niedziela, 14 lipca 2013

TRZY KORONY JASNE


ALK.5%. Kolejny marketowy sikacz w puszce, czy coś więcej? Jeśli już to jest to raczej benzynowy sikacz (kupiony na stacji benzynowej).
Browar Van Pur jest mistrzem pakowania piwa do puszek, więc nie ma się co dziwić, że kolejne piwo tego producenta jest dostępne tylko w puszce. Co ciekawsze, piwo podobno jest do kupienia tylko na stacjach Statoil, a przynajmniej tak słyszałem. 


Trzy Korony to złociste piwo, które wieńczy genialna czapa białej piany! Wysoka, gęsta, drobno ziarnista, długo się utrzymuje na powierzchni i nawet zostawia piękne firany na szkle. Skubana opada w naprawdę ślimaczym tempie. Jestem w szoku.
Wysycenie jest na wysokim poziomie, jednak nie można tu mówić o żadnym przegazowaniu.
Nad zapachem nie będę się zbytnio rozwodził, bo naprawdę nie ma nad czym. Piwo ma typowo słodowy charakter z niewielkimi trawiastymi akcentami, kojarzącymi się po części z chmielem. Intensywność aromatu nie jest zbyt wysoka, ale nie spodziewałem się cudów w tej materii.

Smak jest bardzo łagodny i stonowany. Rzeczona słodowość wyraźnie wyrywa się do przodu, by nie dać się wyprzedzić lekko kwaskowej końcówce. Aspekty chmielowo-trawiaste są tutaj wręcz symboliczne. Czuć, że piwo jest jedwabiście gładkie, co rzadko się zdarza w jasnych lagerach. Trochę brakuje mi tu natomiast chmielowej goryczki, ale cóż...
Piwo nieźle wchodzi i dobrze gasi pragenienie, nie ma żadnych problemów z pijalnością. Jest przyjemnie nasycone, łagodne i gładkie w smaku. Nie jest zbyt treściwe, ale nie o to przecież chodziło producentowi. Przysłowiowy Kowalski właśnie takiego piwa oczekuje.
Widać wyraźnie, że ten trunek wyszedł zgodnie z pewnymi założeniami browaru i według mnie swoje zadanie spełnia doskonale. 
Ja niestety nie jestem przysłowiowym Kowalskim i oczekuję „troszeczkę” więcej od piwa, dlatego taka, a nie inna ocena.
OCENA: 6/10
CENA: 1.99ZŁ (Statoil)
BROWAR VAN PUR
4 komentarze:

 1. bardzo dobre piwo, idealny stosunek ceny do jakości

  OdpowiedzUsuń
 2. fajne, lekkie, dobrze gasi pragnienie. Szału nie ma i jeżeli chcemy piwa gatunkowego, to trzeba się przejść do piwiarni. A tak przy okazji tankowania wziąłem 4 - pak i jest OK.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Browar moim zdaniem zaliczył wpadkę, bo partia puszek o oznaczeniu 12-12-2016 miała metaliczny posmak a teraz sprzedawana 21-12-2016 nie ma już tej wady. Wcześniejsze też były jak te obecnie sprzedawane.
   -komentarz został usunięty przez autora- bo była literówna, ale już jest poprawiona

   Usuń