czwartek, 8 sierpnia 2013

CZARNKOWSKIE


ALK.5%. Dawno na blogu nie było nic z Czarnkowa. Jest to więc dobry powód, by sięgnąć po jakieś piwko z tego browaru. Mimo, że Czarnków ma jeszcze w ofercie kilka piw, których nie piłem, wybór padł na Czarnkowskie.
Wielu spekulantów twierdzi, że Czarnków to tylko producent etykiet, a zawartość butelek jest ta sama w co niektórych piwach. Takie Czarnkowskie może być tym samym piwem co np. Odrzut z Eksportu, parametry są wręcz identyczne. 


Czarnkowskie posiada jasno bursztynowy odcień (co wprawiło mnie w osłupienie) oraz genialną pianę – biała, wysoka, gęsta, drobno ziarnista, pozostawia wspaniałe firany na szkle. Tempo opadania średnie, mogłaby troszkę dłużej cieszyć oko.
Nasycenie CO2 jest raczej przeciętne, delikatnie w kierunku niskiego. Chyba odrobinę za niskie jak dla mnie.
W zapachu prym wiedzie słodka słodowość otoczona silną zbożową nutą oraz lekkim karmelem. W tle przyjemna i rzadko spotykana w takich piwach ciasteczkowość, osobiście kojarząca mi się z Pieguskami.

Smak również został „zarażony” ową ciastkową nutą, wspomaganą przez solidną słodowość i niewielkie karmelowe akcenty. Finisz wyraźnie gorzki, lekko chmielowy. Goryczka jest lekko cierpka, średnio zalegająca, a przy tym szlachetna i ułożona – podoba mi się.
Piwo jest gładkie w smaku, pozostawia aksamitne odczucie w ustach. Pełnia oraz treściwość na wysokim poziomie.
Jestem mile zaskoczony owym napitkiem. Z całą dozą świadomości stwierdzam, że nie jest to zwykłe ‘jasne pełne’, którego się spodziewałem. Już sam kolor zapowiadał nieco większe wrażenia. Tym bardziej nie jest to, to samo piwo co jasny i bardziej chmielowy Odrzut z Eksportu.
W połączeniu z bardzo atrakcyjną ceną jest to doskonała alternatywa dla innych, droższych piw z browarów regionalnych.
OCENA: 8/10
CENA: 1.74ZŁ (Auchan)
BROWAR CZARNKÓW/GONTYNIEC

4 komentarze:

 1. Kiedy piłeś Odrzut? Poszukaj go sobie teraz i kup egzemplarz ze zbliżoną datą. Różnica, o której piszesz z pewnością wynika tylko z różnych warek, to z pewnością te same piwa. Czarnków warzy dwa piwa - jasne i ciemne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odrzut piłem 30 września ubiegłego roku i wtedy na pewno nie było to to samo piwo co teraz Czarnkowskie, wystarczy spojrzeć na kolor i przeczytać moją recenzję.
   A czy obecnie są to te same piwa to nie wiem, trzeba by napić się obu jednocześnie.

   Usuń
 2. czarnkow i gotyniec wogole nie warza piwa... jesli oceniasz to piwo 8/10 to idz se kup lecha premium i wypij zdrowie tych browarow...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co za brednie piszesz? Spółka Browar Gontyniec jest właścicielem Browaru Czarnków, w którym są warzone te piwa!!

   Usuń