wtorek, 2 grudnia 2014

PIWNA KRONIKA – LISTOPAD 2014


Początek nowego miesiąca to jak zwykle czas, by podsumować miesiąc poprzedni.
W listopadzie działo się naprawdę sporo, głównie za sprawą dużej „imprezy tematycznej” (czyt. festiwalu) w Poznaniu, która wygenerowała olbrzymią ilość piwnych premier. To już taki polski zwyczaj, że piwne festiwale są swoistymi inkubatorami nowych piw. W listopadzie była także inna piwna impreza, o której może nie wiecie, poza tym było też święto stoutu.

 

Premiery


 • Idą święta, więc na rynku pojawiło się nowe piwo świąteczne – Gwiazdor z Gościszewa.
 • Jedną z najbardziej oczekiwanych nowości tej jesieni jest nowy wypust Grupy Żywiec. Piwo zwie się Żywiec APA (American Pale Ale) i jest efektem pierwszego w historii użycia przez polski koncern nowofalowych chmieli.
 • Browar Kormoran w końcu zaprezentował swoje piąte piwo z serii Podróże Kormorana. Tym razem w Olsztynie uwarzono Rauchbocka.
 • Roztoczańskie Dymione to kolejna wędzonka, która ukazała się w listopadzie. Jak Roztocze to wiadomo, że chodzi tu o Browar Zwierzyniec, należący do lubelskiej Perły.
 • Nowość ze Zwierzyńca to jednak nie koniec poczynań Browarów Lubelskich, które zaskoczyły nas również porterem bałtyckim! (ekstrakt 22%, alk.9,2%).
 • Muerto – tak nazywa się kolejne piwo z kontraktowego Browaru Kingpin. Pod nazwą tą kryje się Pumpkin Ale z dodatkiem rokitnika.
 • Chłopaki z Doctor Brew w zeszłym miesiącu zaaplikowali piwoszom trójpak w postaci dwóch single hopów (Centennial IPA, Mosaic IPA) oraz Double IPA.
 • Swoisty trójpak wypuściła także Pracownia Piwa z Modlniczki – Wheat Wine Hey Now (Wheat Wine), 200! (Rye Imperial AIPA) oraz kooperacyjna z Browarem Szałpiw 2 (Belgian Stout).
 • Browary Regionalne Wąsosz także nie próżnują. Kolejnym „piwem z wąsem” jakie pojawiło się na rynku jest Albert w stylu American Weizen.
 • Browar Olimp dorobił się kolejnego greckiego boga w kolekcji. Bóg wojny Ares to piwo w stylu Polish Red Ale.
 • Wujek Vettis (Black IPA) i Gacie Po Tacie (Smoked Stout) to dwie listopadowe nowinki z Browaru Podgórz.
 • Podwójną nowość zgotowała nam także Pinta, która wydała na świat American Pale Ale o nieco dwuznacznej nazwie A Ja Pale Ale oraz American Amber Wheat, który nazywa się Sanrajza.
 • Browar Birbant także dorzucił coś od siebie. Mowa tu o piwie Imperial Red AIPA, które jest imperialną wersją znanej wszystkim Red AIPY.
 • Pomorski Amber tej jesieni świętował dwudziestolecie swojego istnienia. Z tej okazji na rynku ukazał się limitowany, ciemny i niefiltrowany lager – Toast.
 • Istniejący dopiero od trzech miesięcy kontraktowy Browar Wrężel zabutelkował niedawno swoje piąte już piwo. Tym razem jest to AIPA.
 • Browar Bednary również nie śpi. Ostatnimi jego nowościami są Piwo Łowickie Smoked Pale Ale oraz Neurogeneza w stylu American Stout.
 • Na Artezanie można polegać jak na Zawiszy – Funky Rye to ich najnowsze żytnio-owsiane dzieło fermentowane z udziałem drożdży brettanomyces.
 • Rubaszny Krasnolud – tak nazywa się trzecie piwo z Browaru Piwna uwarzone w ramach inicjatywy Chmielogród. Trunek ten to klasyczny, angielski India Pale Ale.
 • Duby Smalone to kolejne piwo wędzone pochodzące z Polski. Za uwarzenie tego Smoked Roggenbiera zabrał się Browar Perun.
 • Warzący kontraktowo w Belgii Browar Gzub dorobił się swojego trzeciego piwa. Jest nim Officer Crabtree w stylu Belgian Ale.
 • Listopad to także premiera pierwszego piwa z kontraktowego Browaru Kraftwerk. Mowa tu o piwie Bebok w stylu Coffee Milk Stout.

Browary

 • Lubelszczyzna w końcu doczekała się swojego pierwszego browaru rzemieślniczego. Browar Piwne Podziemie oficjalną premierę będzie miał 6 grudnia, kiedy to zaprezentuje swoje dwa pierwsze piwa (Hops, Death and Taxes oraz Mustache Ryeder). Browar zlokalizowany jest w miejscowości Rożdżałów koło Chełma w dawnej fabryce makaronu. Projektem kieruje Dariusz Piecuch, który zaraził się piwowarstwem craftowym podczas swojego dwunastoletniego pobytu w USA, skąd pochodzi instalacja w jego browarze: 5-hektolitrowa warzelnia, trzy fermentory o pojemności 10 hektolitrów oraz 6 zbiorników leżakowych po 10 hekto każdy. Oprócz dwóch ww. piw Darek uwarzył także trzeci specjał – Oyster Kiss, który jest stoutem ostrygowym.

Imprezy


 • W dniach od 7 do 16 listopada odbyła się druga w tym roku, a ogólnie trzecia edycja OFFBEER Łódzkiego Festiwalu Piwa. Imprezę zorganizowali: Piwoteka Narodowa, Bractwo Piwne, Łódzki Oddział PSPD, Chmielowa Dolina, The Eclipse Inn oraz pub Z Innej Beczki. OFFBEER to seria spotkań z piwami rzemieślniczymi i ich twórcami, prezentacje, warsztaty i pokazy. To także projekcje filmowe i spotkania z muzyką. Motywem przewodnim jesiennej edycji festiwalu było piwo typu stout, z okazji wypadającego w listopadzie Międzynarodowego Dnia Stoutu. Z ciekawszych wydarzeń warto wymienić degustację stoutów, spotkanie z AleBrowarem, z Browarem Rzemieślniczym Jan Olbracht oraz z Browarem Bednary. Z pewnością warto też było posłuchać prezentacji Marcina Chmielarza (Portery.pl) na temat stoutów i porterów.
 • W Poznaniu też się działo. 14-16 listopada to data drugiej edycji Poznańskich Targów Piwnych, organizowanych przez ekipę Setka Pub. Odwiedzający mieli niepowtarzalną możliwość napicia się piwa z ponad czterdziestu stoisk, na których znalazło się setki piw z kilkudziesięciu polskich i zagranicznych browarów. Liczba samych tylko premier oscylowała w okolicy dwudziestu, zadebiutował też jeden browar – Kraftwerk. Oprócz hektolitrów piwa nie zabrakło także spotkań z przedstawicielami browarów, licznych prelekcji (Piwologa, Docenta, Michała Kopika, Tomka Kopyra), blind testów, czy kursów sensorycznych. Poznańskie Targi Piwne to również Poznański Konkurs Piw Domowych oraz Giełda Birofilistyczna. Do nabycia było również szkło festiwalowe w postaci Teku oraz IPA Glass.

Wydarzenia


 • Listopad jest miesiącem, w którym na całym świecie obchodzi się International Stout Day. W tym roku czwarty Międzynarodowy Dzień Stoutu wypadał 6 listopada. Idea jest taka, aby w tym dniu pić głównie stouty. Może to być nawet w domowym zaciszu przy kominku, chociaż bardziej zaleca się wyjście do baru, najlepiej jakiegoś multitapu. Z tej okazji wiele pubów zorganizowało specjalne wieczory z poszerzoną ofertą stoutów na kranach po promocyjnych cenach. Dzień ten spotkał się również z odzewem kilku browarów, które specjalnie na to święto uwarzyły jeden z gatunków stouta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz