wtorek, 16 lipca 2013

BLOND


ALK.6,1%. Browar Jabłonowo odkąd stworzył swoją Manufakturę Piwną, coraz mniej się kojarzy z producentem tanich, marketowych mózgotrzepów (mimo, że nadal je produkuje). Seria piw dla bardziej wymagających klientów to słuszny krok w rozwoju tego browaru. 
Na kolejną manufakturową nowość musieliśmy dość długo czekać, no ale w końcu się doczekaliśmy. Mowa tu o piwie Blond, reprezentującym niezbyt wyszukany styl belgijski o tej samej nazwie. Jak zatem wypada ‘blondyn’ na tle innych piw z Manufaktury?


Po przelaniu okazuje się, że piwo wcale nie jest takie jasne, jak wynikałoby to z nazwy – bursztynowy odcień, ewentualnie herbaciany to raczej nie jest blond.
Piana o lekko kremowym zabarwieniu jest niska, drobno ziarnista i nietrwała. W niczym nie przypomina białej czapy z piw belgijskich.
Nasycenie dwutlenkiem węgla jest na średnim poziomie – jak dla mnie optymalne.
W zapachu występuje silna słodowość o zbożowym charakterze, wspomagana przez lekko słodkie elementy karmelowo-miodowe oraz delikatne estry owocowe. W tle minimalnie drożdżowo-ziemiste akcenty.  Pachnie to dosyć przyjemnie i belgijsko. Jestem na tak :)

Smakiem także rządzi rzeczona słodowość, a tuż za nią podążają owocowe ślady oraz migdały. Goryczki praktycznie tu nie uświadczymy, a piwo ma raczej lekko cierpki, nieco wytrawny finisz, mimo początkowej słodkości.
Co mi się najbardziej tutaj podoba, to aksamitna i gładka tekstura tego specjału, która sprawia wrażenie dużej gęstości piwa i lepkości.
Treściwość wraz z pełnią reprezentują przyzwoity, średni poziom. Nieco gorzej jest z pełnią piwa, głównie za sprawą zbyt dużej i silnej słodowości, która przysłania swoim ogromem inne niuanse smakowe.
Konkludując, piwo to nie jest jakimś wybitnym osiągnięciem sztuki piwowarskiej, choć poniekąd zalatuję Belgią. Mimo to, samo w sobie nieźle smakuje, a jeszcze lepiej pachnie. Według mojej skromnej osoby nieco odstaje od swoich starszych braci z Manufaktury Piwnej, którzy w większości zrobili na mnie bardzo dobre wrażenie.
OCENA: 7/10
CENA: 4.80ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR JABŁONOWO

1 komentarz:

  1. Rozbawiła mnie nazwa ;) 7/10 to w sumie nie tak źle, chyba się skuszę na tego ,,blondyna"

    OdpowiedzUsuń