Przejdź do głównej zawartości

PALONE CIEMNE LAGEROWE


ALK.5,3%. Na wieść o wskrzeszeniu Okocima Palonego włos zjeżył mi się na jądrach, a serce jakby szybciej zabiło. Z jednej strony poczułem radość, ale niemal jednocześnie też strach.
Z własnych obserwacji wiem, że returny piw zazwyczaj się nie przyjmują, bowiem sytuacja na rynku browarniczym zmienia się bardzo dynamicznie. To co jeszcze kilka lat temu budziło zachwyt i emocje, obecnie traktujemy jak chleb powszedni.
Okocim Palone pojawił się na rynku równo 10 lat temu i mimo, że znacznie różnił się od ówczesnej piwnej masówki, nie wiedzieć czemu nie przyjął się - po czterech latach zalegania na półkach sklepowych zaprzestano jego produkcji. Być może wówczas ludzie nie byli jeszcze gotowi na takie rarytasy, może piwo po prostu wyprzedzało swoją epokę? Tego nie wiem, ale przecież dark lager (dunkel) to nie jest wynalazek na miarę Nagrody Nobla. 2005 rok to nie średniowiecze i w owym czasie sporo browarów regionalnych miało w ofercie podobne piwa. 


Tak, czy siak osobiście je piłem, chociaż nie wiele z tego pamiętam. Zresztą co ja wtedy mogłem wiedzieć o piwie? Dziesięć lat temu posiadałem jakieś 5% swojej obecnej wiedzy i z 1% dzisiejszego doświadczenia. No cóż, każdy przecież zaczyna od zera...
Palone Ciemne Lagerowe z pewnością nie jest tym samym piwem, co kiedyś (zresztą tego właśnie się spodziewałem). Piwo nalało się ze średniej wielkością pianą o szaro-kremowej barwie. Nie jest ona zbyt urodziwa – grubo pęcherzykowa, rzadka, opada dość szybko, a na ściankach zostawia nieliczne zacieki.
Wysycenie za to jest w porządku – średnio intensywne w kierunku wysokiego. W kolorze neo-Palone przypomina ciemny brąz, względnie miedź z rubinowymi refleksami. Z pewnością nie jest czarne.
W porównaniu ze smakiem i aromatem powyższe zdania, to istne superlatywy. Zapach jest nikły jak mgła w lipcowe południe. W zasadzie nie ma tu nic oprócz lekko (naprawdę LEKKO) opiekanego słodu i symbolicznego karmelu! Poza tym pustka i nicość! Szok.

Smak nie tyle jest słodki, co wodnisty i strasznie płaski. Piwo jest kompletnie wyprane ze smaku. Gdzieś tam pojawia się jakaś namiastka tostów, skórki od chleba i słodu, ale o jakiejkolwiek paloności można zapomnieć. Na finiszu majaczy niewyraźna, wręcz łagodna (typowo koncernowa) goryczka, która również niczego nie urywa.
To piwo to totalna porażka. Pełnia jest tak niska, że nie sposób jej nawet opisać. Mam wrażenie, że jakiś macher do kiepskiego już piwa dolał połowę wody i myśli, że to się sprzeda. Never!
Pijalność pozwolę sobie przemilczeć (ledwo zmęczyłem).
Spodziewałem się, że nie popadnę w euforię, ale to czego przed chwilą doświadczyłem przechodzi ludzkie pojęcie. Jak można zrobić takie świństwo i to w przypadku, gdy chodzi o reaktywację mniej lub bardziej pożądanej marki?
OCENA: 2/10
CENA: 3.85ZŁ (Lewiatan)
CARLSBERG POLSKA

Komentarze

 1. No mam podobne odczucia. A dawne palone było moim ulubionym piwem, do tej pory nieodżałowanym. Znasz może jednak jakieś alternatywy, chociażby zbliżone smakiem do Feniksa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry, jakiego Feniksa??? :/

   Usuń
  2. No stare Okocim Palone miało na etykiecie Feniksa...

   Usuń
  3. Aha. Okocim Palone to w zasadzie był taki mało słodki dunkel, więc może szukaj podobnego smaku w tego typu piwach. Mamy ich całkiem sporo.

   Usuń

Prześlij komentarz

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

WIELKI TEST PIW TYPU DESPERADOS

Wielki Test Piw Typu Desperados, Wielki Test Piw Aromatyzowanych Tequilą, Wielki Test Piw o Smaku Tequili. To chyba wystarczające zajawki, by każdy piwny Janusz się pokapował o co mi chodzi. Wspólną ich cechą jest dodany aromat tequili, a przy okazji cały szereg różnych substancji chemicznych. Bazą jak sądzę jest tu zwykły jasny lager, który i tak finalnie nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Tequila to słynna meksykańska wódka produkowana ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Istnieje wiele jej odmian, a niektóre z nich są nawet przez kilka lat leżakowane w dębowych beczkach po bourbonie, whisky, sherry, czy koniaku. Przymierzałem się do tego tematu jak pies do jeża, czy saper do bomby. Plan był prosty, ale z wykonaniem jak zwykle spore problemy. Główny problem jak zwykle tkwił w zapewnieniu sobie odpowiedniego materiału do testu. Zebranie wszystkich tego typu piw jakie przyszły mi do głowy, okazało się oczywiście niewykonalne z bardzo prostego powodu – niektóre po prostu przesta…

CZYM RÓŻNI SIĘ PODPIWEK OD KWASU CHLEBOWEGO?

Już jako mały brzdąc, niejednokrotnie widywałem na półkach w markecie owe „mityczne” i tajemnicze napoje i zastanawiałem się, co to jest u licha? Jak to smakuje, czy dziecko może to pić? Czy to ma alkohol? U mnie w domu jakoś nigdy nikt się nie imał tego typu wynalazków. Z perspektywy dorosłego człowieka również co jakiś czas natykałem się na różne podpiwki i kwasy chlebowe, ale nadal przez długie lata nie wiedziałem, czym różni się jedno od drugiego, jak one smakują i jak się je robi? Przeważnie stoją na półce z piwami, więc czy to są jakieś piwa może?
Sprawa nie dawała mi spokoju, mimo iż nie znajdywałem nigdy odwagi, by kupić coś takiego i spróbować. Zawsze wolałem wziąć starego, sprawdzonego Żywca lub Tyskacza. W końcu pewnego pięknego dnia, szala mojej niewiedzy zaczęła stopniowo przechylać się w stronę światła, a przecież wiadomo, że zawsze trzeba iść w stronę światła ;>
Powoli zacząłem zgłębiać temat, zakupiłem kilka sztuk, chyba najbardziej znanych tego typu napojów w kra…

WIELKI TEST MUSZTARD ROLESKI

Słowo się rzekło! Trochę musieliście poczekać na ten wpis, ale w końcu udało mi się pocisnąć z tematem. Specjalnie dla Was i niejako na Wasze żądanie zrobiłem Wielki Test Musztard z firmy Roleski!:)

Tytułem wstępu, by nieco wtajemniczyć Was w świat musztard zapraszam (tych co jeszcze nie czytali) do mojego artykułu pt. „Musztarda nie jedno ma imię”. Znajdziecie tam szereg niezbędnych i ciekawych informacji odnoście tej niedocenianej wg mnie przyprawy. A teraz trochę o samym teście. Na warsztat wziąłem 13 różnych musztard. W zasadzie to wszystkie od Roleskiego z wyjątkiem Stołowej i tych z przedrostkiem bio. Musztardy jadłem razem z chłodną parówką, co by jej temperatura przez cały czas była jednakowa. Po każdej musztardzie robiłem kilkuminutową przerwę i popijałem wodę, aby wypłukać z ust smak poprzedniej. Głownie skupiałem się oczywiście na smaku, jego ostrości i pikantności o ile jakaś była. Rzecz jasna oceniałem też sam zapach oraz konsystencję. Wszystko to oczywiście w odniesieniu …

OKO W OKO - Perła Chmielowa (brązowa butelka) vs Perła Chmielowa (zielona butelka)

Zgodnie z zapowiedziami teksty ukazujące się na blogu, gdzie porównuję ze sobą dwa piwa noszą od teraz nazwę „Oko w Oko” i stanowią niejako odrębny dział. Oczywiście wciąż są to recenzje, ale w moim odczuciu chyba nieco bardziej interesujące niż tradycyjne posty. Piwa tu opisywane są w jakimś stopniu do siebie podobne, może nawet niekiedy identyczne (przynajmniej w teorii). W każdym razie zawsze coś ich ze sobą łączy, ale też jednocześnie niekiedy dzieli. Moim zadaniem jest wskazać różnice i podobieństwa oraz rozstrzygnąć, które z nich jest lepsze i dlaczego. Jak widzicie dziś zajmę się piwem Perła Chmielowa Pils, bo tak brzmi pełna nazwa najbardziej popularnego „piwa regionalnego” z Lubelszczyzny. Nie zamierzam tutaj wchodzić w dysputy, czy Perła Browary Lubelskie to browar regionalny, czy już koncernowy. Faktem jest, że to moloch, a jego piwa można bez problemu kupić w całej Polsce. Kto nie był nigdy na Lubelszczyźnie zapewne nie wie, że w tamtych stronach słynna Perełka występuje w…

Grudniowa eskapada po browarach woj. Śląskiego

(NIE)WIELKI TEST PIW ŚWIĄTECZNYCH

MOJA PIWNICZKA: 5-letni RACIBORSKI PORTER

WIELKI TEST PIW KONCERNOWYCH

Nie wiem, czy ja jestem jakiś głupi, czy niepoprawny politycznie, ale postanowiłem zrobić sobie Wielki Test najpopularniejszych piw koncernowych. Nie żadne tam Dębowe Mocne, czy inne Warki Strong. Nie. Po prostu zwykłe i najbardziej popularne koncerniaczki (tzw. ‘jasne pełne’) w Wielkim Teście. Ślepym teście, mówiąc dokładniej. Co z tego wyszło przeczytacie poniżej.
Na co? Po co?
Już dawno chciałem to zrobić, co najmniej pół roku temu. Pomysł wpadł mi do łba znacznie wcześniej niż Wielki Test Piw Zielonych. Który jest bardziej hardcorowy? Ciężko powiedzieć. A po co to wszystko? Dlaczego szanowany piwny bloger (jaka skromność z mojej strony ;p) miałby sobie zaprzątać głowę bezpłciowymi i wypranymi ze smaku ojrolagerami? Ano po to, ponieważ gro czytelników pija właśnie takie piwa. Ba! Co tu dużo mówić – sam też je pijam i zapewne większość piwnych blogerów także to robi. Tylko nie każdy potrafi się do tego przyznać. Oczywiście obecnie nie wlewam w siebie zwykłych koncerniaków tak częs…