sobota, 1 września 2012

KSIĄŻĘCE CZERWONY LAGER

ALK.4,9%. Dwa dni temu opisywałem red ejla od Pinty, dzisiaj będzie czerwony lager od największej grupy piwowarskiej w Polsce. To już ostatnie „cudo” z Kolekcji Specjalności, które podsumuje całość i wskaże, czy letni wypust Kompani Piwowarskiej w postaci trzech nowych piw okazał się fiaskiem, czy strzałem w dziesiątkę, czy może znowu powieje przeciętnością. No to ruszamy! 


Gęsta i obfitych rozmiarów piana jest dla mnie nie małym zaskoczeniem. Cechuje ją drobnoziarnistość, lekko kremowy odcień i średni czas opadania. Dodatkowo oblepia szkło, no Panowie brawo!
Kolor wcale nie jest czerwony (jakby wynikało to z nazwy), bardziej przypomina bursztyn lub czystą miedź.
Piwo jest dość mocno wysycone, duża ilość bąbelków pomaga w pijalności i przyjemnie orzeźwia.
Uwodzący karmelowo-słodowy aromat mylnie zapowiada słodkawe piwo. Czuć także sporą ilość owoców (maliny, truskawki i poziomki). Jeśli nawet jest tu jakiś chmiel, to jest go mniej niż na główce od szpilki.

W smaku przód języka owijają lekko słodkawe nuty, po chwili docierają do nas bardziej wytrawne elementy. Spora słodowość oraz nieznaczne akcenty palenia czuć dopiero po przełknięciu. W posmaku występuje łagodna, przyjemna i nie zalegająca, chmielowa goryczka.
Po pewnym czasie piwo nabiera nieznacznej wodnistości, ale ogólnie nie jest źle. Jest to z pewnością lepszy trunek niż 80% koncernowych lagerów.
Reasumując Kolekcja Specjalności wypada całkiem nieźle, jestem zaskoczony rozmaitością smaków i rodzajów piw. W końcu to coś innego niż zwykłe „jasne pełne”.
OCENA: 7/10
CENA: 2.49ZŁ (Auchan)
KOMPANIA PIWOWARSKA


1 komentarz:

  1. Piwo mnie rozczarowało, wodniste, płaskie, bez wyrazu.Już lepsze tyskie klasyczne - 3/10.

    OdpowiedzUsuń