środa, 2 stycznia 2013

ŚLIWKA w PIWIE


ALK.4,4%. Po całkiem udanym Jabłku w Piwie postanowiłem sięgnąć po kolejny z tej serii owocowy specjał Kormorana. Co może mi zaoferować Śliwka w Piwie? Otóż naturalne soki z Węgierki Łowickiej, Węgierki Zwykłej i Mirabelki, dosyć niski stopień odfermentowania oraz tradycyjnie już dodatek w postaci aromatu naturalnego. Zapowiada się więc ciekawie, zatem do dzieła!  


Piwo to zachwyca piękną białą pianą niemałych rozmiarów. Jest ona mieszano ziarnista i w cudowny sposób zaznacza swoją obecność na ściankach. Do tego maleje w powolnym tempie, a cienka warstewka dotrwała aż do końca degustacji. Respect!
Śliwka w Piwie posiada klasyczny, jasno bursztynowy kolor, nie ma tu fajerwerków w postaci śliwkowego, tudzież innego koloru.
W zapachu pierwszoplanową rolę odgrywa oczywiście śliwka, której wbrew pozorem nie jest jakoś mega dużo. Tuż obok można wyłapać subtelną nutę słodową, znaną z jasnych lagerów. W tle przewijają się niewyraźne cienie innych owoców. Wydaję mi się, że zapach mimo swojej naturalności jest dość ubogi, płaski.

Smak również jest naturalny, widać że browarnicy z Olsztyna nie zatrudniali chemików przy produkcji tego piwa. Delikatny smak słodu przykryty jest tutaj słodko-kwaśną śliwką, która po jakimś czasie zaczyna się przechylać ku przyjemnej i orzeźwiającej kwaśności.
Po kilkunastu minutach w posmaku odnajduje się minimalna pestkowa goryczka, która fajnie urozmaica smak tegoż napitku.
Plusem na pewno jest to, że piwo mniej więcej zachowuje równowagę pomiędzy słodyczą i kwaskiem, a nawet delikatnie jest bardziej kwaskowate. Dodatkowo piwem nie rządzi tytułowa śliwka, jak to bywa w większości piw smakowych. Trunek ten jest idealnym i proporcjonalnym połączeniem jasnego lagera z sokiem owocowym, który nie przerasta piwa bazowego.
Jak na kogoś, kto nie przepada za tego typu piwami, owocowa seria z Kormorana nadal mile mnie zaskakuje.
OCENA: 7/10
CENA: 4.84ZŁ (Auchan)
BROWAR KORMORAN


3 komentarze:

 1. Ja sam lubię tę serie owoców w piwie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ocena dość wysoka... moim zdaniem za wysoka. Szczerze mówiąc, to piwo jest dobrą konkurencją dla Redds'a, Gingersa itp. ale jako rzemieślnicze to ono raczej się nie broni. Tak jak piszesz - to lager z sokiem. Równie dobrze można zamówić w pubie lane piwo i dodać do niego soku. choć może się myle?

  OdpowiedzUsuń
 3. Redd'y i Gingersa to bije na głowę, tam czuć tylko sztuczny, chemiczny aromat i mega słodki smak zaprawy z Biedronki. Piwa nie czuć tam w ogóle.
  nikt nie powiedział, że jest to piwo rzemieślnicze - Kormoran to średniej wielkości browar.
  a z tym sokiem w pubie to wszystko zależałoby jaki to byłby sok i jakie piwo bazowe. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń