poniedziałek, 9 lipca 2012

FORTUNA WIŚNIOWA

ALK.5,1%. Rzadko mam okazję pić piwa z Fortuny, pora więc nadrobić co nieco piwne zaległości. Osobiście nie jestem smakoszem piw aromatyzowanych/smakowych, ale uważam, że od czasu do czasu trzeba wszystkiego spróbować.
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to ogrom marketingowego bełkotu na kontrze. Oby nie było to czcze gadanie...

O pianie nie będę nic pisał, ponieważ to piwo w ogóle nie generuje piany! Nawet lejąc pionowo nie udało mi się uzyskać więcej niż milimetr białej kołderki.
Fortuna Wiśniowa posiada burgundowo-miedziany kolor z różowymi przebłyskami i wysycenie na poziomie średnim. Barwa raczej nie zachęca do spróbowania, ale mnie nie jest tak łatwo odstraszyć.
Przyjdźmy do tego co najważniejsze, czyli do zapachu i smaku. W piwie wyraźnie dominują aromaty wiśniowe i od razu widać, że jest to mocno słodka wiśnia.  Na drugim planie czuć jakby cukier kandyzowany. Całość pachnie bardziej jak wino niż piwo.

Smakowo byłem mile zaskoczony. Chemiczność występuje tutaj na bardzo niskim poziomie. Powiedziałbym raczej, że jest jej brak, co jest wyjątkiem w tego typu piwach. Główną rolę odgrywa tu słodka wiśnia, która przykrywa swoim ogromem niuanse goryczkowe i leciutką kwaskowatość w posmaku.
Suma sumarum jest to całkiem znośny trunek. Gdyby tylko trochę zmniejszyć słodkość na rzecz większej kwaśności i goryczki byłoby naprawdę SUPER, a tak jest tylko DOBRZE.
OCENA: 7/10
CENA: 3.99ZŁ (Inter Marche)
BROWAR FORTUNA

1 komentarz:

  1. Wisnie bez jabolowych nut. Gorycz chyba od chmielu nie alkoholu. Wysycone nie zamula. Rewelacja.

    OdpowiedzUsuń