piątek, 16 lutego 2018

Owsiana EXPRESS IPA od Pinty. Jest szał, czy nie ma szału?„Pinta Express IPA Beer Geek Madness Edition – chmielimy owies po bandzie! Falconer’s Flight to blend najbardziej aromatycznych odmian amerykańskiego chmielu opracowany w Yakima Volley specjalnie do dobrze napakowanych IPA. Dodatkowo do tanku wsypaliśmy CRYO Hops – to czysta lupulina naturalnie wymrożona ze świeżo zebranych szyszek Citry. Ciało zbudowane na angielskim owsie i niemieckim słodzie jasnym. Pinta Express IPA – naprzód!”
No! To wstęp mamy już z głowy ;> Ekipa Pinty wystarczająco dobrze wszystko wyjaśniła, prawda? A co mogę dodać od siebie odnośnie tego napitku? Jak już wiecie mamy tu ipę zbudowaną głównie na owsie – jest zarówno słód owsiany jak i płatki owsiane. Prócz tego jeszcze laktoza, co razem daje…. owsiankę! Hy hy hy… ;p
Piwo przeszło przez 2017 rok bez większego echa. No, bo ileż można się jarać tymi ipami-sripami? Powiedzą zaprawieni w bojach birgicy. Pinta jak widać chwyta się różnych sztuczek, by zaskarbić sobie kolejnych wyznawców nowofalowego chmielenia. Cały ten blend Falconer’s Flight i to słynne CRYO faktycznie robią taką zajebistą robotę? Przekonajmy się. 


Tym razem oszczędzę Wam smętnego ględzenia na temat wyglądu. Od razu przejdę do rzeczy.
Express IPA to faktycznie owsiane piwo. Takie smukłe, takie gładkie, bardzo śliskie w odczuciu. Ma odpowiednią pełnię, niezłe ciało, bardzo dobry balans, a kończy się lekko wytrawnym finiszem. Są oczywiście amerykańskie chmiele, ale raczej w ich tradycyjnym wydaniu. Naprawdę nie widzę tu, ani krzty oryginalności, czy jakiejkolwiek „inności”. Ot, smakuje to jak każda dobrze nachmielona IPA. Są przyjemne cytrusy, są jakieś owoce tropikalne, nieco lasu, igliwia i kapki żywicy w posmaku. Wszystko to rzecz jasna osadzone na bardzo fajnej i nienarzucającej się podbudowie słodowej. W skrócie – ślisko, bardzo gładko, owocowo i przyjemnie. Goryczkę też zaliczam do grona tych zacnych jegomości. Piwo nie jest szalenie gorzkie, ale jest na tyle goryczkowe, by w pełni zrównoważyć słodową bazę. Ziołowo-cytrusowa goryczka jest dość wyrazista, krótka i cholernie szlachetna. Robi co do niej należy i szybciutko spierdziela z pola widzenia. Wery najs! :D Spaprano natomiast wysycenie, które wg mnie jest trochę za niskie. Dzięki temu piwo wydaje się nieco płaskie, jakby brakowało mu pełni, choć to oczywiście tylko złudzenie. Receptory robią nas w bambuko ;) Ale ogólnie rzecz ujmując jest bardzo dobrze. Smaczne to jest, niczym niedzielny rosołek u naszych mam.

W zapachu niestety jest chyba ciut gorzej, ale w sumie też całkiem wporzo. Jankesi wyraźnie górują nad tą całą owsianką. Jest dosyć rześko, jest świeżo i wielowątkowo. Lekko kwaskowe cytrusy, okraszone ulotną mgiełką słodszych owoców tropikalnych. Do tego dochodzi bardzo subtelna nuta ziół, igieł sosnowych, kwiatów oraz żywicy. Słodko i kwaskowo zarazem – ciekawa sprawa. No jest przyjemnie, ale z pewnością nie odkrywczo. To całe CRYO i ten blend to chyba trochę przereklamowana sprawa. Mówiąc wprost – o dupę potłuc!
Żadnego szaleństwa, euforii, spazmów i orgazmów to ja tu naprawdę nie widzę. Tym bardziej, że to specjał uwarzony dla piwnych świrów na Beer Geek Madness. Owszem piwo jest smaczne, dosyć złożone, świetnie zbalansowane, pełne w smaku, przyjemnie się je pije (wchodzi jak mineralna po dłuższym stosunku), ale żeby się tym zachwycać? No nie. Niestety. Sorry. To nie ten blog.
Tak, czy siak po piwo warto sięgnąć, ale nie dajcie się nabrać na te wszystkie obco brzmiące nazwy. To nic nie daje.
OCENA: 7/10
CENA: 8ZŁ (Odido)
ALK. 6%
TERMIN WAŻNOŚCI: 23.05.2018
BROWAR PINTA//BROWAR ZARZECZE

1 komentarz:

  1. Cześć, zgadzam się z opinia odnośnie tego piwka.Wiem jednak że pierwsze warki Express ipy były o niebo lepsze. Sądzę że gdyby ocenie podlegały tamte bylo by silne 9.Pozdrawiam fan

    OdpowiedzUsuń