czwartek, 17 marca 2016

LEŚNY KRECIKSzczerze to nie przepadam za Stoutami, szczególnie tymi wytrawnymi i z niskimi cyferkami. No chyba, że to jakiś dobry FES lub urywający dupę RIS, za którego dam się pokroić maczanymi w kwasie żyletkami. Ostatnio piłem ginesa z azotem z puchy – kompletna padaka! Pianka fajna nie powiem (kremowa na maksa, gładka i puszysta), ale sama ciecz praktycznie nie miała smaku, a o jakimkolwiek aromacie można było tylko pomarzyć. Wodniste, ciemne badziewie. Jeśli ktoś mi powie, że to piwo mu smakuje, to lepiej niech od razu kupi sobie tanto i popełni seppuku.
A dlaczego o tym wspominam? Bo dzisiaj też na warsztat biorę Stouta. W ramach cyklu „Tydzień z... Pałacykiem Łąkomin” trafił mi się Foreign Extra Stout – mocniejsza, bardziej wyrazista i wg mnie o niebo ciekawsza wersja zazwyczaj nudnego Dry Stoutu.
Piwo zowie się Leśny Krecik, a swoimi parametrami wstrzeliwuje się gdzieś w połowę widełek przewidzianych dla tego stylu. A propos parametrów, browar z Łąkomina nie podaje IBU, ani nawet pełnego składu na etykiecie, a szkoda, bo birgiki lubiom cyferki. Lubiom czytać wymienione w składzie dwadzieścia osiem rodzajów słodu, osiemdziesiąt jeden odmian chmielu i ze cztery rodzaje drożdży ;)


Po wcześniejszych trzech piwach tego producenta już się przekonałem, że wygląd jest ich niesamowicie mocną stroną. Nie inaczej jest tym razem. Ze szkła spogląda na mnie czarna i klarowna ciecz, zwieńczona jak zawsze bardzo okazałą i bujną, niczym broda beer geeka  pianą. Obfita pierzynka o beżowej barwie jest niezwykle drobna i puszysta, opada wolno, zostawiając niewielki, ale wyraźny lacing na ściankach. Pięknie to wygląda, aż mi ślina z dzioba wyciekła...
Otarłszy wary przystępuję do konsumpcji. Wąchanko zostawię sobie na później, bo chyba Krecik jest jeszcze za zimny (dopiero co wygrzebał się z ziemi). Intensywny i wyrazisty smak oferuje całkiem pokaźną paletę doznań. Ciemne, prażone słody zgrabnie koegzystują tu z łagodną czekoladą o słodko-gorzkim rodowodzie i nieco stonowaną kawą. Paloność nie jest zbyt duża, bo jej miejsce godnie zastępują dosyć wyraźne suszone owoce. Rodzynki i śliwka węgierka harcują aż miło, wywołując pewne konotacje z królem wszystkim Stoutów - RISem! W tle natomiast cichutko siedzi sobie niewielki kwasek oraz bardzo subtelna popiołowość, wspierana przez lekkie orzechowo-ziemiste nuty. Posmak kończy się niezbyt mocną, ale wystarczającą goryczką o delikatnie palonym profilu. Alkoholu jako takiego nie czuć, co jedynie absolutnie nie przeszkadzające i bardzo lekkie grzanie w przełyku. Ciecz jest odpowiednio gęsta i lepka jak na 16°Blg. Smakuje naprawdę wybornie.

Aromat również nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z trunkiem niezwykle bogatym i złożonym (a teraz napiszę to bez cenzury - zapach rozpierdala system w drobny mak!). Nie pamiętam, czy kiedykolwiek piłem tak przepięknie pachnącego FESa. Bogactwo suszonych owoców napierdziela serią lewych prostych. Z prawej natomiast łomot spuszcza nam opiekana słodowość wespół z solidną dawką kawy z dodatkiem mleka, tudzież śmietanki. Gdy już się trochę przyzwyczaimy do tego stylu walki i zaczniemy się trochę bronić, to skutecznie kontruje nas sprytna i niezwykle skuteczna czekolada deserowa, zawieszona gdzieś pomiędzy pralinkami, a czekoladowym likierem. Jak likier, to i alkohol – fakt, ale przyjemne alkoholowe fuzle, to nie to samo, co wiercący w nosie dziury ruski spirytus. Na dokładkę w tle majaczą bardzo delikatne nuty czerwonego wina, dające nam poczucie obcowania z niezwykle szlachetnym i ułożonym trunkiem. Co tu dużo mówić – znakomicie utleniony Foreign Extra Stout! Można wąchać bez końca :D
Leśny Krecik powala intensywnością doznań. Naprawdę nie spodziewałem się takiej petardy. Piwo jest niezwykle bogate i wielowątkowe, ma odpowiednią pełnię smaku, świetny balans oraz półwytrawny, lekko winny finisz. Gdyby miało trochę więcej ciała oraz większą gęstość można by je porównać do niezłego RISa. Pije się je dość szybko i to nawet pomimo delikatnie rozgrzewającego sznytu.
Lejdis end dżentelmens  takie Stouty to ja poproszę! Z pozoru niegroźne piwo nieźle skopało mi dupsko. Pijcie wiadrami, a jak Wam mało to zamówcie cysternę ;p
OCENA: 9/10
CENA: nieznana
ALK.6,9%
TERMIN WAŻNOŚCI: 06.2016
BROWAR RZEMIEŚLNICZY PAŁACYK ŁĄKOMIN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz