środa, 15 sierpnia 2012

BACA MOCNY

ALK.6%. „Madry baca wzdy godoł: zelzyj se cłeku i krztoń popłuc cosem, bac ino sakramencko dobre piwa pić”. Tłumaczyć chyba nie muszę, język spokojnie sobie można połamać, ale tak właśnie reklamuje się kolejne piwo od hurtowni JAKO. Po bardzo przeciętnym Złotym Łanie ciekawość już prawie zżera mnie od środka.
Widać gołym okiem, że Baca to piwo stylizowane na góralski styl, podobnie jak Harnaś, czy Tatra. Oby był od nich lepszy.

Po napełnieniu szklanki otrzymałem złoty trunek o średnim wysyceniu, jak dla mnie jednak ciut za słabym. Piwo nie tworzy ani trwałej, ani obfitej piany, mimo dość żwawego nalewania nie było jej dużo, posiadała biały kolor i drobną strukturę. Na razie więc słabiutko. Może w zapachu pan Baca się trochę poprawi.
Jak to w typowym lagerze dominuje zbożowa słodowość, poprzeplatana co nieco słodkimi owocami oraz niuansami chmielowymi. Jako egzotyk mogę wskazać obecność nuty landrynkowej, co w bardzo ciekawy sposób urozmaica całość.
Po wyraźnie słodkawym zapachu, przyszła pora na to co najważniejsze, czyli smak, w którym występuje znacząca odmienność. Zamiast słodkich tonów, występuje spora kwaskowatość, miejscami przechodząca w cytrusowe klimaty. Gdzieś głęboko w tle delikatne akcenty chmielowe oraz lekka słodowość. Goryczka pojawia się na granicy wyczuwalności.
Stwierdzenie, że nie jest to szlachetny trunek na pewno nie będzie kłamstwem, aczkolwiek dzięki swojemu dość oryginalnemu zapachowi, nie najgorszemu smakowi, niezłej pełni, przeciętnej treściwości i niskiej cenie piwo plasuje się odrobinę powyżej przeciętnej.
Podsumowując jest to niezła alternatywa dla koncernowego Harnasia i Tatry.
OCENA: 6/10
CENA: 1.80ZŁ (spożywczak)
JAKO SP. Z O.O.

1 komentarz: