Przejdź do głównej zawartości

CZYM RÓŻNI SIĘ PODPIWEK OD KWASU CHLEBOWEGO?


Już jako mały brzdąc, niejednokrotnie widywałem na półkach w markecie owe „mityczne” i tajemnicze napoje i zastanawiałem się, co to jest u licha? Jak to smakuje, czy dziecko może to pić? Czy to ma alkohol? U mnie w domu jakoś nigdy nikt się nie imał tego typu wynalazków.
Z perspektywy dorosłego człowieka również co jakiś czas natykałem się na różne podpiwki i kwasy chlebowe, ale nadal przez długie lata nie wiedziałem, czym różni się jedno od drugiego, jak one smakują i jak się je robi? Przeważnie stoją na półce z piwami, więc czy to są jakieś piwa może?
Sprawa nie dawała mi spokoju, mimo iż nie znajdywałem nigdy odwagi, by kupić coś takiego i spróbować. Zawsze wolałem wziąć starego, sprawdzonego Żywca lub Tyskacza. W końcu pewnego pięknego dnia, szala mojej niewiedzy zaczęła stopniowo przechylać się w stronę światła, a przecież wiadomo, że zawsze trzeba iść w stronę światła ;>
Powoli zacząłem zgłębiać temat, zakupiłem kilka sztuk, chyba najbardziej znanych tego typu napojów w kraju. Efektem mojej pracy jest niniejszy wpis.PODPIWEK


Już sama nazwa kojarzy się nam z piwem. I owszem – w większości przypadków podpiwki są dziełem browarów, chociaż zdarza się czasem, że za taki cymes bierze się np. producent napojów i wód mineralnych. Dlatego też niekiedy podpiwki można także spotkać na półkach obok Cisowianki lub Hoop Coli.
Podpiwki to ciemne i bezalkoholowe napoje gazowane, zawierające co prawda niewielkie ilości alkoholu (do 0,5%). Produkuje się je zazwyczaj z wody oraz słodu w postaci ekstraktu słodowego lub mąki słodowej i drożdży. Przeważnie dodaje się również cukru, niekiedy chmielu lub ekstraktu chmielowego, kwasu cytrynowego bądź kwasu mlekowego. Oczywiście gotowy wyrób jest dziełem fermentacji. Jak więc widać podpiwek ma wiele cech wspólnych z piwem, zaczynając od składników, kończąc na sposobie wytwarzania. Zazwyczaj pija się je w lato, by ugasić pragnienie i zregenerować siły po dużym wysiłku fizycznym.

 • Podpiwek Lubuski – Łatwo dostępny produkt w całym kraju. Producentem jest oczywiście Browar Witnica. W składzie oprócz ww. znalazły się również aromaty. Browar nie byłby sobą, gdyby ich tutaj nie użył. Podpiwek ma niemal czarną barwę, pod światło ciemno brunatną. Smakuje bardzo podobnie jak jakaś tania cola – bardzo słodko i  karmelowo, po części także słodowo, przy czym jest dość zalepiające W tle przewijają się nutki kawy zbożowej. Wysycone jest średnio mocno, ale wydaje mi się, że ten podpiwek miałby spory problem, by ugasić moje pragnienie przy 30-to stopniowym upale. Nie mniej jednak, można wypić ze smakiem, ale nie więcej niż szklankę, bo bardzo słodkie. 

 • Podpiwek Warmiński – Również bardzo znana i rozpoznawalna marka na rynku z Browaru Kormoran. Skład praktycznie identyczny jak w piwie, no może za wyjątkiem cukru, ale za to jest chmiel! Kolor ładny i klarowny, ciemno wiśniowy, wręcz rubinowy. Tuż po przelaniu zapachniało mi nieco stęchłym chmielem i dziwnym przyprawowo-pikantnym aromatem. Może to oznaki zepsucia? Nasycenie jest średnie. W smaku jest lekki kwasek, ciemne słody, echa karmelu, trochę chmielu oraz przypraw. Słodycz jest znikoma, dominuje raczej niewielka kwaskowatość oraz słodowe ciało. Naprawdę nie wiem, czy to ma tak smakować, czy to już są pierwsze oznaki utlenienia? Może pomożecie? Tak, czy siak, nie smakuje mi to.  
 • Podpiwek Jędrzej – Sympatyczny podpiwek w plastikowej butelce PET. Co prawda jest krócej na rynku, niż poprzednicy, ale dzięki dość intensywnej kampanii reklamowej produkt staje się coraz bardziej widoczny i rozpoznawalny. Napój ma identyczną barwę co jego kolega z Witnicy. Za tajemniczym wąsem stoi znany wszystkim Browar Van Pur z Rakszawy. Jędrzej ma bardzo intensywny aromat karmelowy z dodatkiem czekolady oraz lekko palonych ciemnych słodów i kawy zbożowej. Już wiadomo, że będzie słodko. Smak jest bardzo przyjemny i rześki, przede wszystkim karmelowy z wyraźną nutą ciemnych słodów. Dalej mamy lekki kwasek oraz posmak kawy zbożowej. Jest słodko, ale nie tak bardzo jak w przypadku Lubuskiego. Odpowiednie wysycenie oraz naturalny smak i wspaniały aromat sprawiają, że jest to według mnie najlepsza propozycja z całej trójki.

KWAS CHLEBOWY


Jest bardzo popularny w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, gdzie jest często sprzedawany z mobilnych beczkowozów na ulicy! U nas możliwy jedynie do kupienia w super marketach na dziale z napojami bezalkoholowymi, gdzie zazwyczaj dostaniemy go w 1,5 litrowej butelce PET lub niekiedy można go wylukać także pośród piw. 
Napój ten również zawiera śladowe ilości alkoholu, ale w sumie podobną ilość znajdziemy nawet w kefirze, czy maślance.
Prawdziwy kwas chlebowy otrzymuje się przez alkoholową fermentację chleba z dodatkiem cukru, wody i drożdży. Czasem dodaje się też różne przyprawy. Handlowa wersja napoju o tej samej nazwie zawiera zazwyczaj tylko domieszkę naturalnego kwasu chlebowego. Oprócz niego w składzie pojawia się przeważnie jakiś rodzaj słodu lub mąki, cukier, czasem także karmel oraz kwas cytrynowy. Znowu mamy więc pewne podobieństwa do piwa, jednak wydaje się, że kwas chlebowy (przynamniej w teorii) jest jego jeszcze dalszym kuzynem niż podpiwek.
Do celów doświadczalnych udało mi się zakupić dwa, bodajże najbardziej popularne „kwachy” na rynku.

 • Kwas Chlebowy (Witnica) – Ponownie Browar Witnica na piedestale. Produkt, podobnie jak Podpiwek Lubuski łatwo i szeroko dostępny w każdym większym markecie. Napój koloru ciemno brunatnego/burgundowego jest mocno wysycony dwutlenkiem węgla. Pachnie bardzo podobnie jak Cola-Cola, a smakuje jak.... Podpiwek Lubuski! Jest naprawdę tylko niewielka różnica między nimi. Kwas jest mniej słodki (dzięki Bogu), ale także czuć tutaj karmel, ciemne słody, odrobinę kawy zbożowej oraz posmak ciemnego chleba razowego. Bardzo rześki ten napitek, do tego nieźle pijalny. Z pewnością w letni upalny dzień, wchodziłby jak woda, a nawet lepiej. 

 • Razowy Kwas Chlebowy – Co powiecie na półtora litra kwasu chlebowego, prosto ze stajni Van Pura? Nie ma się co dziwić – zdecydowana większość takich napojów jest u nas sprzedawana właśnie w takich obszernych plastikowych butelkach. Na rynku są także dostępne wersje smakowe tego specjału: żurawina i śliwka. Ja jednak w celach badawczych zdecydowałem się na naturalny smak. Cudo z PETa posiada niemal identyczną barwę jak poprzednicy. Pachnie i smakuje dosyć słodko, karmelowo z domieszką orzechów laskowych, kakao i czekolady. W tle przyjemna nuta ciemnych, opiekanych słodów oraz ponownie kawa zbożowa i chleb razowy. Całość trąca świeżością, naturalnością i wysoką pijalnością. Co ważne nie jest za słodkie! Jak głosi znane powiedzenie: ostatni będą pierwszymi. I w rzeczy samej, z całej piątki ten specjał podchodzi mi najbardziej.


Po całej tej degustacji wnioski nasuwają się same – wygląda na to, że podpiwki i kwasy chlebowe są bardzo do siebie podobne. Różnią się tylko niewielkimi niuansami smakowymi i myślę, że w ślepej próbie nie potrafiłbym wskazać, co jest czym. Nie ulega jednak wątpliwości, iż są to smaczne, a niektóre nawet bardzo smaczne napoje gazowane. Smak ten mogę porównać do niektórych słodkich dark lagerów (vel. Karmi Classic), albo mieszaniny Coca-Coli z ciemnym piwem. Wrażenia zapewne będą łudząco podobne.
Myślę, że jako napoje chłodzące i po części regenerujące owe napitki nadają się jak ulał. Zawierają sporo witamin, makro i mikroelementów, nie ma w nich konserwantów, ani barwników. A podstawową ich zaletą jest to, że nie mają alkoholu! Dlatego w sytuacji, gdy jesteś abstynentem są ciekawą alternatywą dla piw bezalkoholowych i sztucznych napojów gazowanych.

 Jeśli ten tekst Ci się spodobał i nie chcesz, by w przyszłości ominęły Cię kolejne, ciekawe artykuły – już teraz zapisz się do newslettera, dołącz mnie do swoich kręgów Google+ lub polub mój profil na fejsie ;>

Komentarze

 1. Technicznie podpiwki różnią się od kwasów chlebowych tym, że te pierwsze powstają przez fermentację słodu, a drugie przez fermentację chleba.

  Musiałeś trafić na źle przechowywany podpiwek warmiński. Ostatni raz piłem go pół roku temu, ale smakuje świetnie, jak ciemne piwo, dużo ciemnych słodów w smaku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piłem wszystkie wymienione podpiwki i ten Kormorana był najlepszy. Musiałeś trafić na jakiś źle przechowywany. Dziwne, że nie wyczułeś, że jest zepsuty i wypiłeś :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wypiłem całego. Do końca daty ważności był jeszcze równy miesiąc, a kupiłem go na początku listopada i cały czas trzymałem w piwnicy. Dziwne, że się zepsuł...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kwas chlebowy jak i podpiwek najlepiej smakuje zrobiony samodzielnie. Do zrobienia kwasu chlebowego wystarczy sam chleb razowy, do podpiwku można użyć gotowego zmielonego ziarna w opakowaniu, chyba nadal produkuje go "delecta" z charakterystycznym wąsaczem z kuflem na obrazku. Polecam zrobienie tych napojów samemu bo smak produkowanych jest na ogół średni lub po prostu sztuczny. Kiedyś w jakimś małym sklepiku natrafiłem na dwa dobre kwasy chlebowe, jeden z białorusi, drugi importowany z litwy, smakowały identycznie jak ten zrobiony w domu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Delecta już nie produkuje podpiwków. A co do Litewskiego albo Białoruskiego kwasu, to wg. mnie najważniejsze jest, żeby nie był słodzony aspartamem. Duża część z nich, faktycznie nie jest słodzona cukrem i smakuje podle. Natomiast te droższe, są z cukrem i faktycznie są pyszne.

   Usuń
  2. http://allegro.pl/podpiwek-kujawski-delecta-2x100g-promocja-tanio-i4883520502.html

   Usuń
 5. Na ten Warmiński, to chyba trafiłeś w przeterminowany. Normalnie ma przyjemny, "chlebowy" zapach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podpiwek Jędrzej, nie polecam dla ludzi którzy nigdy nie próbowali podpiwku. Nie miałem czasu na gotowanie, więc kupiłem. Pierwsze wrażenie "kwas", po schłodzeniu: dalej to samo, smak kwaśnego mleka

  OdpowiedzUsuń
 7. To nikt nie pił KWASU CHLEBOWEGO z Eko-Natury ten jest najlepszy i najzdrowszy robią go z chleba pychota polecam maja też w wersji eko
  www.kwaschlebowy.eu

  OdpowiedzUsuń
 8. biedra ma w swojej ofercie kwas i podpiwek oba produkty są ok

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię Jędrzeja, po za jedną irytującą mnie cechą... jest cholernie słodki. Inna sprawa to fakt, że moja tolerancja na cukier jest dużo poniżej przeciętnej, bo nie pijam praktycznie niczego po za wodą, herbatą, piwem i koktajlami owocowymi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jędrzej ma po prostu smak pumpernikla... Lekko słodki, jak i sam chleb.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy na pewno nie maja konserwantów? Ktoś to sprawdzał?

  OdpowiedzUsuń
 12. To co tu jest wymienione to nijak się mają do prawdziwego kwasu chlebowego i podpiwku. Polecam samemu zrobić i przekonać się że to co w sklepie to jakieś popłuczyny.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bez konserwantów jest tylko ten z Van Pura. Wszystkie są baardzo słodkie i nie umywają się do tych sprzedawanych na Białorusi (czasem można je kupić na jarmarkach regionalnych). Podpiwek robił mój dziadek, mój ojciec, bardzo lubię go i ja. Robię go zwykle a paczki (dodaję tylko nieco kawy zbożowej i szyszek chmielu aby był bardziej wyrazisty). Przecedzam zawsze przez gęste płótno. Zapach drożdży mi nie przeszkadza (może z sentymentu do dawnego piwa Grodziskiego w wąskiej butelce i z osadem drożdży na dnie?).

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

WIELKI TEST PIW TYPU DESPERADOS

Wielki Test Piw Typu Desperados, Wielki Test Piw Aromatyzowanych Tequilą, Wielki Test Piw o Smaku Tequili. To chyba wystarczające zajawki, by każdy piwny Janusz się pokapował o co mi chodzi. Wspólną ich cechą jest dodany aromat tequili, a przy okazji cały szereg różnych substancji chemicznych. Bazą jak sądzę jest tu zwykły jasny lager, który i tak finalnie nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Tequila to słynna meksykańska wódka produkowana ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Istnieje wiele jej odmian, a niektóre z nich są nawet przez kilka lat leżakowane w dębowych beczkach po bourbonie, whisky, sherry, czy koniaku. Przymierzałem się do tego tematu jak pies do jeża, czy saper do bomby. Plan był prosty, ale z wykonaniem jak zwykle spore problemy. Główny problem jak zwykle tkwił w zapewnieniu sobie odpowiedniego materiału do testu. Zebranie wszystkich tego typu piw jakie przyszły mi do głowy, okazało się oczywiście niewykonalne z bardzo prostego powodu – niektóre po prostu przesta…

OKO W OKO - Perła Chmielowa (brązowa butelka) vs Perła Chmielowa (zielona butelka)

Zgodnie z zapowiedziami teksty ukazujące się na blogu, gdzie porównuję ze sobą dwa piwa noszą od teraz nazwę „Oko w Oko” i stanowią niejako odrębny dział. Oczywiście wciąż są to recenzje, ale w moim odczuciu chyba nieco bardziej interesujące niż tradycyjne posty. Piwa tu opisywane są w jakimś stopniu do siebie podobne, może nawet niekiedy identyczne (przynajmniej w teorii). W każdym razie zawsze coś ich ze sobą łączy, ale też jednocześnie niekiedy dzieli. Moim zadaniem jest wskazać różnice i podobieństwa oraz rozstrzygnąć, które z nich jest lepsze i dlaczego. Jak widzicie dziś zajmę się piwem Perła Chmielowa Pils, bo tak brzmi pełna nazwa najbardziej popularnego „piwa regionalnego” z Lubelszczyzny. Nie zamierzam tutaj wchodzić w dysputy, czy Perła Browary Lubelskie to browar regionalny, czy już koncernowy. Faktem jest, że to moloch, a jego piwa można bez problemu kupić w całej Polsce. Kto nie był nigdy na Lubelszczyźnie zapewne nie wie, że w tamtych stronach słynna Perełka występuje w…

WIELKI TEST PIW KONCERNOWYCH

Nie wiem, czy ja jestem jakiś głupi, czy niepoprawny politycznie, ale postanowiłem zrobić sobie Wielki Test najpopularniejszych piw koncernowych. Nie żadne tam Dębowe Mocne, czy inne Warki Strong. Nie. Po prostu zwykłe i najbardziej popularne koncerniaczki (tzw. ‘jasne pełne’) w Wielkim Teście. Ślepym teście, mówiąc dokładniej. Co z tego wyszło przeczytacie poniżej.
Na co? Po co?
Już dawno chciałem to zrobić, co najmniej pół roku temu. Pomysł wpadł mi do łba znacznie wcześniej niż Wielki Test Piw Zielonych. Który jest bardziej hardcorowy? Ciężko powiedzieć. A po co to wszystko? Dlaczego szanowany piwny bloger (jaka skromność z mojej strony ;p) miałby sobie zaprzątać głowę bezpłciowymi i wypranymi ze smaku ojrolagerami? Ano po to, ponieważ gro czytelników pija właśnie takie piwa. Ba! Co tu dużo mówić – sam też je pijam i zapewne większość piwnych blogerów także to robi. Tylko nie każdy potrafi się do tego przyznać. Oczywiście obecnie nie wlewam w siebie zwykłych koncerniaków tak częs…

WIELKI TEST MUSZTARD ROLESKI

Piwo z bakteriami kwasu mlekowego z kobiecej waginy!!!

Pamiętacie projekt The Order of Yoni - piwo waginalne z Polski??? Równo dwa lata temu na rynku pojawiło się ponoć pierwsze na świecie piwo uwarzone na bakteriach kwasu mlekowego, pozyskanego z waginy modelek (konkretnie dwóch). Czaicie?! Dziewczynom zrobiono wymaz z pochwy, namnożono Lactobacillusy, a następnie zaimplikowano je do brzeczki. Wszystko po to, by zakwasić piwo. Info o tym było tak głośne, że poszło niemal na cały świat! Wiem, że teraz już mało kto o tym pamięta, a może wcale nie chce pamiętać, ale zupełnie niedawno i całkiem przypadkowo stałem się posiadaczem takowego napitku. Wobec tego postanowiłem się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami, jak i wrażeniami z degustacji. Oczywiście wiem, że był to tylko szokujący marketing i robienie szumu na siłę, ale warto przekonać się na własnej skórze co z tego wyszło. Nawet pomimo tego, że piwo jest już po terminie. Myślę jednak, że duży woltaż dobrze je zakonserwował. W zasadzie to powstały dwa różne piwa, gdzie bazą jest niezwykl…

OKO W OKO - Brackie Žatecký Pils vs Žatecký Svĕtlý Ležák

Ramię w ramię… ręka w rękę… Nie. Dłoń w dłoń, twarzą w twarz… Aaaaaa – Oko w Oko!! No tak ;> He, he! Przed Wami drodzy kraftopijcy kolejna odsłona tego popularnego cyklu. Ostatnio były piwa ciemne i ciężkie, a dzisiaj wręcz odwrotnie. W moim nie do końca zdrowym umyśle zrodził się pomysł porównania dwóch wg mnie bardzo podobnych piw. Obydwa są polskimi koncerniakami (choć jeden udaje czeski wyrób), obydwa są jasnymi lagerami i obydwa mają niemal identyczną datę ważności! Co jeszcze je łączy? Bardzo podobne parametry oraz wyraźnie zaakcentowane chmielenie czeskim chmielem Žatec (inaczej Saaz) i to właśnie głównie ten czynnik sprawił, że wymyśliłem sobie zrobić degustację porównawczą tych dwóch piw. Co ciekawe, Brackie Pils (12º Blg) pojawiło się już w tej serii wpisów, gdzie porównywałem go ze zwykłym Brackim (warzonym w Cieszynie). Niedawno jednak zmieniono jego nazwę na Brackie Žatecký Pils, tym samym podkreślając czeskie akcenty w tym piwie. Od jakiegoś czasu pijam je regularnie i…

ŻYWIEC BIAŁE

ALK.4,9%. Kolejne, trzecie już piwo z ostatnich nowości giganta z Żywca. Białe jest chyba największym zaskoczeniem z całej trójki, bo jak to możliwe, że ‘ohydny i zły’ koncern uwarzył klasyczny belgijski styl – witbier, który jak do tej pory był raczej kojarzony zbrowarami rzemieślniczymi i kontraktowymi. Co prawda nigdzie na etykiecie i w mediach, oficjalnie nie jest powiedziane, że jest to wit, ale użycie słodu pszenicznego i kolendry daje nam podstawy do takiego właśnie myślenia. Zatem mamy tu ewidentną analogię do Białego Pszenicznego z Namysłowa. Nie mniej jednak skład to tylko jedna strona medalu, a rodzaj fermentacji to druga kwestia, co do której wciąż nie ma oficjalnej informacji. Czy Białe jest piwem na drożdżach górnej fermentacji, czy dolnej pozostaje nadal w sferze domysłów, no chyba, że ja o czymś nie wiem? Oby to nie było drugie Książęce Pszeniczne, czyli weizen na dolniakach.
Emocje rosną, już nie mogę się doczekać. Otwieram, przelewam i robię fotkę. Piwo pieni się…