poniedziałek, 10 września 2012

SPECJAL JASNY PEŁNY

ALK.6%. Piwo Specjal, mimo że należy do dużego koncernu, nie jest jakoś mega popularne. Grupa Żywiec traktuje go bardziej jako produkt regionalny i nie wydaje dużo na jego reklamę, podobnie jak na Królewskie, czy Kujawiaka. Z tego co wiem, to Specjal dobrze się sprzedaje „wokół komina”, czyli w okolicach Elbląga, gdzie jest produkowany.
W ubiegłym roku pojawiła się wersja niepasteryzowana, która na pewno świata nie zwojowała. A czym zaimponuje mi dzisiejszy Specjal(ł)?

Bialutka, grubo pęcherzykowata piana o krótkim czasie egzystencji, złocista barwa i odpowiednie nasycenie – taki właśnie jest Specjal, oczywiście jeśli chodzi o jego wizualną stronę.
Zapach jest mało intensywny, ale rześki, dominuje w nim lekka chlebowa słodowość, a w jej cieniu majaczy aromatyczny chmiel. Nie jest źle, ale gdyby było go ze dwa razy więcej, byłoby o niebo lepiej.

O dziwo piwo dość dobrze smakuje i orzeźwia jak na lagera, wyraźnie czuć w nim świeżość. Lekka kwaskowatość miesza się z chmielowo-słodową bazą, niewielka goryczka - dostępna dopiero w posmaku - ciekawie uzupełnia doznania.
Naprawdę jestem zaskoczony tym piwem. Spodziewałem się kolejnego nijakiego, bezpłciowego, wodnistego, made in HGB eurolagera, a dostałem całkiem przyzwoite piwko, które bez żenady mogę polecić znajomym piwoszom i będę miał pewność, że mnie nie wyśmieją. Zaryzykuję stwierdzeniem, że w tym momencie jest to dla mnie najlepszy lager od Grupy Żywiec.
OCENA: 7/10
CENA: 2.29ZŁ (Inter Marche)
GRUPA ŻYWIEC

11 komentarzy:

 1. Dobry jest, ale lepsze jest Brackie- moje zdanie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Specjal był świetny, gdy produkowały go browar elbląski i braniewski. A teraz? No comments....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem Specjal nadal jest warzony tylko w Elblągu, ale pewności nie mam...

   Usuń
 3. 2 miliony do wygrania naciągacie tylko Piwo ma coraz gorszy smak a te 2 mln to WIELKA LIPA

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko doprowadziliście do zamknięcia dobrych browarów To taka polityka gnojów z "ewropy"

  OdpowiedzUsuń
 5. lubie to piwko jest najlepsze

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobre jest, piję od pół roku non stop :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pochodzę z Mazur, Specja(ł) towarzyszy mi od zawsze, kiedy najdzie ochota na zimne piwko. Nie jestem jakimś mega smakoszem ale według mnie smak praktycznie bez zmian, czym nie może pochwalić się wiele innych piw tego pokroju. Oby towarzyszył dalej Mazurskim przygodom :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobre piwko. :3

  OdpowiedzUsuń
 9. czym się różni żywiec od specjala ceną gorsze gówno drożej kosztuje

  OdpowiedzUsuń