niedziela, 26 maja 2013

PODRÓŻE KORMORANA - WEIZENBOCK


ALK.6,6%. W listopadzie ubiegłego roku Kormoran postawił milowy krok w swoim rozwoju. Uwarzono tam pierwsze piwo górnej fermentacji, które dało jednocześnie początek nowej linii piw w portfolio browaru – Podróże Kormorana. Jak na razie seria ma tylko jednego przedstawiciela, ale bądźmy cierpliwi.
Wspomnianym piwem jest weizenbock, czyli pszeniczny koźlak – styl, który bardzo lubię, często spotykany jest u naszych zachodnich sąsiadów, u nas sporadycznie warzony, a jeśli już to głównie przez browary restauracyjne.
Tyle słowem wstępu, czas zapoznać się bliżej z „podróżnikiem” z Warmii i Mazur. 


Po przelaniu do szklanki przywitała mnie przeciętna ilość gęstej, kremowej piany o drobnych pęcherzach. Nie należy ona do najtrwalszych na świecie i tylko w minimalnym stopniu brudzi szkło. Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.
Samo piwo jest bajecznie mętne i nieprzejrzyste, posiada rzadko spotykany brunatny odcień.
Zapach jest trwały i wyraźny, po części weizenowy i po części koźlakowy. Mamy tu przyjemną i silną nutę pszenicy, karmelu i odrobinę drożdży. Tło wypełnia subtelna owocowość (rodzynki, śliwki, banany) oraz ciemne słody i lekki alkohol.
W smaku dominuje słodowość, przed lekko słodkim karmelem i drożdżami. Dalej mamy banany, śliwki i rodzynki. Tłem podróżują niuanse miodowo-czekoladowe, a finisz zwieńczony jest delikatną i nie nachalną goryczką.

Piwo ma słodko-kwaśny wymiar, jest treściwe, wielowątkowe i pełne w smaku, dobrze zbalansowane.
Kormoran odwalił kawał dobrej roboty, zrobił piwo nad wyraz udane, porządne i godne polecenia.
Na uwagę zasługuje ciekawa i niespotykana etykieta, z której spogląda na nas słynny podróżnik, coś a’la Indiana Jones. Jest tu również fragment dziennika owego podróżnika, szczegółowy skład, i kilka zdań nt. nowej linii piw Podróże Kormorana. Papier jest szorstki i chropowaty, wyglądający na stary. Jest również stylowa zawieszka na szyjkę (ja niestety zapomniałem jej założyć) w formie mini-książeczki z mnóstwem ciekawych informacji odnośnie browaru i ideałom mu przyświecającym. Całość prezentuje się naprawdę świetnie.
OCENA: 8/10
CENA: 6.50ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR KORMORAN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz