Przejdź do głównej zawartości

WIELKI TEST PIW TYPU DESPERADOSWielki Test Piw Typu Desperados, Wielki Test Piw Aromatyzowanych Tequilą, Wielki Test Piw o Smaku Tequili. To chyba wystarczające zajawki, by każdy piwny Janusz się pokapował o co mi chodzi. Wspólną ich cechą jest dodany aromat tequili, a przy okazji cały szereg różnych substancji chemicznych. Bazą jak sądzę jest tu zwykły jasny lager, który i tak finalnie nie odgrywa praktycznie żadnej roli.
Tequila to słynna meksykańska wódka produkowana ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Istnieje wiele jej odmian, a niektóre z nich są nawet przez kilka lat leżakowane w dębowych beczkach po bourbonie, whisky, sherry, czy koniaku.
Przymierzałem się do tego tematu jak pies do jeża, czy saper do bomby. Plan był prosty, ale z wykonaniem jak zwykle spore problemy. Główny problem jak zwykle tkwił w zapewnieniu sobie odpowiedniego materiału do testu. Zebranie wszystkich tego typu piw jakie przyszły mi do głowy, okazało się oczywiście niewykonalne z bardzo prostego powodu – niektóre po prostu przestały być produkowane. Mam tu na myśli na przykład takie wynalazki jak Sombreros, czy Pedritos. Z aktualnie dostępnych natomiast nie udało mi się zdobyć Salitosa. No, ale rzecz jasna co jakiś czas pojawia się na rynku kolejna podróbka Desperadosa, więc pustka zawsze jest wypełniania czymś innym. To zupełnie jak w życiu, można by rzec. 


Drugim moim dylematem było pytanie, jak mam te piwa w ogóle oceniać? Bo jak większość z Was wie, nie jestem smakoszem piw aromatyzowanych. Tym bardziej, że czytając skład takiego Desperadosa odniosłem wrażenie, że przy jego produkcji zatrudniono nie piwowara, lecz chemika. Kolejna kwestia to dosyć jednowątkowy smak, który sprawia, że poszczególne piwa różnią się od siebie bardzo nieznacznie, co oczywiście utrudnia ocenę. Finalnie skupiałem się głównie na pijalności i jako takim balansie. Starałem się doceniać piwa, które są mniej słodkie, bardziej kwaskowe i jak najmniej zdominowane przez aromaty tequili, czy jakiekolwiek inne dodatki. Bo jak wiecie, typowych smaków piwnych w tych napitkach bardzo ciężko się doszukać. W zasadzie to one nie smakują wcale jak piwo, które znamy na co dzień. Bardziej przypominają jakiś napój, czy soczek cytrusowy. Co też jest rzeczą mogącą budzić zdziwienie, bowiem przecież słynny meksykański destylat wcale nie smakuje cytrynowo. Oczywiście istnieje powszechnie znany rytuał spożywania tequili, w którym pojawia się plasterek limonki, czy cytryny i to zapewne do tego nawiązuje smak wszystkich piw o smaku tequili.
Zwykłego Desperadosa i jego dwa kolejne wcielenia znają chyba wszyscy. Od wszelakiej gimbazy i piwnych hipsterów poczynając, na stałych bywalcach osiedlowej monopolki kończąc. To od niego wszystko się zaczęło, już dość dawno temu, bo w 2004 roku. Tak więc określenie, że wszystkie inne piwa o smaku tequili są podróbkami Desperadosa, jest jak najbardziej zasadne. Jego historia sięga 1995 roku i francuskiego Browaru Fischer, należącego podobnie jak Grupa Żywiec do Heinekena. Warto tutaj podkreślić, że jest to pierwsze na świecie piwo o smaku tequili! Oczywiście to, co kupujemy w polskich sklepach jest warzone nigdzie indziej jak w Żywcu. Ciekawostką jest, że obok francuskiego Fischera to jedyne obecnie miejsce, gdzie warzony jest Desperados.
To tyle tytułem wstępu. Pora zakasać rękawy i przejść do meritum :)

DESPERADOS


Zaczniemy od klasyka, co by wyrobić sobie kubki smakowe i mieć jakiś wzorzec do ich kalibracji.
Zwykły Desperados operuje rześkim, słodkim i cytrynowym aromatem ze skórką pomarańczy, tequili i bergamotki w tle. Skojarzyło mi się to bardzo z herbatą Earl Grey, co w sumie nie jest takie złe. Pachnie nader intensywnie, ale jak dla mnie zbyt sztucznie.
Jest to raczej słodkie w smaku piwo, zaledwie minimalnie słodowe, mocno wysycone CO2. Cytrusów jest tutaj bardzo dużo, a na finiszu pojawia się też lekka cytrusowa goryczka o cechach skórkowego albedo. Gdzieś pomiędzy to wszystko sprytnie został wpleciony dosyć przyjemny kwasek, który poniekąd balansuje ów napitek.
Sumarycznie jest tak sobie, choć nie powiem, bo pijalności nie można temu odmówić.

OCENA: 4/10
CENA: ok 4ZŁ
ALK. 6%
GRUPA ŻYWIEC


TEQUILER


Tequiler kojarzy mi się trochę ze słowem killer i w sumie być może jest to nawet zabieg celowy. Jest to piwo warzone specjalnie dla sieci sklepów Żabka przez grupę Sulimar.
W aromacie jest bardzo podobne do Desperadosa, a więc jest cytrynowo, rześko, kwaskowato. W tle homeopatyczne ilości bergamotki, herbaty oraz tequili.
Smakuje trochę inaczej niż pierwowzór, ale niestety wcale nie lepiej. Są oczywiście cytrusy, kwasek cytrynowy, czuć też sztuczne słodziki oraz cukier. Całość mniej kwaskowa niż oryginał, ale też nieco mniej sztuczna. W posmaku na wierzch wychodzi bardzo delikatna goryczka, która jednak nie ratuje piwa od wyraźnej słodyczy.

OCENA: 4/10
CENA: 2.79ZŁ (Żabka)
ALK. 6%
BROWAR CORNELIUS/SULIMAR


DESPERADOS NOCTURNO


Czym różni się od wersji klasycznej? Dodatkiem aromatu ciemnego rumu, a reszta w zasadzie pozostaje bez. Aha – podniesiono tutaj woltaż o jedno oczko ;)
Czy Nocturno jest lepsze niż zwykły Desperados ciężko jest mi powiedzieć. Piwo jest z lekka ciemniejsze, ale pachnie wciąż jebitnie cytrusowo, kwaskowo z subtelnym tłem w postaci lekkiej słodowości, tequili oraz rumu. No chyba, że to tylko moja autosugestia… Zapaszek jest bardzo wyrazisty i sprawia takie delikatnie opiekane wrażenie.
W smaku atakuje nas wysokie wysycenie, ale też i przyjemny kwasek, skórka pomarańczy, nuty tequili i bergamotki. Na horyzoncie majaczy lekka słodowość, a w tle pojawia się niewielka doza skórkowej goryczki. Całość rześka, ale niestety wciąż wyraźnie sztuczna.

OCENA: 5/10
CENA: ok 4ZŁ
ALK. 7%
GRUPA ŻYWIECCORTES


Cortes to wyrób grupy Van Pur, ale nie wiem gdzie jest dokładnie warzony. Może być nawet w kilku browarach jednocześnie.
Już na wstępie powiem, że piwo to w miarę znacząco różni się od pozostałych. Wciąż jest bardzo owocowe, ale w zapachu przeważają w nim akcenty jabłkowe nad cytrusowymi. Tequili natomiast nie odnotowałem wcale. Całość pachnie dosyć naturalnie, w sumie nawet całkiem nieźle.
W smaku mamy średni poziom wysycenia okraszony w głównej mierze skórką pomarańczy. Mimo wszystko jednak piwo smakuje dosyć słodko i jest póki co najmniej kwaskowe ze wszystkich czterech dotąd konsumowanych. Na finiszu majaczy delikatna cytrusowa goryczka, więc z balansem strasznej tragedii nie ma.

OCENA: 6/10
CENA: 2.69ZŁ (Auchan)
ALK. 6%
VAN PUR


DESPERADOS RED


To trzecie już w tym zestawieniu wcielenie słynnego Desperadosa. Tym razem dostajemy czerwonawe piwo o smaku tequili, guarany i cachaça. Klimaty guarany pochodzić mają z ekstraktu, reszta to oczywiście aromaty. Guarana to roślina pnąca rosnąca w Brazylii, której ekstrakt często spotykamy też w napojach energetyzujących. Zawiera w sobie cztery razy więcej kofeiny niż ziarna kawowca! Cachaça natomiast to podobny w smaku do tequili i rumu, popularny w Brazylii alkohol, destylowany z fermentowanego soku trzcinowego.
Piwo niezbyt intensywne w zapachu, ale jakże rześkie i przyjemnie kwaskowe. Dominują  w nim akcenty czerwonej porzeczki i guarany. W tle mamy nuty granatu oraz żurawiny. Całość pachnie dosyć naturalnie i totalnie odmiennie od wersji klasycznej. Podoba mi się.
W smaku obserwujemy bardzo wysokie wysycenie. Czuć czerwone owoce, guaranę i kwasek cytrynowy. Piwo nie jest słodkie, lecz przyjemnie kwaskowe oraz rześkie. W sumie to smakuje jak oranżada Hellena! Tequili nie czuć wcale. Goryczki praktycznie nie ma, ale piwo jest bardzo pijalne. Zdecydowanie różni się od pozostałych. Smakuje mi :)

OCENA: 7/10
CENA: ok 4ZŁ
ALK. 6%
GRUPA ŻYWIEC


ARGUS EL BRAVOS


Warzony przez nie wiadomo kogo dla sieci sklepów Lidl.
W aromacie jest wyraziście, cytrusowo, skórkowo. W oddali majaczą echa tequili i mandarynki. Chemiczność na niskim poziomie. Tutaj też mam skojarzenia z herbatą Earl Grey. Piwo pachnie bardzo rześko i przyjemnie kwaskowo. Podoba mi się taki obrót sprawy.
Mamy tu średnie wysycenie bąbelkami, co w moim odczuciu wydaje się być optymalne. Piwo jest lekko słodkie w smaku, ale też lekko kwaskowe zarazem. Są subtelne cytrusy, ale samej tequili raczej nie odnotowałem. Czuć też dość wyraźnie słodową podstawę, a to znak, że nie przegięli tutaj z dodatkami. Goryczka jest symboliczna, taka skórkowa. Mimo to stwierdzam, że jest to najbardziej zbalansowane piwo ze wszystkich dotychczasowych. Smakuje całkiem nieźle, w miarę naturalnie, jest dosyć pijalne, ale wciąż żadnego szału nie robi. 

OCENA: 6/10
CENA: 2.79ZŁ (Lidl)
ALK. 6%
BROWAR: ?


KUSTOSZ O SMAKU TEQUILI


Stosunkowo nowy napitek do kupienia oczywiście tylko w Biedrze, bo to Kustosz. Tu sprawę rozwiązano nieco inaczej – 96% zawartości puszki to piwo o smaku tequili (już z aromatem), a 4% to napój o smaku cytrynowym (rzecz jasna także z aromatem, słodzikiem i innymi pierdołami). Dziwne podejście, ale przecież finalnie to ten sam *uj, tylko w innym opakowaniu ;)
Kustosz kusi limonkowo-cytrynowym zapachem ze wstawkami dojrzałych mandarynek. Pachnie to bardzo intensywnie, ale dość monotonnie. Tequili zero. Nadmierny kwasek cytrynowy oraz duża nienaturalność to jego główne wady. Poza tym jest ok.
W smaku jest bardzo kwaskowo, rześko i mocno limonkowo. W tle cichutko siedzą echa mandarynek oraz jasnych słodów. Mamy tu wysokie wysycenie i dość wyraźną sztuczność. Goryczki zero, podobnie jak klimatów tequili. Całość jest taka sobie. Nie ma się czym zachwycać.

OCENA: 5/10
CENA: 1,99ZŁ (Biedronka)
ALK. 6%
BROWARY ŁÓDZKIE


TEQUILA BEER


Tu również jest problem z namierzeniem producenta, a ja nie zamierzam się bawić w detektywa.
Piwo oferuje znany już aromat skórek cytrusowych. Słodu brak, podobnie jak skojarzeń z tequilą. Pachnie to dosyć intensywnie i w miarę naturalnie. Zapach jest wyraźnie kwaskowy, mało słodki. W tle majaczą minimalne cienie bergamotki. W sumie pachnie to jak jakaś lemoniada.
W ustach czujemy wysokie wysycenie. Dominują cytrusy o skórkowych klimatach. Jest silny kwasek, albedo skórkowe i nieco słodu w tle. Akcenty tequili są bardzo nieznaczne. Goryczka nieduża, ale zauważalna, dzięki temu balans jest całkiem niezły. Piwo sprawia przeciętnie sztuczne wrażenie, a pijalność nie jest wcale taka najgorsza. Mimo wszystko trunek z Tesco nie wyróżnia się na tle pozostałych oponentów.

OCENA: 5/10
CENA: 1,99ZŁ (Tesco)
ALK. 6%
BROWAR: ?


PODSUMOWANIE

No jak już mówiłem nie jestem smakoszem tego typu piw, czy raczej pseudopiw. Co zresztą widać jak dłoni po moich ocenach. Znamiennie jest to, że zwykły Desperados, który uchodzi wręcz za napitek kultowy w niektórych kręgach, u mnie dostał najsłabszą notę. Co więcej najbardziej podeszły mi te piwa, które najbardziej różnią się od niego. He he. To już samo mówi za siebie…
Ze spraw ogólnikowych należy jeszcze wspomnieć, że tak naprawdę te napitki są do siebie cholernie podobne. Różnią się tylko niuansami. Oczywiście wyjątkiem jest mój faworyt tegoż zestawienia, czyli Desperados Red, który znacząco odbiega od reszty tej hołoty ;) I to właśnie dzięki temu dostał wg mnie zasłużoną, dość wysoką notę.
Kolejną rzeczą, którą warto zauważyć jest fakt, że nie zawsze piwo najdroższe będzie smakować nam najlepiej. Skoro za mniejsze piniondze możemy kupić coś bardzo podobnego, czy jak w tym wypadku nawet lepszego, to po co przepłacać? A tak generalnie to stwierdzam, że te wszystkie Desperadosy to piwa dla… desperatów! :p

Jeśli ten tekst Ci się spodobał i nie chcesz, by w przyszłości ominęły Cię kolejne, ciekawe Wielkie Testy – zapisz się do newslettera, dołącz mnie do swoich kręgów Google+ lub polub mój profil na fejsie ;>

Komentarze

  1. ARGUS EL BRAVOS - PIŁEM i ŻYJĘ ..., tak z Lidla, uważam to za bardzo dobry wybór na grilla, na mecze itd..., zarówno na ciepło jak i na zimno, ...i przynajmniej czuć smak , nie tak jak w zwykłych nudnych piwo-sikaczach smakujących jakby się zmęczony pracą pracownik odlewał do butelki przed zamknięciem, ...więc nie jest to piwo dla desperatów szukających piwopodobnych trunków z promocji za 1,49 do 1,99 w plastikowych butelkach TYLKO DLA PRAWDZIWYCH SMAKOSZY PIWNYCH tj. DLA LUDZI Z KLASĄ, KASĄ I GUSTEM! TEQUILA CZŁOWIEKU ..:) ...nie przegiąłem z opisem ? jak tak to sorry ale po kliku ARGUS EL BRAVOS nieźle KOPIE w sumie podobno napięcia się sumują więc 6x 6vol = 36Vol a to już spora różnica potencjałów

    OdpowiedzUsuń
  2. Browar Amigo z holenderskiego Aldika smakuje lepiej od Desperadosa i jest tanszy o polowe.... Adios amigos

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

WIELKI TEST MUSZTARD ROLESKI

Słowo się rzekło! Trochę musieliście poczekać na ten wpis, ale w końcu udało mi się pocisnąć z tematem. Specjalnie dla Was i niejako na Wasze żądanie zrobiłem Wielki Test Musztard z firmy Roleski!:)

Tytułem wstępu, by nieco wtajemniczyć Was w świat musztard zapraszam (tych co jeszcze nie czytali) do mojego artykułu pt. „Musztarda nie jedno ma imię”. Znajdziecie tam szereg niezbędnych i ciekawych informacji odnoście tej niedocenianej wg mnie przyprawy. A teraz trochę o samym teście. Na warsztat wziąłem 13 różnych musztard. W zasadzie to wszystkie od Roleskiego z wyjątkiem Stołowej i tych z przedrostkiem bio. Musztardy jadłem razem z chłodną parówką, co by jej temperatura przez cały czas była jednakowa. Po każdej musztardzie robiłem kilkuminutową przerwę i popijałem wodę, aby wypłukać z ust smak poprzedniej. Głownie skupiałem się oczywiście na smaku, jego ostrości i pikantności o ile jakaś była. Rzecz jasna oceniałem też sam zapach oraz konsystencję. Wszystko to oczywiście w odniesieniu …

CZYM RÓŻNI SIĘ PODPIWEK OD KWASU CHLEBOWEGO?

Już jako mały brzdąc, niejednokrotnie widywałem na półkach w markecie owe „mityczne” i tajemnicze napoje i zastanawiałem się, co to jest u licha? Jak to smakuje, czy dziecko może to pić? Czy to ma alkohol? U mnie w domu jakoś nigdy nikt się nie imał tego typu wynalazków. Z perspektywy dorosłego człowieka również co jakiś czas natykałem się na różne podpiwki i kwasy chlebowe, ale nadal przez długie lata nie wiedziałem, czym różni się jedno od drugiego, jak one smakują i jak się je robi? Przeważnie stoją na półce z piwami, więc czy to są jakieś piwa może?
Sprawa nie dawała mi spokoju, mimo iż nie znajdywałem nigdy odwagi, by kupić coś takiego i spróbować. Zawsze wolałem wziąć starego, sprawdzonego Żywca lub Tyskacza. W końcu pewnego pięknego dnia, szala mojej niewiedzy zaczęła stopniowo przechylać się w stronę światła, a przecież wiadomo, że zawsze trzeba iść w stronę światła ;>
Powoli zacząłem zgłębiać temat, zakupiłem kilka sztuk, chyba najbardziej znanych tego typu napojów w kra…

WIELKI TEST PIW KONCERNOWYCH

Nie wiem, czy ja jestem jakiś głupi, czy niepoprawny politycznie, ale postanowiłem zrobić sobie Wielki Test najpopularniejszych piw koncernowych. Nie żadne tam Dębowe Mocne, czy inne Warki Strong. Nie. Po prostu zwykłe i najbardziej popularne koncerniaczki (tzw. ‘jasne pełne’) w Wielkim Teście. Ślepym teście, mówiąc dokładniej. Co z tego wyszło przeczytacie poniżej.
Na co? Po co?
Już dawno chciałem to zrobić, co najmniej pół roku temu. Pomysł wpadł mi do łba znacznie wcześniej niż Wielki Test Piw Zielonych. Który jest bardziej hardcorowy? Ciężko powiedzieć. A po co to wszystko? Dlaczego szanowany piwny bloger (jaka skromność z mojej strony ;p) miałby sobie zaprzątać głowę bezpłciowymi i wypranymi ze smaku ojrolagerami? Ano po to, ponieważ gro czytelników pija właśnie takie piwa. Ba! Co tu dużo mówić – sam też je pijam i zapewne większość piwnych blogerów także to robi. Tylko nie każdy potrafi się do tego przyznać. Oczywiście obecnie nie wlewam w siebie zwykłych koncerniaków tak częs…

OKO W OKO - Perła Chmielowa (brązowa butelka) vs Perła Chmielowa (zielona butelka)

Zgodnie z zapowiedziami teksty ukazujące się na blogu, gdzie porównuję ze sobą dwa piwa noszą od teraz nazwę „Oko w Oko” i stanowią niejako odrębny dział. Oczywiście wciąż są to recenzje, ale w moim odczuciu chyba nieco bardziej interesujące niż tradycyjne posty. Piwa tu opisywane są w jakimś stopniu do siebie podobne, może nawet niekiedy identyczne (przynajmniej w teorii). W każdym razie zawsze coś ich ze sobą łączy, ale też jednocześnie niekiedy dzieli. Moim zadaniem jest wskazać różnice i podobieństwa oraz rozstrzygnąć, które z nich jest lepsze i dlaczego. Jak widzicie dziś zajmę się piwem Perła Chmielowa Pils, bo tak brzmi pełna nazwa najbardziej popularnego „piwa regionalnego” z Lubelszczyzny. Nie zamierzam tutaj wchodzić w dysputy, czy Perła Browary Lubelskie to browar regionalny, czy już koncernowy. Faktem jest, że to moloch, a jego piwa można bez problemu kupić w całej Polsce. Kto nie był nigdy na Lubelszczyźnie zapewne nie wie, że w tamtych stronach słynna Perełka występuje w…

Dawno nie piłem tak dobrej IPY! Gorzkoogorzkoo!! Z Browaru Wirtuozeria

MOJA PIWNICZKA: 5-letni KOMES Poczwórny Bursztynowy

Mini Test Piw Pszenicznych