Grudzień to czas refleksji, zadumy, odpoczynku i
podsumowywania wydarzeń mijającego roku. Większość segmentów rynku zwalnia
swoją produkcję, ludzie idą na urlop, świętują. Łatwo to zauważyć na
przykładzie rynku piwnego – premier nie jest już tak dużo jak wcześniej (ale i
tak sporo), a eventów związanych z piwem praktycznie nie ma wcale. I
słusznie, na piwną rewolucję pozostaje nam przecież pozostałe jedenaście
miesięcy roku. W życiu musi być przecież czas na odpoczynek, a nie tylko
zapier... i zapier...
Premiery
- AleBrowar zaprezentował w grudniu trzecią już
odsłonę swojego świątecznego Saint No More [2014].
Piwo w stylu Hoppy Dark Ale zostało uwarzone z pomocą norweskiego
Browaru Veholt.
- Artezan warzy jak opętany, w grudniu wydał na świat aż trzy nowości: 1) Too Young To Be Herod - świąteczny Orange Stout, 2) Belgian Stout, 3) Za Pięć Dwunasta – Late Hop IPA.
- Krajan także dorzucił coś od siebie. Jedno piwo to Ale Krajan w stylu angielskiego Pale Ale, drugim natomiast jest Nelson Black IPA.
- 6 grudzień to tradycyjnie premiera Grand Championa. W tym roku w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie uwarzono belgijski trunek o nazwie Dubbel Cieszyński.
- Dwa Misie – tak brzmi nazwa nowego piwa z Ursa Maior. Tym razem klienci mogą przetestować styl Belgian Strong Pale Ale.
- Również belgijski specjał zaprezentował kontraktowy Browar Wrężel. Mowa tu o piwie Belgian Blond Ale.
- Szczerbaty Smok – tak nazywa się czwarte piwo uwarzone w Browarze Piwna w ramach inicjatywy Chmielogród. Trunek ten, to klasyczny porter angielski.
- Browar Raduga wypuścił swoje trzecie piwo. Jest nim Sunset Blvd – żytni specyfik w stylu Rye India Red Ale.
- Browar Piwne Podziemie w swoim debiucie zaprezentował trzy piwa: 1) Hops, Death and Taxes (Spanish Cedar Aged Black IPA), 2) Mustache Ryeder (Rye Pale Ale), 3) Oyster Kiss (Oyster Stout). Jakieś dwa tygodnie później dorzucił jeszcze Blakalicious (American Stout). Uff.
- Nasze doktorki, czyli Doctor Brew także pokusili się o posiadanie w ofercie piwa świątecznego. Efektem tego zamysłu jest Xmas Rye – piwo żytnie z przyprawami.
- Quatro to kolejna w tym roku nowość od Pinty określana mianem Special Double IPA
- Nawet Browar Racibórz się przebudził pod koniec roku, oferując nam dwie nowinki: Raciborskie Dyniowe oraz Raciborski Porter.
- Z Gościszewa popłynął w Polskę limitowany Czerwony Lager – piwo, które pożegnało starą etykieciarkę.
- Coś na zimę zaaplikował nam też Carlsberg Polska. Palone Ciemne Lagerowe to podobno następca słynnego Okocim Palone.
- Piwo świąteczne również uwarzył Browar Wąsosz. Cicha Noc to niespotykane dotąd podejście do tego tematu.
- W grudniu było też coś nowego od Ninkasi - N°12.B zostało opisane jako Vanilla Robust Porter.
- Trzy premiery zaliczyła także Pracownia Piwa. 1) Dori II w stylu Belgian Blond Ale, 2) Smoked Cracow Ho Ho Ho (grodziskie z akcentem świątecznym), 3) piwo kolaboracyjne z Browarem Szałpiw o nazwie 3 (Dubbel IPA).
- Browar Spirifer wypuścił swoje kolejne piwo – Haka to niefiltrowane Rye India Pale Ale.
- Orzechowy Gaj to świeżynka z kontraktowego Browaru Perun. Trunek celuje w styl Brown Porter.
- Swoisty dwupak zgotował nam również Browar Olimp. W grudniu swoją premierę miało pierwsze na świecie piwo chmielone nową polską odmianą Oktawia. Jest nim Zefir w stylu Pale Ale. Kolejnym natomiast jest Satyr (Session Blond) - efekt współpracy Olimpu i Szałupiw.
Browary
- 5 grudnia w warszawskim pubie Spiskowcy Rozkoszy zadebiutował Browar Waszczukowe. Jest to projekt dwóch pasjonatów piwa – braci Mateusza i Karola Waszczuków z Białegostoku. Obaj warzą piwa w domu i po sukcesie na Festiwalu Birofilia 2014 (3 miejsce) postanowili założyć browar kontraktowy, który będzie warzyć w Browarze Tumskim w Płocku. Ich premierowym piwem było Pal Licho w stylu Cascadian Dark Ale, oparte na recepturze z Birofilii.
- Grudzień 2014 roku można uznać za oficjalną premierę Browaru Stu Mostów. Ten nowy rzemieślniczy browar zlokalizowany jest w jednej w poniemieckich hal fabrycznych we Wrocławiu przy ulicy Jana Długosza 2 (dawne kino Wodomierz). Oprócz browaru znajduje się tam również firmowy pub mogący pomieścić do 60 osób. Inwestorami tego przedsięwzięcia jest małżeństwo Arletta i Grzegorz Ziemian, a piwowarami Grzegorz Ickiewicz (wcześniej warzył dla Lwówka i Konstancina) oraz Mateusz Gulej. Sprzęt dostarczyła niemiecka firma BrauKon: warzelnia dwunaczyniowa o pojemności 20 hl (każde z naczyń), 6 tanków fermentacyjno-leżakowych o pojemności 40 hl każdy oraz 2 tanki ciśnieniowe. W trakcie debiutu zaprezentowano trzy piwa: WRCLW Roggenbier, Salamander AIPA i Salamander Wheat Porter. W kolejnych dniach dołączył do nich Salamander Strong Witbier oraz WRCLW Pils.
Komentarze
Prześlij komentarz