niedziela, 3 marca 2013

BORSUK


ALK.5%. Borsuk to pierwszy komercyjny porter dymiony w Polsce. Jest to również pierwsze piwo od Kopyra, które zostało powtórzone, czyli uwarzone po raz drugi. Jednak nie jest ono identyczne jak pierwsza warka, a różnice są dwie. Zmieniony został słód bazowy ze słodowni Weyermanna na słodownię Best Malz z Heidelbergu. Druga różnica to zamiana amerykańskiego chmielu Chinook na niemiecki Hallertau Traditional.
Nie miałem przyjemności pić pierwszej warki, więc nie będę miał punktu odniesienia, nie mniej jednak jestem bardzo ciekawy tego specjału. Poza tym ostatni raz porter angielski piłem daaaawno temu, były to początki mojej piwnej pasji. Dobra, już otwieram.....


Borsuk ma nienaganną prezencję: kremowa, dość gęsta i wysoka piana o średniej ziarnistości opada nader powoli do postaci cienkiego kożuszka. Przy czym pozostawia wspaniałe firany na powierzchni pokala. Cudowny widok!
Kolor piwa to normalnie czarna dziura! Borsuk jest naprawdę wciągająco czarny i nieprzejrzysty :>
Wysycenie dwutlenkiem węgla jest niskie, ledwie zauważalne, jak przystało na prawdziwego portera.
Aromat to cudowne połączenie intensywnej wędzonki, ciemnych słodów i palonych tonów kawy. Dymione akcenty objawiają się zarówno w postaci wędzonej szynki/boczku jak i palonego drewna, czy też samego dymu. Jakkolwiek jest to bardzo przyjemny kolaż, wg mnie najwspanialsza polska piwna wędzonka, którą mógłbym wąchać godzinami!

Smak również niczego sobie. Ciemne nuty kawy i gorzkiej czekolady zostały tutaj umieszczone pomiędzy dymem z ogniska i subtelnymi niuansami palonych słodów. W tym elemencie wędzonka jest już typowo dymna, drewniana, nie kojarzy się z jedzeniem, jak to miało miejsce w zapachu. Na finiszu dosyć wytrawna, kawowa goryczka o średniej mocy, która również mnie urzekła.
Piwo jest treściwe, dobrze ułożone, a zarazem lekkie w odbiorze i wysoce pijalne. Fajnie wchodzi, nie zamula i nieźle syci.
Naprawdę godny polecenia, wybitny i nieprzeciętny trunek. Szkoda, że cena taka wysoka i do tego ta  mała buteleczka, której zawartość znika w zastraszającym tempie....
OCENA: 9/10
CENA: 7.50ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR WIDAWA & BROWAR KOPYRA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz