Jak zwykle początek miesiąca to czas na podsumowanie
poprzednich trzydziestu dni. Wydaje się, że po grudniowym odpoczynku większość
browarów w styczniu ruszyło do pracy pełną parą, bo liczba premier naprawdę
robi wrażenie. Liczba nowych browarów też o czymś świadczy.
Przed Wami kolejna odsłona Piwnej Kroniki, w której wbrew
pozorom nie zamieszczam wszystkich premier i wydarzeń, bo naprawdę bardzo
ciężko to wszystko ogarnąć. Mam nadzieję jednak, że nie zapomniałem o tych
ważniejszych newsach.
Premiery
- Na początek nowość od Ursa Maior – Pantokrator to hybryda belgijsko-amerykańska opisywana jako Belgian IPA.
- Artezan w styczniu zaprezentował dwie nowinki: 1) Smoked Pacific, czyli wędzona wersja kultowego już APA,
- Browar Ninkasi po przeprowadzce na Litwę uraczył nas już dwoma piwami. N°10.A to American Pale Ale, a N°9.C to Scottish Export.
- W Browarze Olimp także nie próżnują. W styczniu wypuścili w świat dwie „świeżynki”. Pierwsza do Demeter (AIPA), a druga to Persefona (APA).
- Królewska Piwoteka w stylu podwójny koźlak pszeniczny to efekt kooperacji Browaru Piwoteka i przybytku Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy.
- Warszawski Browar Bazyliszek z początkiem roku przygotował dla nas, aż cztery nowości: 1) Rafineria (RIS), 2) Pekin (Rice IPA), 3) W Malinowym Chruśniaku (Raspberry Sour Ale), 4) Szpieg z Krainy Bluszczowców (Bluszczowe Zielone Ale).
- Piwo o nazwie Koźlak jest najnowszym dziełem Browaru Na Jurze, który ostatnio dość często wypuszcza nowości.
- Swoisty trójpak zgotowało nam w styczniu Piwne Podziemie. Ich nowe piwa to: Single Hop IPA Centennial, Red Rad Rat (American Amber Ale) oraz Hopface Killah (Spanish Cedar Aged AIPA).
- Browar Kraftwerk natomiast wypalił z “dwururki”. W jednym miesiącu wypuścił na rynek Panzerfausta (Rye IPA) oraz Leśnego Dziada (Smoked Lager).
- Piwo Birbant Pale Ale Nelson Sauvin to nowozelandzki single hop z Browaru Birbant, który kontynuuje serię piw jednochmielowych.
- Doctor Brew RIS oraz Doctor Brew Barley Wine to styczniowe nowości od Łukasza Lisa i Marcina Olszewskiego.
- Marcin Ostajewski z Browaru Wąsosz dorobił się kolejnego piwa z wąsem, które zowie się Jules (Black IPA). Drugą nowością z Wąsosza jest Zimowe Rozgrzewające.
- Również Pracownia Piwa uwarzyła coś nowego: ALTernatywa Niemiecka (Alt) i Szkot w Krakowie (Wee Heavy). Obydwa piwa są oparte na recepturach piwowarów domowych.
- Efektem kolaboracji pubu Ministerstwo Browaru z Poznania i Browaru Szałpiw jest piwo Minister California Common Szałpiw w bardzo rzadkim na świecie stylu California Common Beer.
- Nową serię piw przedstawił nam Browar Amber. Nazywa się ona Po Godzinach, a pierwszym piwem z nowej linii jest Koźlak Pszeniczny (Weizenbock).
- Na koniec coś z Browaru Podgórz – Korpoludek (jasny lager na nowozelandzkich chmielach) oraz Strzała Południa (AIPA).
Browary
- Styczeń 2015 to miesiąc debiutu kilku nowych polskich browarów. Jednym z nich jest kontraktowy Browar Brodacz, warzący gościnnie w Starym Browarze Kościerzyna na Kaszubach. Za tym projektem stoi piwowar domowy Tomasz Brzostowski z Sopotu. Póki co Brodacz może pochwalić się jednym piwem – Takie Życie Light w stylu Roggenbier. Drugim piwem będzie żytnie Pale Ale na amerykańskich chmielach o nazwie Americano. Na razie jednak browar nie butelkuje swoich wyrobów, choć w przyszłości ma się to zmienić.
- Pierwsze warzenie ma także za sobą nowy rzemieślniczy Browar Dukla z podkarpackiej miejscowości Cergowa koło Dukli. Inwestorami są tam Zajdel Marek i Zajdel Tomasz, którzy są właścicielami restauracji „Tawerna Pod Piratem”. Browar posiada warzelnię o wybiciu 5 hektolitrów oraz sześć tankofermentatorów o pojemności 10 hl każdy. Na chwilę obecną uwarzono już cztery piwa: Pils, Weizen, Double IPA oraz American Pale Ale. Premiery tych piw będą zapewne gdzieś pod koniec lutego.
- W podobnej sytuacji jest także Browar Słodowy Dwór, który zlokalizowany jest w budynku dawnej szkoły podstawowej w Harasimowiczach koło Dąbrowy Białostockiej na Podlasiu. Włodarzami tego przybytku jest małżeństwo Emilia i Adam Falkowscy (oboje warzyli dotąd piwo w domu). Tutaj również są już uwarzone cztery piwa: Belgian Pale Ale, Weizen, AIPA oraz Milk Stout. Czekamy zatem na premiery.
- Kolejnym nowym browarem na piwnej mapie Polski jest Browar Dapper, którego pomysłodawcy pochodzą z Sieradza. Wiadomo o nich tylko tyle, że obaj są pasjonatami piwa i mają na imię Jerzy. Warzą kontraktowo w Browarze Zodiak koło Kłodawy. Na chwilę obecną mają na koncie tylko jedno piwo (AIPA), a jego premiera na pewno odbędzie się w lutym.
- Browar Mały Kurek – tak nazywa się nowa kontraktowa inicjatywa piwowarska z Wrocławia. Ekipę Małego Kurka tworzą dwie osoby: Katarzyna Mały i Bogumił Kurek (stąd ta niecodzienna nazwa). Jest to bardzo tajemnicza firma, która jak na razie bardzo niewiele zdradza o swojej działalności. Nie wiadomo w jakim browarze warzą, ale wiadomo, że mają na już w tankach uwarzone dwa piwa. Niestety nie wiadomo jakie.
- Również w styczniu debiut warzelniczy zaliczył browar kontraktowy Beer City z Krakowa, warzący gościnnie w Browarze Zodiak (ależ tam musi być ciasno!). Przedsiębiorstwo tworzy trzech panów: Andrzej Najder, Adam Staśkiewicz i Marcin Wnuk. Piwowarem jest ponoć Adam, który uwarzył już pierwsze piwo o nazwie Krak i jest to English IPA – jego premiera odbędzie się na początku marca na festiwalu Craft Beerweek w Krakowie. „Beer City specjalizować się będzie w piwach górnej fermentacji. Zapowiadany asortyment ma być nierewolucyjny, nie znajdziemy więc w ofercie udziwnionych hybryd nachmielonych nie wiadomo jak dużą ilością amerykańskich odmian chmielu. W zamian ma być stylowa klasyka niemieckich, belgijskich i angielskich Ale.”
- To jeszcze nie koniec, bowiem w pierwszym miesiącu
2015 roku zadebiutował także browar kontraktowy Genius Loci (z łaciny
„duch opiekuńczy”), warzący w browarze restauracyjnym Słociak w Opolu.
Nowy projekt tworzy dwójka piwowarów z Wrocławia, ale na razie nie
ujawniają się z imienia i nazwiska. Na premierę browaru przygotowali dwa piwa: Pils
Not Dead (czeski pils) oraz Illuminatus w stylu American Saison.
Mango z Artezana to premiera grudniowa. Piłem 30 grudnia w Piwnej Sprawie. A co do Olimpu, to zapomniałeś o Zefirze na Oktawii ;)
OdpowiedzUsuńNie zapomniałem, ale Zefir miał oficjalną premierę w Białej Małpie 13 grudnia, choć do butelek trafił dopiero gdzieś koło 10 stycznia. Pisałem o nim w grudniowej Piwnej Kronice. Dzięki za Mango ;>
UsuńZapomniales chyba o Genius Loci i ich premierach (Pils not dead - nie pilem - oraz bardzo udanym Illuminatus)
OdpowiedzUsuńNo faktycznie zapomniałem (tyle tego było), ale już się zrehabilitowałem :)
UsuńPo Godzinach zaprasza do degustacji. Mapa pomaga nabyć, bo nie jest łatwo http://bit.ly/1EGRLfz
OdpowiedzUsuń