Przejdź do głównej zawartości

PIXIE DUST od Kingpina. Tak się robi potrójne NEIPA!


Jakoś z miesiąc temu wziąłem się za Hazy TIPA od Golema. Piwo wypadło dobrze, choć bez większego szaleństwa w kwestii podniet. Dziś na wokandę wskakuje piwo w identycznym i wciąż bardzo rzadkim u nas stylu – Triple New England IPA. Lejdis end dżentlemens! Oto Pixie Dust od Kingpina!
Bardzo dawno nie gościł u mnie Kingpin, więc to doskonała okazja by sprawdzić formę tego, jakże lubianego przeze mnie kontraktowca. Ciekawe co też ciekawego tym razem zgotował nam ów „świński” browar?
Teorii to tu za wiele nie można popisać. NEIPA wzmocniona do potęgi trzeciej. 24,5º Blg, równo 9% alko. Specjalnych dodatków w zasadzie brak, bo płatki owsiane, płatki pszenne oraz słód owsiany to raczej codzienność przy tym stylu. 


Pyłowa Wróżka w szkle wygląda niezwykle apetycznie. Barwa typowo złocista, lekko mętna. Do tego okazała czapa białej, puszystej i cholernie trwałej piany. Lacing również mistrzowski. Takich firan może nie jedna pani domu pozazdrościć ;)
Triple NEIPA od Kingpina w smaku jest bardzo soczystym i owocowym napitkiem. Odnoszę wręcz wrażenie, że do piwa dodano jakiś miąższ lub pulpę, chociaż wiem, że to nieprawda. Jest szalenie soczyście, świeżo i gładko. Ciecz jest bardzo kremowa, taka puszysta w ustach. Jak widać płatki owsiane (a pewnie i pszeniczne) zrobiły swoje. Dominują białe i żółte owoce. Takie bardziej europejskie, aniżeli z egzotycznych zakątków. Z cytrusów pojawia się na chwilę grejpfrut oraz ździebełko limonki. Dalej mamy klimaty lekko żywiczne i lekko iglaste. Całość sprawia słodko-gorzkie wrażenie. Skórkowo-pestkowa goryczka nie jest jakaś bardzo mocna, ale wystarcza, by zrównoważyć słodszą stronę tego piwa. Z czasem goryczka nieco zalega, ale da się z tym żyć. Bardzo podoba mi się tu idealna równowaga na linii słodowość-chmielowość. Oczywiście mówiąc chmiel mam na myśli pochodzącą od chmielu owocowość. Świetnie im to wyszło. Wielkie brawa również za bardzo dobrze ukryty alkohol. Pije się to tak fajnie, że można nawet zapomnieć z jakim woltażem mamy tu do czynienia. Ogólnie piwo jest bardzo smaczne i jest w stylu, za co podwójny szacun.

Tradycyjnie pora teraz na małe podsumowanko tego, co ciecz oferuje w aromacie. Nie będzie chyba zaskoczeniem, gdy napiszę, że zapach również stoi na bardzo wysokim poziomie. Bucha mi to ze szkła, mało nosa nie urwie. Ponownie jest bardzo owocowo, soczyście, świeżo i naturalnie. Białe owoce z Mosaica są nie do pomylenia. Strasznie zachęcająco to pachnie. Powaga! Naleciałości chmielowe (w tym żywica, kwiaty, nuty leśne, owoce) są tu tak wyraźne, że dosyć mocno przykrywają słodową stronę tego napitku. Co ciekawe, w oddali majaczy lekki karmel, także bardzo subtelna nafta (ach ten Mosaic). Całość jest szalenie wyrazista. Alkoholu praktycznie nie czuć! Cuda jakieś. Procentów tyle, co w Karpackim, a etanolu brak :D
Wygląda na to, że po raz kolejny trafiło mi się bardzo smaczne i nad wyraz udane piwo. Pełnia smaku jest tu olbrzymia, balans genialny, a pijalność kosmiczna. Do tego dochodzi bardzo przyjemna na podniebieniu gładkość, świeżość, niesamowity efekt juicy oraz fajnie skomponowana goryczka (mimo, że delikatnie zalega). No, Hazy IPA jak nic! Potrójna Hazy IPA. Srogie parametry czuć jedynie w ekstrakcie. Alkohol natomiast wkomponował się tu idealnie. Szczerze i gorąco polecam to piwo. Jest warte uwagi każdego birgika. Choć z tą ceną to nieźle zaszaleli….
OCENA: 8/10
CENA: 16.69ZŁ (Z Innej Beczki)
ALK. 9%
TERMIN WAŻNOŚCI: 24.01.2019
BROWAR KINGPIN//BROWAR ZARZECZE

Komentarze

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

WIELKI TEST PIW TYPU DESPERADOS

Wielki Test Piw Typu Desperados, Wielki Test Piw Aromatyzowanych Tequilą, Wielki Test Piw o Smaku Tequili. To chyba wystarczające zajawki, by każdy piwny Janusz się pokapował o co mi chodzi. Wspólną ich cechą jest dodany aromat tequili, a przy okazji cały szereg różnych substancji chemicznych. Bazą jak sądzę jest tu zwykły jasny lager, który i tak finalnie nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Tequila to słynna meksykańska wódka produkowana ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Istnieje wiele jej odmian, a niektóre z nich są nawet przez kilka lat leżakowane w dębowych beczkach po bourbonie, whisky, sherry, czy koniaku. Przymierzałem się do tego tematu jak pies do jeża, czy saper do bomby. Plan był prosty, ale z wykonaniem jak zwykle spore problemy. Główny problem jak zwykle tkwił w zapewnieniu sobie odpowiedniego materiału do testu. Zebranie wszystkich tego typu piw jakie przyszły mi do głowy, okazało się oczywiście niewykonalne z bardzo prostego powodu – niektóre po prostu przesta…

CZYM RÓŻNI SIĘ PODPIWEK OD KWASU CHLEBOWEGO?

Już jako mały brzdąc, niejednokrotnie widywałem na półkach w markecie owe „mityczne” i tajemnicze napoje i zastanawiałem się, co to jest u licha? Jak to smakuje, czy dziecko może to pić? Czy to ma alkohol? U mnie w domu jakoś nigdy nikt się nie imał tego typu wynalazków. Z perspektywy dorosłego człowieka również co jakiś czas natykałem się na różne podpiwki i kwasy chlebowe, ale nadal przez długie lata nie wiedziałem, czym różni się jedno od drugiego, jak one smakują i jak się je robi? Przeważnie stoją na półce z piwami, więc czy to są jakieś piwa może?
Sprawa nie dawała mi spokoju, mimo iż nie znajdywałem nigdy odwagi, by kupić coś takiego i spróbować. Zawsze wolałem wziąć starego, sprawdzonego Żywca lub Tyskacza. W końcu pewnego pięknego dnia, szala mojej niewiedzy zaczęła stopniowo przechylać się w stronę światła, a przecież wiadomo, że zawsze trzeba iść w stronę światła ;>
Powoli zacząłem zgłębiać temat, zakupiłem kilka sztuk, chyba najbardziej znanych tego typu napojów w kra…

WIELKI TEST MUSZTARD ROLESKI

Słowo się rzekło! Trochę musieliście poczekać na ten wpis, ale w końcu udało mi się pocisnąć z tematem. Specjalnie dla Was i niejako na Wasze żądanie zrobiłem Wielki Test Musztard z firmy Roleski!:)

Tytułem wstępu, by nieco wtajemniczyć Was w świat musztard zapraszam (tych co jeszcze nie czytali) do mojego artykułu pt. „Musztarda nie jedno ma imię”. Znajdziecie tam szereg niezbędnych i ciekawych informacji odnoście tej niedocenianej wg mnie przyprawy. A teraz trochę o samym teście. Na warsztat wziąłem 13 różnych musztard. W zasadzie to wszystkie od Roleskiego z wyjątkiem Stołowej i tych z przedrostkiem bio. Musztardy jadłem razem z chłodną parówką, co by jej temperatura przez cały czas była jednakowa. Po każdej musztardzie robiłem kilkuminutową przerwę i popijałem wodę, aby wypłukać z ust smak poprzedniej. Głownie skupiałem się oczywiście na smaku, jego ostrości i pikantności o ile jakaś była. Rzecz jasna oceniałem też sam zapach oraz konsystencję. Wszystko to oczywiście w odniesieniu …

OKO W OKO - Perła Chmielowa (brązowa butelka) vs Perła Chmielowa (zielona butelka)

Zgodnie z zapowiedziami teksty ukazujące się na blogu, gdzie porównuję ze sobą dwa piwa noszą od teraz nazwę „Oko w Oko” i stanowią niejako odrębny dział. Oczywiście wciąż są to recenzje, ale w moim odczuciu chyba nieco bardziej interesujące niż tradycyjne posty. Piwa tu opisywane są w jakimś stopniu do siebie podobne, może nawet niekiedy identyczne (przynajmniej w teorii). W każdym razie zawsze coś ich ze sobą łączy, ale też jednocześnie niekiedy dzieli. Moim zadaniem jest wskazać różnice i podobieństwa oraz rozstrzygnąć, które z nich jest lepsze i dlaczego. Jak widzicie dziś zajmę się piwem Perła Chmielowa Pils, bo tak brzmi pełna nazwa najbardziej popularnego „piwa regionalnego” z Lubelszczyzny. Nie zamierzam tutaj wchodzić w dysputy, czy Perła Browary Lubelskie to browar regionalny, czy już koncernowy. Faktem jest, że to moloch, a jego piwa można bez problemu kupić w całej Polsce. Kto nie był nigdy na Lubelszczyźnie zapewne nie wie, że w tamtych stronach słynna Perełka występuje w…

Grudniowa eskapada po browarach woj. Śląskiego

(NIE)WIELKI TEST PIW ŚWIĄTECZNYCH

MOJA PIWNICZKA: 5-letni RACIBORSKI PORTER

WIELKI TEST PIW KONCERNOWYCH

Nie wiem, czy ja jestem jakiś głupi, czy niepoprawny politycznie, ale postanowiłem zrobić sobie Wielki Test najpopularniejszych piw koncernowych. Nie żadne tam Dębowe Mocne, czy inne Warki Strong. Nie. Po prostu zwykłe i najbardziej popularne koncerniaczki (tzw. ‘jasne pełne’) w Wielkim Teście. Ślepym teście, mówiąc dokładniej. Co z tego wyszło przeczytacie poniżej.
Na co? Po co?
Już dawno chciałem to zrobić, co najmniej pół roku temu. Pomysł wpadł mi do łba znacznie wcześniej niż Wielki Test Piw Zielonych. Który jest bardziej hardcorowy? Ciężko powiedzieć. A po co to wszystko? Dlaczego szanowany piwny bloger (jaka skromność z mojej strony ;p) miałby sobie zaprzątać głowę bezpłciowymi i wypranymi ze smaku ojrolagerami? Ano po to, ponieważ gro czytelników pija właśnie takie piwa. Ba! Co tu dużo mówić – sam też je pijam i zapewne większość piwnych blogerów także to robi. Tylko nie każdy potrafi się do tego przyznać. Oczywiście obecnie nie wlewam w siebie zwykłych koncerniaków tak częs…