przyjemną nutką lukrecji, łagodnej kawy, palonych słodów i słonecznika. Daleko w głębi swój  żywot wiedzie przyjemny karmel i suszone owoce, ale naprawdę jest ich niewiele. Amerykańskie chmiele występują dosłownie na granicy mojej percepcji. Zapewne, gdybym o nich nie wiedział pominąłbym je w tym zestawieniu. Alkohol także się tu pałęta, ale na szczęście jest nader ułożony i niegroźny. Nie uprzykrza degustacji, a przecież o to głównie chodzi w mocnych napitkach. Sumarycznie bardzo przyjemnie to pachnie :)
Całkiem porządny RIS z tego Potiomkina. Pełnia zakleja gębę na amen. Piwo jest gładkie i gęste, ale posiada bardzo miękką fakturę. Słodycz i treściwość owszem jest, ale bardzo skutecznie zostaje skontrowana przez solidną i przyjemną goryczkę – balans naprawdę na wysokim poziomie. Aromat oraz smak są bogate i wielowątkowe, dając nam poczucie obcowania z czymś niezwykłym i wyjątkowym. Jak na ten styl i tak mocne piwo, pije się je w miarę szybko i bezboleśnie. Zapewne po kilku Potiomkinach następnego dnia łeb by nieźle napierdzielał, więc takie zupełnie bezbolesne to ono nie jest ;)
Drugi RIS od Radugi to porządne i solidne piwo. Chłopaki tym razem odrobili lekcje i wykonali kawał dobrej roboty.
OCENA: 8/10
CENA: ok 11.50ZŁ
ALK.10,5%
TERMIN WAŻNOŚCI: 15.04.2017
BROWAR RADUGA//BROWAR ZODIAK

1 komentarz:

  1. Piłem i byłem zadowolony tym balansem pomiędzy "risowatością", a czuciem w nim hamerykańskich chmieli. Jedno nie przegania drugiego - to było w tym piwie piękne. Zdecydowanie do powtórki.

    OdpowiedzUsuń