poniedziałek, 8 października 2012

BRACKIE

ALK.5,5%. Bracki Browar Zamkowy z Cieszyna jest unikatowy z kilku powodów. Po pierwsze jest on starszy niż reprezentatywny browar w Żywcu. Po drugie wyposażenie browaru jest trochę „średniowieczne” np. otwarte kadzie fermentacyjne i zbiorniki leżakowe, co oczywiście ma swoje zalety i jest bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce. Po trzecie jest tu warzony Grand Champion Festiwalu Birofilia. Jest jeszcze kilka mniej ważnych powodów, o których nie będę już wspominał. 
Brackie jest piwem typowo regionalnym i rzadko można go spotkać poza Śląskiem Cieszyńskim. Zaraz się przekonam czy jest w tym piwie jakiś gram wyjątkowości.


Piwo zaskoczyło mnie tuż po przelaniu do szklanki, jego bursztynowa barwa wprawiła mnie w niemały zachwyt. Po lagerze spodziewałem się dużo jaśniejszego koloru.
Niestety kiepska piana o drobnej strukturze i szybkim tempie opadania, z miejsca wywołała u mnie zgoła odmienne uczucia. W kwestii wizualnej więc piwo wypada na zero.
Średnie, nie gryzące wysycenie pasuje jak ulał. Jest obecne, wyraźne, ale nie szczypie w język i nie przeszkadza w odbiorze.

A czym to pachnie? Ano słodem, troszkę chmielem i mokrą, zimną piwnicą. Wszystko na miejscu, ale odrobinę większa intensywność z pewnością, by tu nie zaszkodziła.
Brackie bez dwóch zdań ma charakter goryczkowy, słód też jest tu obecny, ale odgrywa on raczej rolę drugoplanową. Na finiszu cierpkość zmieszana z chmielem oraz pestkową, lekko zalegającą goryczką.
Jest to jedno z bardziej chmielonych, koncernowych piw. Nie jest co prawda ideałem, ale ma swój charakter, ma pazura, którego brakuje większości lagerów warzonych przez „mistrzów metody HGB”.
OCENA: 7/10
CENA: 2.39ZŁ (Żabka)
GRUPA ŻYWIEC

10 komentarzy:

 1. Wow, to jedno z gorszych piw jakie piłem. Szokująca ocena!

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja lubie brackie lane w przeciwieństwie do żywca

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak na XXIw. to wzorowe piwo! I taka niska cena!
  Nawiazuje do starych dobrych piw z PRLu! Goryczka, bursztyn! Czasem mysle, ze to najlepsze piwo jakie spotkałem, choć kilka lat temu było jeszcze lepsze! Cieszyn- browar, koniec Polski i piwo regionalne! Koncerniaki bije na smierc!!! To jakiś paradoks! Dlaczego nie robi się takich piw na cala Polske?
  Zycze sukcesu i otwartych kadzi!
  PYSZNE!

  OdpowiedzUsuń
 4. Piwo najczęściej kupowane na śląsku cieszyńskim dlatego bo tanie, ale smak okropny. Cieszyniacy mają swoją nazwę na to piwo: gnojówka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale tylko ci zakompleksieni.:)

   Usuń
  2. Brackie to takie specyficzne piwo, którego jakość zmienia się co warkę (chociaż ostatnio nie trafiłem na kiepskie).
   Ogólnie miażdży resztę "koncerniaków" (chociaż ciężko je koncerniakiem nazwać).
   Cieszy mnie zwiększona ostatnimi czasy dostępność Brackiego na rynku światowym - po emigracji z Bielska na Górny Śląsk strasznie mi go brakowało. Smaki młodości.
   Jest jedno miejsce, w którym zawsze smakuje dobrze - na Błatniej :)

   Usuń
  3. Potwierdzam, Błatnia i Brackie to świetne połączenie!

   Usuń
 5. Świetne piwo! Świetna recenzja! Dbałość o język polski... rzadka.
  Dziękuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piwo nierówne... Jest tam w browarze jakaś kontrola jakości ??? Piłem w Wiśle tragiczne, ohydne... U siebie w mieście znów bardzo zachwalałem. Może złe przechowywanie ? Jeżeli nie zasmakuje warto spróbować ponownie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Najlepsze piwo w tej cenie, smak i zapach przypominają dobre piwa za czasów komuny, 9/10
  Rado

  OdpowiedzUsuń