Początek nowego miesiąca to tradycyjnie już kolejna odsłona
piwnej kroniki, w której mniej lub bardziej szczegółowo staram się streszczać godne uwagi
wydarzenia piwne z danego miesiąca.
Kwiecień wyjątkowo mocno obfitował w piwne premiery, których
było... no właśnie, czy ktoś to w ogóle jeszcze ogarnia? Premiery, premiery i
jeszcze raz premiery, no i rzecz jasna nowe browary, a także piwne festiwale,
których z roku na rok jest coraz więcej.
Mała uwaga – wszystkie nowości z Beer Geek Madness
prezentowane są w akapicie poświęconym tej imprezie, gdyż w większości
przypadków były to jednorazowe wypusty.
Premiery
- Browar Brodacz zaprezentował w kwietniu kolejne dwa piwa: Mózg (Extra Special Bitter) i Bez Sensu (Saison z dodatkiem owoców czarnego bzu).
- Browar Zamkowy Cieszyn po zmianach formalno-organizacyjnych zalał rynek, aż sześcioma piwami: 1) Lager Cieszyński, 2) Mastne Cieszyńskie, 3) Stout Cieszyński, 4) Double IPA Cieszyńskie, 5) Pszeniczne Cieszyńskie, 6) Porter Cieszyński.
- Kulawy Ork to nazwa kolejnego piwa z projektu Chmielogród. Niniejsze Black IPA zostało uwarzone równolegle w Witnicy, jak i w Browarze Piwna.
- Sofia w stylu Grodziskie w kooperacji z browarem domowym Absztyfikant, Eurydyka (Herbal Bitter) oraz Panakeja (herbaciane IPA) to kwietniowe nowości z Browaru Olimp.
- Browar kontraktowy Genius Loci wypuścił portera żytniego o wdzięcznej nazwie Pożytek.
- Browar Artezan po osiedleniu się w Błoniu dorobił się trzech nowych trunków – Mera IPA (AIPA), Czarny Kamaz w stylu Double Oatmeal Stout oraz Star Cysterna (Czarny Kamaz leżakowany w beczce po whisky).
- Nowy browar kontraktowy Fabryka Piwa w swoim debiucie pokazał cztery premierowe piwa: 1) Summer Memories (American Wheat), 2) Hoppy Hour (AIPA), 3) Deep Space (Foreign Extra Stout), 4) Bok Bok (Doppelbock).
- Califia w stylu West Coast IPA – to kwietniowa nowość od Trzech Kumpli Browar Lotny.
- Księżniczka Wiosny – tak brzmi kooperacyjny Spring Saison Browaru Pinty i francuskiego browaru Brasserie du Pays Flamand, gdzie zostało ono uwarzone. Natomiast uwarzony w Zawierciu Kwas Alfa (Sour Rye Pale Ale) to kooperacja Pinty z duńskim browarem TO ØL.
- Browar Kingin poza nowością na BGM wypuścił wzmocnioną wersję Geezera o nazwie Turbo Geezer (Double Irish Espresso Stout) oraz Mandarina (AIPA z chińską zieloną herbatą Sencha).
- Browar Wrężel także dorobił się nowości, ale tylko jednej – Wrężel AAA w stylu American Amber Ale.
- Kolejne piwo z serii Po Godzinach zaprezentował Browar Amber. Tym razem jest to niemiecki Altbier.
- Regionalny Browar Kormoran wreszcie wydał na świat piwo warmińskich chłopów Rosanke, które zostało uwarzone wg receptury Bogdana Markockiego – zwycięzcy ubiegłorocznego Warmińskiego Konkursu Piw Domowych.
- Browar Bednary dorobił się, aż czterech kolejnych nowości. Mam tu na myśli: Ale Siekiera (Coffee Stout), Hop Artifact (Black IPA), Bonifacy (Foreign Extra Stout) oraz Filemon (Witbier).
- W Browarze Raduga także nie próżnowali. Efektem czego jest piwo Key Largo w stylu Oatmeal Stout z cynamonem oraz kooperacyjnie z Browarem Waszczukowe Wit-amina CH (Wit IPA).
- W browarze w Kamionce należącym do Browaru Gontyniec spłodzili piwo o nazwie Konstancin Stout, który jest Milk Oatmeal Stoutem.
- Wrocławski Browar Profesja również ma czym się pochwalić. Do tej pory poza piwem na BGM uwarzył Bursztynnika (American Amber Ale), Inżyniera (Dortmunder Export) oraz Barda (APA).
- Kiss The Beast w stylu Ultra Belgian IPA z powalającą goryczką 200 IBU to kooperacyjne dzieło Browaru Birbant i AleBrowaru.
- Birbant, ale już samodzielnie wypuścił także Old Ale (leżakowane z dębowymi płatkami) i Belgian Ale Blond chmielony Equinoxem.
- Stosunkowo nowy Browar Nepomucen na koniec kwietnia miał już w dorobku pięć piw: Amber Ale, Żytnie Wędzone IPA, Stout, Pale Ale i Grodziskie.
- Trzy nowości puściła w świat Pracownia Piwa: Saison Hey Now (American Saison), Urodzinowe (Hefe-Weizen z chmielem Nelson Sauvin) oraz kooperacyjnie z Browarem Szałpiw piwo 5 (Piątka) w stylu Pepper Stout.
- Również trzema nowinkami może pochwalić się Browar Dukla, a są to: Mała Czarna (Cream Stout), Dziedzic Pruski (Pils Niemiecki) oraz Bawidamek (Duoble IPA).
- Piwne Podziemie także nie marnuje czasu, co widać w postaci kilku nowych piw: Burning Ryenbow (Red Rye IPA), Małe Co Nieco (Wheat IPA), Smash-Golden Promise/Columbus (Smash IPA), Foxy Brown (Brown IPA) i Rock’N’Rye (Rye IPA).
- Geronimo w stylu Red Rye IPA to nowe piwo z Browaru Faktoria.
- Trzy Zorze w stylu Polish Amber IPA natomiast, to kwietniowa nowalijka z Browaru Perun.
- Bazyliszek wypuścił w zeszłym miesiącu, aż trzy pozycje: WKD Grodzisk (Smoked Wheat Single Hop Citra), Cud Nad Wisłą (APA) oraz Jelonki (Sahti).
- Browary Regionalne Wąsosz dorobiły się kolejnego piwa z wąsem – Prince w stylu American Ale.
- Sheldonada – tak zowie się najnowsze piwo z Browaru Podgórz. Jest to lekkie Summer Ale chmielone Citrą.
- Doctor Brew prócz specjalnego piwa na BGM dorobił się także specjału Azacca Single Hop IPA.
- Browar Rzemieślniczy Jan Olbracht puścił na sklepy piwo w stylu Grodziskie o wdzięcznej dla mnie nazwie Piotrek Z Bagien.
- Krakowski Browar Twigg zaprezentował dwie nowości – Dark Matter (Black IPA) oraz White Dwarf (American Wheat).
- Cztery premiery odnotował w kwietniu Browar Chmielarium, a były to: 1) Szczwany Lis (American Amber Ale), 2) Squeezer (APA), 3) Qurdupel leżakowany w beczce (Oak Barrel Belgian Strong Ale) oraz Porter Bałtycki.
Browary
- Kwiecień jest miesiącem, w którym zadebiutował rzemieślniczy Browar Miedzianka, znajdujący się w miejscowości Miedzianka w rejonie Jeleniej Góry. Browar od podstaw wybudowali młodzi wrocławianie: Ewa Jurkiewicz i Jarosław Kądziela, który pełni tam funkcję piwowara. W budynku browaru znajduje się także restauracja oraz mały hotelik. Cały ten kompleks znajduje się kilkadziesiąt metrów od historycznego browaru, funkcjonującego w latach 1842-1972, po którym zostały już tylko ruiny. Browar zadebiutował trzema piwami: 1) Rudawskie to lekkie, wyraźnie słodowe piwo dolnej fermentacji o rudym kolorze, 2) Cycuch Janowicki to żółto-złote piwo, pachnące owocami tropikalnymi, 3) Górnik natomiast jest ciemnym piwem górnej fermentacji, o dymnym smaku i aromacie.
- Również w kwietniu swoje pierwsze trzy piwa zaprezentował kontraktowy browar o nazwie Piwo Warownia, który warzy w restauracyjnym Browarze Marysia w Szczyrzycu. Jest to przedsięwzięcie Łukasza Gustkiewicza, a konsultantem do spraw piwa jest tam Mateusz Górski – prezes Małopolskiego Oddziału PSPD. W swoim debiucie Piwo Warownia wypuściła takie oto piwa: Czarna Mańka (American Stout), Hop Session (Session APA) oraz Flower Piwer (Rye AIPA).
- Browar Stara Szkoła to nowy browar rzemieślniczy, mieszczący się w budynku starej szkoły we wsi Osmola pod Siemiatyczami (Podlaskie). Projekt ten koordynuje, aż pięć osób, z czego trzy związane są z Warzelnią Warmińską obecną od 2009 roku na różnych festynach i jarmarkach. Są to Daniel Duda (główny piwowar i autor receptur, sędzia PSPD), Jan Paweł Jastrzębski i Adam Mazur. Oprócz nich w Starej Szkole aktywnie działa jeszcze Sławomir Frąc oraz Mirosław Angielczyk. Co ciekawe większość sprzętu wykorzystywanego w browarze chłopaki zbudowali lub przerobili sobie sami, a na terenie wokół budynku zamierzają mieć własną plantację chmielu, zboża oraz ziół. Pierwszym piwem ze Starej Szkoły, które debiut miało na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa jest AIPA.
- Rzeszowski browar kontraktowy Hulaj Dusza to przedsięwzięcie trójki młodych ludzi, czyli Radosława Najdy, Urszuli Skorek i Alka Rusina, którzy swoje piwa zamierzają warzyć w Browarze Tarczyn (którego właścicielem jest Jabłonowo) pod Warszawą. Póki co zapowiedzieli premierę pierwszego z nich. Piwo w stylu American Pale Ale zowie się Urwis, a jego premiera będzie miała miejsce 8 maja w Starej Drukarni w Rzeszowie.
- Inicjatywa Pol A Czech to nowy polsko-czeski browar kontraktowy warzący w browarze Letohrad w czeskim Żamberku. Za projektem tym stoi Dariusz Dąbrowski, a w roli piwowara występuje Michał Łojewski, który warzy także w kontraktowym Genius Loci. Pierwszym piwem z tego projektu była IPA SyCiSiMa. Nazwa pochodzi od pierwszych liter użytych chmieli: Sybilla, Citra, Simcoe i Marynka. Drugim trunkiem jest CaMoSi (Session IPA), czyli skrót od Cascade, Mosaic i Simcoe.
Imprezy
- Sezon festiwalowy na dobre otworzył Beer Geek Madness 2 – największa impreza w kraju dla wszelkiej maści miłośników ekstremalnych piw nowofalowych/niszowych. Druga edycja BGM odbyła się 11 kwietnia we Wrocławiu w lokalu Zaklęte Rewiry. W tym roku patronat nad imprezą objął amerykański browar The Alchemist, słynący z pakowania piwa do puszek. Z polskich browarów swoje oficjalne premiery miało, aż 12 odjechanych specjałów: takAHaka z Pinty (Double Chocolate Orange & Exotic New Zeland Haka Black IPA), X z Widawy (Barrel Aged Jack Daniel’s IPA), Wild Wild East z Birbanta (Wild Wolfberry RIS), Saxy Berry z Doctor Brew (Black Currant Triple IPA), Alchemik z Profesji (Wild IPA), Lunatic z Kingpina (Witbier z grillowaną cytryną i granatem), Mgły Chwaliszewa z Szałupiw (Wild Belgian IPA), Magic Dragon z Pracowni Piwa (Herbal Dark Saison), Nigredo z Browaru Stu Mostów (Chocolate Mint Foreign Extra Stout), Rubedo z Browaru Mason (Pine Smoked Altbier), Albedo z Piwoteki (Imperial Witbier z białym pieprzem i białą kurkumą) oraz Citrinitas z Kraftwerku (Smoked Chilli IPA).
- W ten sam weekend co BGM 2, a dokładniej w dniach 10-12 kwietnia miały miejsce Targi Piw Regionalnych PIWOWARY. Była to już druga odsłona tej imprezy, ale miejsce pozostało to samo, czyli Hala Expo w centrum Łodzi. Jak sama nazwa wskazuje były to targi piw regionalnych, gdzie w głównej mierze mogliśmy się napić piw z tych większych browarów, tzw. regionalnych. Spośród wyczekiwanych rzemieślników pojawił się tylko Browar Bednary z premierowym Hop Artifact i Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy. Z atrakcji dodatkowych był kurs kiperski, gotowanie piwnych potraw przez Roberta Makłowicza oraz nieliczne prelekcje na scenie. Szerszą relację z tego wydarzenia napisałem tutaj.
- 24-26 kwiecień to już data (także drugiej edycji) Warszawskiego Festiwalu Piwa, który w tym roku odbył się na Stadionie Miejskim Legii Warszawa, a ściślej nie na murawie, lecz w strefie VIP tego stadionu. Jak to zwykle bywa na tak dużych imprezach, festiwal w Warszawie obfitował w niezliczoną ilość piwnych premier i licznych prelekcji na temat piwa oraz piwowarstwa. Nie zabrakło także panelu dyskusyjnego, płatnych degustacji, gości z zagranicy oraz ogłoszenia wyników Warszawskiego Konkursu Piw Domowych, gdzie nagrodą główną jest uwarzenie zwycięskiego piwa pod patronatem, czy też pod nadzorem Browaru Pinta.
- 26
kwiecień to także data V Festiwalu Piwa w Szreniawie, który
jednak w żadnej mierze nie może się równać rozmachem i ofertą z warszawskim
gigantem. Jak co roku festiwal ten odbył się w Muzeum Narodowym
Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Oprócz ogródka
piwnego kilku browarów regionalnych impreza ta głównie krążyła w
tematyce piwowarstwa domowego (sprzęt, surowce i pokazy warzenia),
małej wystawy akcesoriów birofilistycznych ze zbiorów ww. Muzeum, kuchni
piwnej (prezentacje potraw opartych na piwie) oraz piwnych leków z
„domowej apteki”.
Pięknie :D Ile piwnej radości, o której nikt by nie wiedział gdyby nie takie miejsca jak to ! :D Szacun i pozdrawiam! :)))
OdpowiedzUsuńA skądżeś wziął etykietę w wersji cyfrowej z „Prince” z Wąsosza? :)
OdpowiedzUsuńZ pewnego sklepu z dobrym piwem ;)
Usuńznaczy się to jest scan?
UsuńNie. Kopia.
UsuńZatem pytanie czy mogę użyć grafiki na swojej stronie? To jedyna kopia w Internecie :) Nawet na stronach oficjalnych Wąsosza nie znalazłem.
UsuńJasne. Powiedz mi w zamian jak zrobić, żeby w Google + dać miniaturkę np. logo tak jak Ty masz to zrobione. Ja tam mam niby swoje zdjęcie, ale przy komentarzach się nie wyświetla :/
UsuńHm, nie wiedziałem, że to będzie transakcja wiązana :P
UsuńSzczerze to nie wiem. Może na blogu w edycji profilu użytkownika nie masz zdjęcia profilowego ustawionego?
A gdzie jest profil użytkownika na Bloggerze? Chyba się nie dogadamy... :/
Usuńhttps://www.blogger.com/home -> kilk na trójkącik w dół przy nazwie profilu w prawym górnym rogu -> Profil Bloggera -> Edytuj profil -> Zdjęcie profilowe
Usuń